Porážka na závěr. Házenkáři prohráli s Německem o čtyři góly, skončili 12.

Autor: ČTK, iSport.cz
0
Penalty ve šlágrech? Křapka měl proti Krejčímu namále, Chorý pádu přidal
Kdo je favoritem finále hokejové extraligy a jaké faktory mohou rozhodnout?

Čeští házenkáři se rozloučili s účinkováním na mistrovství Evropy porážkou 22:26 od Německa. Reprezentanti v posledním utkání čtvrtfinálové skupiny ve Vídni dokázali proti někdejším olympijským vítězům a mistrům světa i Evropy několikrát dotáhnout ztrátu a ještě v polovině druhé půle drželi nerozhodný stav. V závěru ale i kvůli kontroverzním verdiktům černohorských rozhodčích už na favorita nestačili a prohráli i čtvrtý zápas čtvrtfinálové fáze.

Český tým už před utkáním ztratil naději na další postup v turnaji a měl jistotu, že v šestičlenné čtvrtfinálové skupině skončí poslední. Reprezentanti si na šampionátu připsali dvě výhry a pět porážek a obsadili konečné 12. místo. Neobhájili šestou příčku z předloňského Eura, kde vyrovnali historické maximum.

Na soupisku pro utkání se tentokrát nevešel Mojžíš a místo něj se do sestavy dostal Šlachta. Do branky se vrátil veterán Galia a v první půli předvedl pět zákroků. Jeho spoluhráči sice v úvodu vedli 2:1, ale od té doby celý první poločas ztráceli.

Němci, kteří už před zápasem měli jistotu utkání o konečné páté místo, po 20 minutách odskočili na 10:6 a do kabin šli v přestávce s tříbrankovým vedením. Český celek prohrál první poločas pošesté ze sedmi utkání na šampionátu.

Po změně stran se reprezentanti stejně jako ve většině předchozích zápasů na turnaji zlepšili a po necelých pěti minutách srovnal Hrstka ze sedmičky na 13:13. Češi, z nichž většina hraje bundesligové klubové soutěže, dali první čtyři góly druhé půle a Kašpárek otočil stav na 14:13.

Němci díky Galiovým zákrokům skoro osm minut neskórovali, pak ale zaznamenali sérii tří branek a znovu odskočili do vedení 16:14. Číp po pěkné kombinaci do křídla rychle srovnal a další dvougólovou ztrátu pak dotáhl Šlachta.

Favorit v 50. minutě i díky přesilovce opět vedl o dva góly a navíc mu začali kontroverzními výroky stále více pomáhat černohorští rozhodčí. Český kouč Filip si za protesty vysloužil žlutou kartu, ale sporné verdikty sudích pokračovaly. Národní tým musel do dvojnásobného oslabení a Němci si vytvořili rozhodující pětibrankový náskok.

Utkání čtvrtfinálové skupiny I mistrovství Evropy házenkářů ve Vídni:

ČR - Německo 22:26 (10:13)

Sestava a branky ČR: Galia 1, Mrkva - Hrstka 2/1, Bečvář 2, Jurka 1, Horák, Kašpárek 3, Babák 5, Číp 1, Šlachta 1, Vančo, Zdráhala 2/1, Patzel, Solák, Mubenzem 1, Zeman 3.

Nejvíce branek Německa: Weber 5. Rozhodčí: Pavičevič, Raznatovič (oba Č. Hora). Sedmimetrové hody: 3/2 - 3/1. Vyloučení: 8:6.