Dramatické finále Final Four poháru žen na Klimešce rozhodlo až druhé prodloužení. Zlato vybojovaly hráčky BK Žabiny Brno

Víkend ve sportovní hale Klimeška patřil basketbalu. V Kutné Hoře poměřily síly čtyři nejlepší ženské týmy. Z vítězství v dramatickém finále pohárového Final Four se na Klimešce nakonec radovaly brněnské Žabiny.

KP UDRŽELO NERVY NA UZDĚ A DOTANČILO K BRONZU

Utkání o bronz je často nazýváno zápasem dvou zklamaných týmů. Pokud to platilo i na letošním kutnohorském Final Four, tak aktuální zklamání muselo být včera patrnější na straně KP Brno, které městské finále ztratilo až v posledních okamžicích.

Slavia chtěla napravit loňský dojem, který ve finále Poháru zanechala a zabojovat o bronz. Jenže KP Brno nechtělo nic ponechat náhodě a vstoupilo do utkání parádně. Šňůra 10:0 určila ráz vývoje utkání. Brno využívalo slávistických četných chyb v obraně. Pražankám se navíc nedařilo ani v útoku. Samy se připravovaly o možnost ohrozit koš soupeřek zbytečnými ztrátami.

Když se zdálo, že by se mohla Slavia vrátit do kontaktu se soupeřem, dokázalo KP najít účinnou protizbraň. Především svou těsnou obranou dělalo Pražankám problémy. Ty si tak až příliš často pomáhaly útočným faulem. Na hřišti se všeobecně přiostřilo a některé souboje byly za hranicí basketbalové slušnosti. Jozef Rešetár musel čelit problémům se sestavou, když hřiště opustila zraněná Turmel a Ćorda si rychle připsala třetí faul.

Pražanky jako by v poločase doplňovaly energii živou vodou. Po změně stran se především začaly probouzet střelecky. Dokázaly svou ztrátu stáhnout až na rozdíl sedmi bodů. Jenže pak se začala projevovat úzká rotace Slavie, která při problémech s fauly nabírala obrovských rozměrů. Jako první se vyfaulovala Bakajsová. Rychle jí následovaly spoluhráčky Mircová a Ćorda.

KP Brno se nenechalo rozhodit neučesanou hrou Slavie. Svěřenkyně trenéra Medveckého dál držely pokyny a navyšovaly své vedení. Pražanky nesmyslně rezignovaly na obranu v rámci pravidel. Když faulovala popáté Hošková, měl trenér Rešetár už poslední možnost, kterou hráčku poslat na hřiště. Jenže ani to Pražankám nestačilo. Očividně záměrné fauly Slavie vykrystalizovaly ve dvě nesportovní chyby pro Holubovou a další vyfaulování. Pražanky tak zápas dohrávaly nedůstojně ve dvou hráčkách.

Ani tento závěr s pachutí nesportovního přístupu nemohl zkazit radost Brňankám z bronzových medailí.

KP Brno – BLK Slavia Praha 107:50 (18:10; 34:20; 60:38)
Stará 18, Andělová 17, Remenárová 15 bodů a 12 doskoků, Kopecká a Beránková po 14, Potter 11, Dudáčková 8, van Grinsven 4, Tarkovičová, Green a Hadačová po 2 – Keijl 15, Hošková 11, Mircová 8, Ćorda, Bakajsová a Savickaite po 4, Matiášková 3, Bilíková 1, Holubová a Turmel 0
Fauly: 22 – 39

Dušan Medvecký (KP Brno): „Medaile je medaile a co by za ní jiné týmy daly. Nic takového jsem nikdy nezažil a doufám, že už nezažiji. Zápas se zlomil zřejmě, když se vyfaulovala Bakajsová. Vypadalo to, že strčila Remenárovou, ale musím se podívat na záznam. Nemyslím si, že to byl čistý zápas ze strany Slavie, ale to je jejich věc. Lepší je být třetí než druhý. Já jsem spokojený, protože jsem před pohárem řekl, že chci medaili a tu máme.“

