Adam Procházka
25. ledna 2020 • 17:05

Dočkalův návrat: přesné pasy, role dirigenta i velký herní prostor

0
  • Bořek Dočkal proti Ústí odehrál poločasBořek Dočkal proti Ústí odehrál poločasFOTO: Pavel Mazáč (Sport)

Vrátil se dříve, než se čekalo. Kapitán Sparty Bořek Dočkal doslova vnuknul, jak sám přiznal kouč Václav Jílek, trenérům myšlenku, že by nastoupil do přípravného utkání proti Ústí nad Labem (1:0). K návratu lídra a tahouna Letenských skutečně došlo. Záložník s desítkou na zádech odehrál první poločas sobotního přípravného utkání a jeho přítomnost byla na hřišti výrazně znát, byl prakticky u všech klíčových momentů úvodní pětačtyřicetiminutovky. „Zůstávám nohama na zemi, mám před sebou spoustu práce,“ pravil 31letý sparťan.

• Start ve velkém

Ze zápasu proti Ústí uplynulo jen pár sekund a hned vyslal za obranu Jana Fortelného. Chvíli na to zase centrem zprava našel hlavu Hložka, který ale míč do branky neposlal. Od úvodního hvizdu bylo na Dočkalovi znát, jakou chuť má do hry. „Bořek hned ukázal rozdílové věci, a to určitě není v úplné herní kvalitě, protože mu chybí zápasy a herní pauza byla dlouhá,“ řekl směrem k výkonu kapitána trenér Sparty Václav Jílek.

Jílek: Prioritou zůstává stoper. Dočkal ukázal rozdílové věci
    Video se připravuje ...

• První střela

V 9. minutě dostal Dočkal prostor ve středu hřiště, navedl si míč a z pětadvaceti metrů ohrozil ústeckou branku. Brankář Marián Tvrdoň ji vyrazil před sebe, ale snahu Benjamina Tetteha o dorážku zastavil hvizd sudího, který přišel po ruce sparťanského útočníka.

Bořek Dočkal je zpět Bořek Dočkal je zpětFoto Pavel Mazáč (Sport)

• Spolupráce s Hložkem

Po šanci, kterou pro Hložka vytvořil v první minutě, vybídl Dočkal talentovaného mladíka ke skórování v první půli ještě dvakrát. V 17. minutě mu poslal pas mezi obránce, po kterém šel Hložek sám na brankáře Tvrdoně. Pokus o přehození ale gólman přečetl a s pomocí dobíhajících obránců šanci Sparty zneškodnil. O čtyři minuty později zase Hložek, který nastoupil na podhrotu, hlavičkoval po Dočkalově centru z hranice malého vápna. I v tomto případě ale brankář Tvrdoň předvedl parádní zákrok a skórovat mu nedovolil.

Bořek Dočkal opět nastoupil za Spartu Bořek Dočkal opět nastoupil za SpartuFoto Pavel Mazáč (Sport)

• Aktivní i dozadu

Bořek Dočkal je hráčem, který dokáže dominovat směrem dopředu. Proti Ústí ale ukázal, že umí zabrat i směrem do defenzivy. Nejeden míč vybojoval, dokonce i pomocí čistého obranného skluzu, nebo pomohl napadáním získat, aby mohl se spoluhráči opět rozvinout útočnou akci. Když mu ve 40. minutě po přihrávce Mandjecka na vlastní polovině odskočil míč a Ústí se vrhlo do útoku, s pomocí obránců rodící se možnost soupeře zastavil, byl to právě on, kdo na konci odkopl z levé strany pokutového území míč do bezpečí. „Fotbalově jsem se cítil normálně, nechtěl bych to extra hodnotit. Výkon odpovídá tomu, v jaké jsme fázi přípravy, jak jsem na tom já. Byly tam lepší i horší momenty. Celkově ale musím být určitě spokojený,“ řekl Dočkal.

Bořek Dočkal nastoupil s kapitánskou páskou Bořek Dočkal nastoupil s kapitánskou páskouFoto Pavel Mazáč (Sport)

• Práce na velkém prostoru

Do zápasu vstoupil na pravé straně zálohy. Postupně ale během pětačtyřiceti minut, které na hřišti strávil, působil prakticky všude. Neustále se nabízel, tu byl uprostřed střední řady, tu vlevo, tu zase napadal rozehrávku stoperů soupeře a byl nejvýše vysunutým sparťanem, aby se vzápětí na druhé straně nabízel Costovi a Mandjeckovi při zakládání sparťanské kombinace. Prostor, na kterém se pohyboval, byl skutečně obrovský. Vždy zároveň dokázal své spoluhráče zorganizovat tak, aby na jeho původním místě nevznikla mezera. „Jasně byla vidět jeho herní kvalita. Neustále se nabízí, nebojí se míče,“ konstatoval Jílek.

Bořek Dočkal po vleklých zdravotních problémech konečně navlékl v přípravném utkání proti Ústí nad Labem dres Sparty. Bořek Dočkal po vleklých zdravotních problémech konečně navlékl v přípravném utkání proti Ústí nad Labem dres Sparty.Foto twitter.com/ACSparta

• Dirigent hry

Pravděpodobně nejklíčovější role, taková, jaká na podzim Spartě dost chyběla. Právě Dočkal totiž hned při svém prvním startu po zranění ukázal, jak dokáže spoluhráče dirigovat a jak moc je to pro tým prospěšné. „Don’t be hurry,“ (nespěchej) uklidňoval Andrease Vindheima, „Forty, Forty,“ nabízel se Janu Fortelnému, „Otoč to. Na druhou,“ křičel přes šířku hřiště na Matěje Hanouska. Právě jeho schopnost řídit hru může být, v případě že mu vydrží zdraví, pro Spartu tím největším přínosem. „V tomto směru hráče určitě ovlivňuje. Jeho přítomnost na hřišti má na tým velký vliv. Kvalitu a úroveň hry povyšuje,“ uvědomuje si klíčovou roli Dočkala Jílek.

Dočkal po návratu: Malý zázrak, vyhráno ještě ale nemám

SESTŘIH: Sparta - Ústí nad Labem 1:0. Po přestávce rozhodl Sáček

0

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.

Základní část - tabulka a rozpis zápasů Dresy iSport Index Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Bohemians 1905