Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Bystrica otočila na Slovane a dotiahla sa na čelo. Košice do tretice padli

V šlágri hokejovej Tipsport Ligy prehral Slovan Bratislava v priamom súboji o čelo tabuľky s Banskou Bystricou 3:4 po predĺžení. "Barani" sú po utorkovom súboji 42. kola na prvom mieste s 83 bodmi a dvoma zápasmi k dobru pred Slovanom, "belasí" majú na konte tiež 83 bodov.

21.01.2020 20:47
Michal Sersen, Samuel Mlynarovič Foto: ,
Kapitán Slovana Michal Sersen (vpravo) a Samuel Mlynarovič z Banskej Bystrice.
debata (2)

Slovan Bratislava – HC '05 iClinic Banská Bystrica 3:4 pp (2:1, 0:2, 1:0 – 0:1)
Góly: 1. Zigo (Puliš, Abdul), 6. Basaraba (Urbánek, St. Pierre), 48. Kytnár – 13. Gabor (Žiak, Cardwell), 27. Ihnačák (Cardwell, Ďatelinka), 31. Jääskeläinen (Southorn), 61. Hickmott (Hohmann). Rozhodovali: Orolín, Novák – Stanzel, Durmis, vylúčení: 2:3, presilovky: 1:0, 7434 divákov
Slovan Bratislava: Brust – Bačik, Sersen, Štajnoch, Meszároš, Šedivý, Kučný, Demo – Puliš, Zigo, Abdul – Basaraba, St. Pierre, Bondra – Kukumberg, Kytnár, Matoušek – Jendek, Urbánek, Žitný – Petráš
HC '05 iClinic Banská Bystrica: Beskorowany – Mihálik, Southorn, Brejčák, Ďatelinka, Cardwell, Nemčík, Žiak – Hohmann, Hickmott, Jääskeläinen – Lamper, Mlynarovič, Bartánus – Ihnačák, Bubela, Hrnka – Šille, Gabor, Kabáč – Sojka

Hokejisti Slovana začali šláger aktívnejšie, viac sa tlačili pred bránku a o ich prevahe svedčil aj pomer striel. Už po 45 sekundách sa pred bránku natlačil Zigo a otvoril skóre. Gól hostí nezobudil, Slovan bol aj naďalej pri chuti. Po druhý raz prekonal Beskorowanyho v presilovej hre Basaraba, až potom hostia dokázali vážnejšie zamestnať Brusta. Hickmott však v dobre pozícii namieril iba do bočnej siete. V 13. minúte však od modrej čiary poslal puk na bránku Žiak a puk skončil v sieti po teči Gabora.

V druhej tretine začal Slovan od úvodu tak ako v prvej, prvé šance mali Zigo a St. Pierre. Hralo sa tvrdo, ale čisto, súperi si nič nedarovali. Viac šancí mali aj naďalej „belasí“, ďalšou nebezpečnou strelou sa prezentoval Meszároš. Hostia sa však tak ako v prvej tretine presadili z čista jasna, keď po nenápadnej akcii vystrelil z pravej strany Ihnačák a Brust opäť kapituloval. Hostí to nabudilo a v 31. minúte otočili skóre, keď sa nikým nebránený presadil pred bránkou Jääskeläinen. Slovan mohol vyrovnať v závere druhej tretiny z presilovky, ale Beskorowany svoj tím podržal.

Na začiatku tretieho dejstva hral Slovan presilovú hru, ale vyrovnať sa mu nepodarilo. V 48. minúte však Kytnár prepasíroval puk do bránky aj s prispením Beskorowanyho. Vzápätí si zverenci Romana Stantiena vypracovali veľký tlak, ale štvrtý gól nedali. Stav 3:3 vydržal až do konca riadneho hracieho času.

Do predĺženia išli hostia v početnej prevahe a tú tesne po návrate vylúčeného Kytnára premenil Hickmott.