Jozef Rešetár (BLK Slavia Praha): „Když jsme se dotáhli na nějakých pět, sedm bodů, tak na nás bylo hodně neodpískaných faulů a snažili jsme se jen vyrovnat tvrdostí soupeři. To jsme nezvládli. Jedna hráčka má zlomený nos, druhá má naražené stehno a dohrávali jsme s nižším počtem hráček. Rozhodující byla úspěšnost střelby, protože počet střeleckých pokusů byl vyrovnaný, ale úspěšnost byla jednoznačně na straně Brna.“

FINÁLE S DVOJITÝM PŘÍDAVKEM PRO ŽABINY

Hradec Králové proti Brnu. Zdánlivě stejně složení pohárového finále jako před rokem mělo vidět kutnohorské publikum. Jenže Lvice, které obhajují zlato z Karlových Varů, vyzvaly Žabiny. Pro ně to mohl být první velký úspěch v jedné ze čtyř soutěží, do kterých letos nastoupily.

Hradec Králové včera své semifinále proti Slavii prakticky rozhodl drtivým úvodem. Pro finále zvolily Východočešky podobnou taktiku, ale Žabiny dokázaly zareagovat dříve, než jejich manko narostlo do dvouciferných výšin. Dokonce šňůrou osmi bodů na chvíli otočily vývoj utkání. To Hradci Králové chyběla na hřišti Kulichová. Po jejím návratu se vše vrátilo do starých kolejí. Lvice navíc střelou s klaksonem určily své vedení na osm bodů.

Přesně v zájmu atraktivity se houpačka opět překlopila na druhou stranu. Hradec srážely zdánlivě zbytečné ztráty vyvolané však vytaženou brněnskou obranou. Jihomoravanky byly v laufu a tak jim přesně podle basketbalových zákonů do koše padaly i těžké střely. Najedou to byly ony, kdo vedl o šest bodů. Trenérka Ptáčková řešila krizi Zavázalovou na rozehrávku. Ztráty se zastavily a rozehrávačka navíc přidala i důležité střely z dálky.

Trenérovi Prušovi přidělaly vrásky na čele fauly pivotek. Už v polovině druhé čtvrtiny měla Matuzonyté tři a Stoupalová dokonce čtyři. To vše byla „práce“ Petry Kulichové, která si v podkošovém prostoru počínala aktivně, jak je jejím dobrým zvykem. Paradoxně po svém útočném faulu si ale i hradecká pivotka připsala třetí osobní chybu.

Ofenzivní představení ze druhé čtvrtiny už se po změně stran neopakovalo. O to urputnější boj o zlaté pohárové medaile byl. Žabiny držely ještě chvíli dobrou mušku a tím i náskok na hranici deseti bodů. Pak se brněnský stroj na body zasekl. Hradecké basketbalistky slavily úspěch s těsnou obranou. Když jí navíc vytáhly na polovinu soupeřek, dostaly se na dostřel.

Brněnský celek si stále držel mírné vedení. Nedařilo se mu ale odskočit na více než pět bodů. Lvicím se ale dlouho také nedařilo přetavit svou dobrou hru v obraně na ofenzivní úspěch. Klaudová ani Zavázalová nevyužily šance dorovnat soupeřky z trestných hodů.

Necelé tři minuty do konce se ale Hradci přeci jen podařilo dorovnat. Po pátém faulu Matuzonyté, která si ho připsala v útoku, a následné technické chybě vyrovnávala Minarovičová. Začínalo se znovu. Osud zápasu vzala do ruky Vacková. Jejích pět bodů dostalo Žabiny znovu do mírné výhody. 40 vteřin před koncem vyrovnala díky koši s faulem Minarovičová. Pevné nervy na druhé straně prokázala Záplatová. 17 vteřin před koncem vedly Žabiny o dva body. Ne dlouho. Opět v tom měla prsty Minarovičová. No a protože poslední střelu Záplatové zablokovala Kulichová, připsalo pohárové finále dalších pět minut navíc.

