Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Slovensko

Predstavitelia reprezentácií VŠ chcú skvalitnenie školstva

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Oblasťou, na ktorú sa predstavitelia vysokoškolských reprezentácií zamerali, je aj legislatívne prostredie.

Bratislava 29. januára (TASR) - Predstavitelia reprezentácií vysokých škôl - Slovenskej rektorskej konferencie (SRK), Rady vysokých škôl (RVŠ) a Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ) sa mesiac pred parlamentnými voľbami dohodli na základných tézach pre skvalitnenie vysokoškolskej politiky na Slovensku. Považujú ich za východiskové body pre programové vyhlásenie vlády SR na nové volebné obdobie pre oblasť vysokého školstva, vedy a výskumu. TASR o tom informovala Mária Čikešová zo SRK.

Sformulovali ich ako priority na obdobie rokov 2020 až 2024. Vyzývajú demokratické politické strany, aby sa v predvolebnom období prihlásili k týmto prioritám a verejne sa zaviazali presadiť ich napĺňanie po voľbách.

V oblasti študentov, doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov chcú podporiť inkluzívne vysokoškolské vzdelávanie pre rôznorodé skupiny študentov, vrátane navýšenia sociálneho štipendia a riešenia sociálneho zabezpečenia doktorandov. Cieľom je vytvoriť podporné schémy pre rozvoj doktorandského vzdelávania, výskumu a vytvoriť postdoktorandské pracovné pozície, ale aj zvýšiť motiváciu mladých ľudí k štúdiu a výskumu na území Slovenska a modernizovať vysokoškolskú infraštruktúru.

V oblasti vysokoškolského prostredia chcú každoročne zvyšovať financie na vysokoškolské vzdelávanie minimálne o 60 miliónov eur. Žiadajú aj o to, aby sa dlhodobo systematicky financovala rekonštrukcia internátov na minimálnej úrovni 25 miliónov eur ročne nad rámec medziročného navýšenia pre vysokoškolské vzdelávanie. Rovnako chcú, aby boli odstránené prekážky pri získaní povolení na pobyt pre zahraničných študentov, mladých vedeckých pracovníkov a medzinárodne uznávaných odborníkov z tretích krajín.

Predstavitelia reprezentácií vysokých škôl v oblasti výskumného prostredia a excelentnosti žiadajú podporovať vedeckú, výskumnú a ďalšiu tvorivú činnosť nielen na vysokých školách, ale aj v národnom kontexte minimálne na úrovni 1,2 percenta HDP, vrátane navýšenia rozpočtu grantových agentúr. Rovnako chcú, aby boli sumou 20 miliónov eur ročne podporené excelentné vedecké, výskumné a umelecké tímy na vysokých školách. Ďalšou požiadavkou je, aby sa prijala a realizovala národná stratégia otvorenej vedy.

Poslednou, štvrtou oblasťou, na ktorú sa predstavitelia vysokoškolských reprezentácií zamerali, je legislatívne prostredie. Žiadajú prijať nový vysokoškolský zákon a súvisiace právne normy.