Roman Stantien, tréner Slovana: „My sme do zápasu vstúpili dobre. Chceli sme v druhej tretine súpera zlomiť, z našej strany to bola najlepšia časť hry, ale nedali sme si pozor a súper otočil skóre. Súperovi výborne zachytal brankár, my sme nevyužili kopu šancí, hrali sme dobre aj presilovky.“

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Opäť sme sa presvedčili, že Slovan má výborné mužstvo. My sme sa v prvej tretine hľadali, potom sme zlepšili hru. Myslím si, že diváci videli zaujímavý zápas so šťastnejším koncom pre nás.“

Poprad uspel v Detve

Hokejisti HK Poprad na ľade HC 07 WPC Koliba Detva 5:3. Podtatranské mužstvo síce vstúpilo do tohto kalendárneho roka prehrou v Nitre (2:3), ale v Detve natiahlo víťaznú sériu už na päť stretnutí.

HC 07 WPC Koliba Detva – HK Poprad 3:5 (0:2, 1:0, 2:3)
Góly: 29. Ščurko (Andersons, Král), 43. Valent (Gašpar), 53. Žilka (Golian) – 3. Takáč (Kozák, Svitana), 16. Jacobs, 47. Lapšanský (Dalhuisen), 52. Lapšanský, 59. Handlovský. Rozhodovali: D. Konc st., Kókai (Maď.) – D. Konc ml., Kis-Király (Maď.), vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, 291 divákov
HC 07 WPC Koliba Detva: Petrík – Golian, Mart. Chovan, Andersons, F. Fekiač, Jendroľ, Turan, Gachulinec – Žilka, Zuzin, Šišovský – Král, Podešva, Ščurko – Török, Valent, Gašpar – Čacho, V. Fekiač, Čenka – Lalík
HK Poprad: Vošvrda – Brejčák, Kozák, Larkin, Dalhuisen, Ulrych, Erving, Česánek, Králik – Svitana, Zagrapan, Takáč – Lapšanský, Jacobs, Vandas – Handlovský, Preisinger, Matúš Paločko – Kundrik, Bjalončík, Matej Paločko

Už po 128 sekundách zamieril na trestnú lavicu domáci Lalík a hosťom stačila necelá minúta na otvorenie skóre, presadil sa Takáč. Poprad zdvojnásobil náskok v 16. minúte, keď Jacobs predviedol individuálnu akciu a na jej konci skóroval.

V druhej tretine vykresal nádej pre domácich Ščurko, ktorý potrestal dvojminútový trest Popradu za priveľa hráčov na ľade. Detvania aj vyrovnali, keď sa v 43. minúte presadil po vhadzovaní Valent.

O štyri minúty neskôr však naklonil misky váh na stranu Popradu Lapšanský a ten istý hráč v 52. minúte pridal aj štvrtý zásah „kamzíkov“. O necelé dve minúty skorigoval Žilka, ale posledné slovo patrilo hosťom, do prázdnej bránky uzavrel skóre Handlovský.

Košičania padli tretíkrát za sebou

Donedávna ešte líder tabuľky, tím HC Košice, nezabodoval v treťom zápase v rade. Po prehrách v Bratislave (1:6) a doma s Liptovským Mikulášom (1:2) nestačili „oceliari“ na Zvolen a pod Pustým hradom podľahli domácim 2:3.

HKM Zvolen – HC Košice 3:2 (0:0, 3:2, 0:0)
Góly: 21. M. Halama (Trotter, S. Tomko), 26. Betker (Thompson, Corrin), 29. Trotter (M. Halama, Švarný) – 27. J. Sukeľ (Belluš, Skokan), 31. J. Milý (Bortňák, Koch). Rozhodovali: Štefik, Fridrich – Gegáň, Synek, vylúčení: 6:6, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 1807 divákov
Zvolen: J. Hollý – Betker, Stephenson, Corrin, S. Tomko, Švarný, Meliško, Kolenič – Kelemen, Trotter, M. Halama – Špirko, Parks, McPherson – Thompson, B. Mráz, Štrauch – Tibenský, S. Petráš, Marcinek
Košice: Košarišťan – T. Slovák, Koch, Pavlin, D. Růžička, Čížek, Zeleňák, M. Bučko – Majdan, Michal Chovan, Haščák – Belluš, Skokan, J. Sukeľ – Rapáč, Bortňák, Klhůfek – J. Milý, Suja, Jokeľ

