Super Bowl: Mahomes řídil geniální obrat. Kansas slaví titul po 50 letech

Autor: Jan Barák
0
SESTŘIH: Olomouc - Sparta 1:4. Kanonáda hostů, rozhodl skvělý Krejčí
Olomouc - Sparta: Krejčího hlavička jako kulka za Stoppenova záda, 0:2!

Po 256 utkáních základní části a 10 play off vyvrcholila v neděli v noci ve velkém stylu jubilejní 100. sezona NFL. 54. Super Bowl nabídl na domácím stánku Miami Dolphins neuvěřitelné drama, Kansas City Chiefs ve čtvrté čtvrtině prohrávali se San Franciscem 49ers 10:20, ale hvězdný quarterback Patrick Mahomes dovedl v posledních 15 minutách Chiefs ke třem touchdownům a vítězství 31:20! Kansas, který se účastnil i prvního Super Bowlu v historii, získal trofej Vince Lombardiho po 50 letech.

Mahomes se ve 24 letech stal nejmladším hráčem, který získal cenu pro nejužitečnějšího hráče sezony (2018) a vyhrál Super Bowl. Navíc byl zvolen MVP finále. Velké čekání ukončil také jednašedesátiletý kouč Kansasu Andy Reid, který získal titul až po 21 letech kariéry. Reid na to potřeboval odkoučovat 222 zápasů.

Ale nepředbíhejme...

Poslední utkání sezony NFL začalo smutně, minutou ticha za zesnulého basketbalistu Kobeho Bryanta a dalších osm obětí tragického letu jeho vrtulníku. Kromě Bryanta přes 62 tisíc fanoušků na Hard Rock Stadium v Miami vzdalo hold také členu Síně slávy NFL a bývalému defenzivnímu endovi Minnesoty Chrisi Dolemanovi, který v lednu podlehl ve věku 59 let rakovině.

"Kobe, Kobe, Kobe," burácelo publikum v Miami Gardens, kam na 54. Super Bowl dorazily desítky příznivců v dresu legendy Los Angeles Lakers. Hymnu Spojených států amerických zazpívala do bílých šatů oděná americká zpěvačka a skladatelka Demi Lovato, gospelová zpěvačka Yolanda Adams zapěla píseň "America The Beautiful" a začal se hrát fotbal.

Poprvé v historii NFL proti sobě stály týmy, které ctí na svých dresech jako hlavní červenou barvu.

Bodový účet 54. Super Bowlu, ve kterém se proti sobě postavily dvě nejlépe postavené organizace po základní části, otevřel po sedmi minutách kicker 46ers Robbie Gould, když proměnil 37 yardový field goal a dostal "hosty" do vedení 3:0. První touchdown v utkání zaznamenal 30 vteřin před koncem první čtvrtiny svým během hvězdný quarterback Kansasu Patrick Mahomes. A jelikož kopáč Harrison Butker proměnil extra point, vedli Chiefs po patnácti minutách 7:3 a San Francisco vůbec poprvé v letošním play off prohrávalo.

Druhá čtvrtina začala velkou chybou quarterbacka San Francisca Jimmyho Garoppola, který pod tlakem hodil míč přímo do náruče Bashauda Breelenda a první interception byl na světě. Ztrátu balonu potrestal 12. úspěšným kopem v řadě kicker Harrison Butker a Chiefs vedli 10:3.

49ers, kteří Super Bowl hráli už posedmé ve své historii (dosud zvítězili pětkrát, naposledy ale už v roce 1994) reagovali touchdownem Kylea Juszczyka. Nejrychlejší fullback v NFL a bývalý student Harvardu, který v základní části lapil "jen" dvacet přihrávek, skóroval běhovým pokusem pět minut a pět vteřin před koncem prvního poločasu a díky proměněnému Gouldově extrapointu srovnalo San Francisco na 10:10. A jelikož rozhodčí po dalekonosné 42 yardů dlouhé bombě Jimmyho Garoppola do náruče George Kittlea odpískali tigt endovi 49ers po souboji s Danielem Sorensenem nedovolený offensive pass interference, stejným výsledkem i první půle skončila.

Tři touchdowny Mahomese v poslední čtvrtině

Tradičně dlouho poločasovou přestávku ozdobilo v Miami, kde sídlí velmi silná hispánská komunita, vystoupení latinskoamerických zpěvaček Shakiry a Jennifer Lopezové a také smršť reklam, letos se cena za třicetisekundový spot v televizi během přímého přenosu vyšplhala na závratných 5,6 milionu dolarů.

Do druhého poločasu vstoupili na míči svěřenci kouče San Francisca Kylea Shanahana, který pokračuje v rodinné tradici, jeho otec Mike vyhrál Super Bowl s Denverem v letech 1998 a 1999. Shanahanové se tak stali vůbec první dvojicí otec a syn, která kdy dovedla svá mužstva do finále NFL. A 49rs hned první drive druhé půle dovedli k zisku tří bodů, Gould za úplného bezvětří bez problémů proměnil 42 yardový field goal.

Na Garoppolův interception "navázal" i jeho rival a ve 24 letech pátý nejmladší quarterback, který kdy hrál Super Bowl, Mahomes, který v 6. minutě druhého poločasu umístil balon přímo do rukou Freda Warnera a 49ers získali výhodnou pozici na hřišti. A nejen to, running back Raheem Mostart, který během dvou let prošel sedmi týmy NFL a zvažoval konec kariéry, propadl o pár minut později do end zóny pro touchdown. Po jednobodové Gouldově konverzi se 49ers dostali do vedení o deset bodů 20:10.

Notně otrávený quarterback Kansasu Mahomes, který u sudích několikrát neúspěšně reklamoval několik faulů na svou osobu, si frustraci přenesl do začátku závěrečné čtvrtiny, kdy po jeho špatném pasu přišel další turnover v zápase. Svůj druhý interception v zápase si připsal Fred Warner.

49ers ale skórovat nedokázali, což se ukázalo být pro další průběh klíčové. Mahomes svůj tým v dlouhém driveu, který trval deset her, dostal na kontakt, když touchdownovou přihrávkou našel Travise Kelceho. Kicker Butker následně proměnil extrapoint a Chiefs snížili šest minut před koncem na 17:20.

Mahomes svůj tým v dlouhém driveu, který trval deset her, dostal na kontakt, když touchdownovou přihrávkou našel Travise Kelceho.Foto profimedia.cz

Zápasové momentum bylo na jejich straně, Garoppolo následně nezískal ze tří pokusů ani jeden první down a opět si šel sednout na střídačku. Kansas výhodu využil a skóroval další touchdown zásluhou Damiena Williamse!

Kansas se tak 149 vteřin před koncem dostal do vedení 24:20, které ještě navýšil opět Williams. 49ers se ve čtvrté čtvrtině sesypali jako domeček z karet a inkasovali tři touchdowny a celkem 21 bodů.

Vítězi 54. Super Bowlu se tak po výhře 31:20 stal Kansas, který oslavil titul po 50 letech.

Super Bowl, finále ligy amerického fotbalu NFL:

Kansas City Chiefs - San Francisco 49ers 31:20 (7:3, 3:7, 0:10, 21:0)

Šampiony 54. Super Bowlu se stali hráči Kansas City Chiefs, kteří ve finále porazili San Francisco 31:20.