Magazín EURO 2024

Nymburk vyzrál na silný Nižnij Novgorod a zajistil si domácí prostředí v osmifinále

Nymburk se veze na vítězné vlně. V Lize mistrů vyhrál nad třetím Nižním Novgorodem 76:72, definitivně si zajistil minimálně druhé místo ve skupině C a tím i výhodu domácího prostředí pro březnové osmifinále. Tým kouče Orena Amiela sice prohrával v prvním poločasu o 12 bodů, ale zlepšeným výkonem navázal na vítězství na palubovce vedoucího Tenerife z minulého týdne a připsal si desátou výhru v sezoně. Ruský tým má stejně jako Peristeri na kontě o tři méně.

Vojtěch Hruban v zápasu proti Nižnému Novgorodu
zdroj: ČTK autor: Kateřina Šulová

"V prvním poločase hrál Novgorod velmi dobře. Byli na nás připravení a bylo poznat, že tu byli ještě o den dříve, než jezdí. Měli čerstvé nohy a byli dost agresivní, což nám znepříjemňovalo život. Předváděli velmi dobrou hru," řekl křídelník Jaromír Bohačík.

Nymburk bez zraněného Michaela Dixona začal sice utkání trojkou Haydena Daltona a vedl brzy 9:3, ale ruský celek otočil vývoj především díky osmi bodům Michaela Jenkinse a jeho náskok se zvyšoval. Na startu druhé čtvrtiny narostl na deset bodů. Přes snahu o odpověď domácí naráželi na pevnou defenzivu Nižního Novgorodu, který naopak protiútoky proměňoval a odskočil dvakrát dokonce na rozdíl 12 bodů, nejvyšší v zápase.

Na poločasový stav 43:51 ale Nymburk zareagoval po pauze šestibodovou šňůrou a v 25. minutě potvrdil střeleckou formu v zápase trojkou Deishuan Booker. Snížil na 54:55, vzápětí srovnal proměněným trestným hodem další nymburský střelec večera Vojtěch Hruban a obrat na 61:55 dokonal čtyřmi body Jaromír Bohačík a úspěšnými trestnými hody opět Booker.

Basketbalisté Nymburku porazili Nižnij Novgorod

"V poločase jsme si řekli, že naše hra nevypadala, jak bychom se chtěli prezentovat. Jsme strašně rádi, že jsme na to dokázali odpovědět. Nebylo to moc pěkné utkání, ale výhra je o to cennější, protože byla vydřená," prohlásil Bohačík.

Nymburk zakončil třetí čtvrtinu se sedmibodovým náskokem. Nižnij Novgorod, který v ní dal pouhých šest bodů, ale zabral a především díky autorovi 25 bodů Jenkinsovi otočil stav v dramatickém závěru na 70:68. Trojkou 115 sekund před koncem se postaral o obrat Booker, vzápětí zvýšil Bohačík a po odpovědi Darrlyna Willise pojistili výhru českého mistra Hruban a Zach Hankins.

"Chyběl nám Mike Dixon a já věděl, že je třeba, abych týmu pomohl. A jsem rád, že se mi to povedlo, i když jsem tam měl hodně chyb v obraně. Do druhé půle jsme nastoupili agresivněji, povedlo se nám je dostat z rytmu. Teď jsme jistě druzí, ale tím to nekončí. My se nechceme uspokojit," řekl Booker, který nahradil Dixona na pozici prvního rozehrávače a byl s 22 body nejlepším střelcem týmu.

Nymburk - Nižnij Novgorod 76:72 (20:26, 43:51, 64:57)

Nejvíce bodů: Booker 22, Hruban 14, Hankins 12, Dalton 10 - Jenkins 25, Willis 14, Antipov a Brown po 8. Fauly: 15:19. Trestné hody: 21/14 - 14/11. Trojky: 6:7. Doskoky: 36:44.