V prvej tretine gól nepadol, hoci oba tímy si utvorili niekoľko sľubných príležitostí. Prví to boli Košičania, ale Milý nenamieril presne. Domáci pohrozili v presilovke, keď po prihrávke Trottera vypálil Betker z prvej. Košarišťan svoj tím podržal. Prácu mal i neskôr po nebezpečnom teči Thompsona. Chvíľu pritom nevedel, kde má puk, no napokon ho zaľahol.

V 18. minúte M. Halama vystrelil, brankár hostí zasiahol betónmi, k dorážke sa ešte dostal Parks, natlačil sa celým telom do bránkoviska, ale ani on neskóroval. Východniari v závere tretiny mohli ísť tiež do vedenia. Klhůfek si blafákom doslova vychutnal Hollého, ktorý dostal na svoje 29. narodeniny nečakane prednosť pred Tomekom, no keď mal skúsený útočník „oceliarov“ pred sebou už len prázdnu bránku, tak zavesil puk rovno do hornej žrde. Potvrdil to i videorozhodca.

V strednom dejstve išli Zvolenčania rýchlo do vedenia. konkrétne po päťdesiatich sekundách. Marco Halama dostal prihrávku na kruhy, vystrelil z prvej a tečovaný puk zmiatol Košarišťana – 1:0. O päť minút neskôr bolo 2:0, pretože v presilovke po delovke Thompsona putoval tečovaný puk rovno na hokejku Betkera a ten ho nemal problém poslať do odkrytej časti košickej bránky. Hostia však odpovedali expresne rýchlo, znížili za 25 sekúnd. Belluš spoza bránky videl pred ňou Jakuba Sukeľa a ten bez prípravy zakončil – 2:1. Domácich inkasovaný gól nerozhodil, mali ďalšie možnosti, najmä Trotter, ktorý nevyužil najprv samostatný nájazd a potom sa nepresadil ani strelou švihom. Do tretice mu to však napokon vyšlo.

Z medzikružia napriahol do pravého horného roku a v polovici zápasu zvýšil na 3:1. Ani tento stav netrval dlho. Košice do poldruha minúty znovu znížili. Milý vystrelil z medzikrzužia a hoci Hollý puk vyrazil, na následnú dorážku toho istého hráča už nemal nárok – 3:2. Východniari mali potom niekoľko možností na vyrovnanie, zmätok pred bránkou HKM nevyužil Jokeľ a T. Slovák opečiatkoval pravú žrď. Až tesne pred druhou prestávkou si domáci utvorili tlak, v ňom zaujala Corrinova strieľaná prihrávka pred bránku, následne teč Kelemena, no puk smeroval len pár centimetrov vedľa žrde.

Aj tretia tretina bola rušná. Hneď v jej úvode sa Zvolen dostal do prečíslenia dvoch na jedného, ale Trotter trestuhodne minul poloprázdnu bránku. Hostia mohli odpovedať v 45. minúte. Belluš z dobrej pozície namieril do Hollého a následne voľný Skokan z medzikružia minul priestor troch žrdí. Hostia potom nevyužili ani 44-sekundovú presilovku o dvoch hráčov, mali v nej drvivý tlak, dobre kombinovali i zakončovali, no domáci tieto situácie ustáli i s dávkou šťastia.

Od 51. minúty sa pre zmenu domácim naskytla až štvorminútová početná výhoda piatich proti štyrom, ale nevyužili ju, nevypracovali si v nej vyloženú šancu. Mohlo ich to mrzieť, pretože „oceliari“ mali v závere mohutný tlak, odvolali i brankára, hrali v šestici, no zahodili vyložené šance, konkrétne Skokan, dvakrát Haščák a sekundu pred záverečným klaksónom Hollý zlikvidoval aj delovku Růžičku.

