BBV po 25 letech

Angličané se probrali pozdě a na úvod Six Nations prohráli ve Francii

Finalisté loňského mistrovství světa Angličané vstoupili do tradičního turnaje Six Nations levou nohou. Na Stade de France se Albion probral ze zimního spánku až ve druhém poločase za stavu 0:24 a stačil už pouze snížit na rozdíl sedmi bodů. Trenér Andy Farrell si odbyl úspěšnou premiéru na lavičce Irska, které udolalo 19:12 Skotsko. Velšané bez problémů přehráli neškodnou Itálii 42:0.

Zklamaní ragbisté Anglie
zdroj: Reuters autor: Gonzalo Fuentes

Mladá francouzská sestava nastoupila proti vicemistrům světa beze strachu, Antoine Dupont s Romainem Ntamackem na spojkách skvěle organizovali hru a Les Bleus záhy vedli po pětce křídelníka Vincenta Ratteze. Do poločasu ještě dokázal skórovat nová kapitán Francouzů Charles Ollivon, a když rváček Toulonu v 55. minutě položil svou druhou pětku, zdálo se být rozhodnuto.

Prapor Albionu sice dokázal pozvednout Jonny May, který dvěma rychlými pětkami snížil na rozdíl sedmi bodů, se svým výkonem ale zůstal v ofenzivě Anglie osamocen. Francie vyhrála úvodní zápas Six Nations poprvé od roku 2016.

Rozhodujícím faktorem vítězství domácích byla obětavá obrana, která celkem sedmkrát během zápasu zastavila anglický útok na méně než pěti metrech od vlastního brankoviště. V úvodu druhého poločasu připravili Francouzi v nadějné pozici o míč náhradní tříčtvrtku Jonathana Josepha a vzápětí na druhé straně položil vítěznou pětku Ollivon.

Shamrocks podali doma nevýrazný výkon, na výhru nad bezzubým Skotskem to však stačilo. V největší šanci hostů totiž kapitán Skotů Stuart Hogg upustil při pokusu o položení míč. Všechny body domácích zaznamenala útokovka Leinsteru Johnny Sexton.

Problémy v irské hře z podzimního mistrovství světa nezmizely a podobný výkon by v následujícím zápase proti Walesu rozhodně nestačil. Skotsko nečekaně vládlo v poměrně dlouhých úsecích hry, nedokázalo se ale probít do brankoviště a skórovalo pouze z trestných kopů.

Thistles podali mnohem lepší výkon než v posledním měření sil, kdy v základní skupině MS podlehlo svému tradičnímu soupeři 3:27. Muselo se přitom obejít bez útokovky Finna Russella, který nebyl v nominaci kvůli porušení týmových pravidel.

Domácí vedli díky poměrně rychlé Sextonově pětce a náskok si udrželi po celý zbytek zápasu. Za stavu 13:6 mohl v 55. minutě vyrovnat Hogg, který zúročil skotskou převahu v této fázi hry a na levé straně se prosadil do brankovistě.

Při snaze o přiklepnutí mu však míč vypadl z ruky a místo pětky z toho byl předhoz. Skotové sice hráli ve výhodě, takže následně Hastings skóroval z trestného kopu, nad druhé straně ale dvakrát kontroval Sexton a hosté už další šanci na obrat nedostali.

Novou éru odstartovali i Velšané, které po odchodu Warrena Gatlanda převzal Novozélanďan Wayne Pivac. Italové mu start na lavičce Draků výrazně usnadnili, neboť se v Cardiffu prakticky nedostali do hry.

Wales dominoval od první minuty díky kreativní hře útokovky Dana Biggara a znovu skvěle hrajícímu Joshi Adamsovi. Ten položil loni na mistrovství světa nejvíce pětek a formu si udržel i přes zimu, když italskou obranu pokořil hned třikrát. Bonusový bod domácím zajistil pět minut před koncem George North.

Výsledky 1. kola Six Nations:

Wales - Itálie 42:0 (21:0)
Pětky: 17., 29., a 79. Adams, 58. Tompkins, 75. North. Konverze: Biggar 2/3, Halfpenny 2/2. Trestné kopy: 3., 10. a 15. Biggar. Rozhodčí: Luke Pearce (Anglie). Diváci: 68 782, hráno na Millenium Stadium.

Irsko - Skotsko 19:12 (10:6)
Pětky: 9. Sexton. Konverze: Sexton 1/1. Trestné kopy: 34., 44., 56. a 72 Sexton - 4., 15., 51. a 65. Hastings. Rozhodčí: Mathieu Raynal (Francie). Diváci: 51 000, hráno na Aviva Stadium.

Francie - Anglie 24:17 (17:0)
Pětky: 19. a 54. Ollivon, 5. Rattez - 56. a 64. May. Konverze: Ntamack 3/3 - Farrell 2/2. Trestné kopy: 15. Ntamack - 80. Farrell. Rozhodčí: Nigel Owens (Wales). Diváci: 78 060, hráno na Stade de France.