Dvě minuty se v prodloužení čekalo na body. Nulu vymazala až Kateřina Zohnová. To vyprovokovalo Lvice, aby zápas zlomily. Jejich šest bodů v řadě utnula znovu Zohnová. Tři vteřiny před koncem znovu vyrovnala Záplatová. Lvice pak poslední akci rozehrály na Kulichovou, ale ta není střelkyně z dlouhé vzdálenosti… Druhé prodloužení!

Výrazně promluvila do vývoje druhého extra období trojka Stoupalové. Následný nájezd a zisk Záplatové dostaly Žabiny do pětibodového vedení, nejvyššího obou týmů v prodloužení. Naději Lvicím trojkou vrátila Effangová. Hráčky na obou stranách obrovsky bojovaly. Po dalším koši Minarovičové bylo opět vyrovnáno. Padesátiprocentní trestné hody Stoupalové a Křivánkové dostaly Žabiny do dvoubodového vedení. Minarovičová pak pod tlakem nedala. Potvrzení na svých rukou měla Záplatová. Dala jeden trestný hod. Šance pro Hradec. Klaudová vyslala nadějnou střelu, ale minula. Následné neúspěšné trestné hody Křivánkové už na vítězství Žabin nic nezměnily.

Nejužitečnější hráčkou finálového turnaje se stala rozehrávačka Žabin Brno Petra Záplatová.

BK Žabiny Brno – Sokol Hradec Králové 93:90 po 2. prodl. (13:21; 47:41; 61:59; 77:77; 83:83)
Záplatová 26, Zohnová 19, Matuzonyté 10, Křivánková a Vacková po 9, Galíčková 8, Adamcová 6, Stoupalová 4, Vondráčková 2 – Minarovičová 36, Kulichová 14 bodů a 16 doskoků, Zavázalová a Marečková po 11, Klaudová a Effangová po 7, Bura 4, Šotolová 0
Fauly: 31 – 26

Viktor Pruša (Žabiny Brno): „Těžko teď mluvit… My jsme 31 minut vedli. Myslím, že to byla dneska obrovská mentální výhra holek. Byl to druhý vyrovnaný zápas. Znovu jsme se vlastní vinou dostali k tomu, že jsme dobře rozehraný zápas mohli prohrát. Ukázalo se ale, že jsme to zase chtěli asi o trochu víc. Myslím, že jsme v některých fázích hráli velmi chytře a efektivně. Hráčky, které mají hlavní role, je naplnily. Chtěly se o to prostat. Nemám slov, jsem hrozně pyšný. Holkám to moc přeju. Těžko říct, jestli hráčky ještě v prodloužení poslouchají pokyny. To už dost taktiky padá, člověk má jeden time out, holky jsou hlavou jinde, hrají na morál. Je to trochu o štěstí, kterého jsme měli trochu víc. I tak si myslím, že to nebyla výhra šťastná, ale zasloužená.“

Romana Ptáčková (Sokol Hradec Králové): „Když to shrnu, tak to byla skvělá reklama na ženský basketbal. Nerada používám klišé, ale holky ze sebe dostaly maximum sil. Rozhodly detaily – pár nedaných trestných hodů, nájezdů, trojka. Někdy nás zradilo řešení situací. My jsme měly trochu zdravotní problémy, proto jsme dohrávaly v užší rotaci. Klobouk dolů před holkami, co předvedly. Musíme pogratulovat Žabinám. Je to vabank. Mrzí mě, že jsme ve vedly o čtyři body a pak nás malé chybičky připravily o vítězství. Kristýna (Minarovičová) se celý týden trápila, měla zdravotní problémy a včera jsem jí šetřila. Dneska klobouk dolů, co předvedla.“

tz, foto: ČBF/Václav Mudra