Andrej Podkonický, tréner Zvolena: „Som veľmi rád, že sme zvládli tento zápas, hlavne po bojovnom výkone v závere. V tretej tretine nás Košice zatlačili, mali tam presilovku piatich proti trom. Aj na konci riadneho hracieho času sme dali súperovi šancu na vyrovnávajúci gól. Najmä bojovnosťou sme to však uhrali a výborne zachytal i brankár. Vytvorili sme si v druhej tretine dvojgólový náskok, ale nemôže sa nám stať, že rýchlo inkasujeme na 2:1. To isté potom, keď sme dali na 3:1 a hneď nato sme dostali gól na 3:2. Musíme sa stále sústrediť. Nepodali sme plnohodnotný výkon celých šesťdesiat minút, no napokon sme duel zvládli a som rád, že sme vyhrali.“

Peter Draisaitl, tréner Košíc: „Aktuálne hľadáme samých seba, vlastnú identitu. Mali sme problém na ľade dostať sa do svojej typickej hry. Pozitívum je, že sme sa zmohli, znížili sme na rozdiel gólu a v tretej tretine sme siahali i po vyrovnávajúcom góle, ale nie je to ten košický tím, ktorý kedysi víťazil. Je to o momentálnej psychike, mentálnom rozpoložení, no verím, že sa z toho dostaneme a pôjdeme nahor.“

Ivan Švarný, kapitán Zvolena: „Začali sme dobre. Hrali sme to, čo sme si povedali. Dohrávali sme súboje a dostavil sa aj úspech. Tri body sú doma, teší nás to, že ideme nahor.“

Tesná výhra Michaloviec v Miškovci

V súboji dvoch susedov v tabuľke zvíťazil nováčik z Michaloviec v maďarskom Miškovci 2:1 a dostal sa pred utorňajšieho súpera na 7. pozíciu.

DVTK Miškovec – Dukla Ingema Michalovce 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
Góly: 12. Göz (P. Kiss, D. Kiss) – 14. Korhonen (Hančák, Ventelä), 28. Lalancette (Spilar). Rozhodovali: Kalina, Korba – Smrek, Beniač, vylúčení: 4:6, navyše: Beach (DVTK) 10 min za nešportové správanie, presilovky a oslabenia: 0:0, 890 divákov
DVTK Miškovec: Rajna – Ross, Szirányi, Láda, Dudás, Göz, D. Kiss – Harrison, Galanisz, Magosi – Vandane, Tousignant, Beach – Farkas, Ritó, P. Kiss – Galajda, Mattyasovszki
Dukla Ingema Michalovce: Trenčan – Hančák, Ventelä, Pukka, Mesikämmen, Ťavoda, Vorobjov, Zekucia – Korhonen, Lalancette, Spilar – Hričina, Galamboš, Mašlonka – Safaralejev, Linet, Giľák – Chalupa, Šimun, Hvila

Michalovce mohli otvoriť skóre v polovici prvej tretiny, keď najskôr Chalupa nastrelil žrď domácej bránky a o chvíľu neskôr po chybe Dudása musel pred Korhonenom ratovať Rajna. V 12. minúte však udrelo na druhej strane, P. Kiss našiel bekhendom voľného Göza a ten strelou pod hornú žrď otvoril skóre. Už o 81 sekúnd bolo vyrovnané, pretože Korhonen úspešne tečoval delovku Hančáka.

Miškovec bol v úvode druhej časti aktívnejší, ale nevyužil presilovku pri vylúčení Mesikämmena a na druhej strane trestal Lalancette. Ten sa na konci 28. minúty dostal medzi kruhmi k puku a upravil na 2:1 pre Michalovce. Vyrovnať potom mohol Beach, no v úniku mu skĺzol puk a v 36. minúte sa po efektnej sťahovačke nepresadil ani Göz. Tesne pred prestávkou mal ešte za hostí šancu Korhonen, no skóre sa nezmenilo.

Michalovce mohli v tretej tretine náskok zvýšiť, ale Lalancette stroskotal na brankárovi Rajnovi a v 47. minúte neuspeli v koncovke krátko za sebou ani Giľák a obranca Vorobjov. Domáci sa pred bránku súpera dostávali iba sporadicky, šancu dostali pri vylúčení Ťavodu v záverečnej desaťminútovke, ale pokusy Rossa a Dudása v bránke neskončili. Hostia sa ubránili aj pri hre DVTK bez brankára a vydreli cenné tri body.

Trenčín si odnáša tri body z Budapešti

Doma sa nedarilo ani druhému maďarskému zástupcovi MAC Budapešť, ktorý nestačil na Duklu Trenčín a prehral 3:6.

Nitra nestačila na Nové Zámky

V regionálnom derby sa nedarilo Nitre, ktorá prehrala v Nových Zámkoch 2:4. O svojom druhom víťazstve za sebou rozhodli domáci v úvodných dvoch tretinách, v ktorých si vypracovali štvorgólový náskok aj vďaka dvom zásahom Patrika Števuliaka.

HC Mikron Nové Zámky – HK Nitra 4:2 (2:0, 2:0, 0:2)
Góly: 13. Števuliak (Rogoň, Fábry), 16. Pospíšil (Fábry, Rogoň), 24. Bajtek (Pospíšil, Ordzovenský), 29. Števuliak (Andrisík) – 55. Kerbashian (Versteeg, Koyš), 56. Scheidl (Koyš, Yellow Horn). Rozhodovali: Baluška, Rencz – Kacej, Soltész, vylúčení: 6:9, navyše: Blackwater (Nitra) 10 minút za bitku, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 1237 divákov
Nové Zámky: Pavlas – Hatala, Ordzovenský, Drtina, Fereta, Pavúk, Mikuš – Pospíšil, Bajtek, Stupka – Rogoň, Fábry, Jurík – Števuliak, Hruška, Andrisík – Mikula, Holovič, Giertl
Nitra: Šimboch (16. Hanuljak, 24. Šimboch) – Morrison, Mezei, Versteeg, Pupák, Kubka, Sloboda, Kerbashian, Korím – Yellow Horn, Lušňák, Koyš – Scheidl, Kollár, Fominych – Blackwater, Šiška, Buček – Csányi, Minárik, Čaládi

Súboj regionálnych rivalov sa začal aktívne z oboch strán. Ako prví pohrozili priamou strelou domáci, keď Števuliak po Hruškovom priťuknutí preveril Šimbocha. V úvodnej desaťminútovke sa hralo rýchlo zo strany na stranu, no vyložených príležitostí bolo minimum. Yellow Horn vypálil z ľavého krídla len do Pavlasa. Veľkú príležitosť mal Števuliak, ktorý nedokázal zasiahnuť puk po vyrazenej strele Rogoňa.

O niekoľko okamihov však novozámocký útočník už skóre otvoril. V útočnom pásme prijal prihrávku od Rogoňa a švihom prestrelil Šimbocha. V 16. minúte otestoval Pavlasa nečakanou strelou Fominych, ale betón domáceho brankára bol na mieste. K slovu sa opäť dostali Novozámčania. Spoza bránky Rogoň posunul puk Fábrymu a ten z rohu klziska presnou prihrávkou našiel Pospíšila, ktorému do nej stačilo vložiť hokejku a domáci viedli 2:0. Hostia sa po tomto góle rozhodli pre výmenu brankárov a Šimbocha nahradil Hanuljak.

V 23. minúte dostali Novozámčania príležitosť hrať v početnej výhode a už po 30 sekundách ju využili. Pospíšil vypálil a po Bajtekovom teči skončil puk v nitrianskej bránke. Pri snahe zabrániť gólu sa zranil brankár Hanuljak a do bránkoviska sa postavil opäť Šimboch. Prienik po ľavom krídle predviedol Mikula, no faulovaný nedokázal zakončiť a vybojoval pre domácich ďalšiu presilovku. Tú síce nevyužili, no netrvalo dlho a domáci viedli už o štyri góly. Andrisík nahodil puk pred bránu a Števuliak ho po teči upratal za bezmocného Šimbocha. Po vylúčení Feretu si presilovku zahrali aj Nitrania, no domáca obrana bola pozorná. Rovnako pozorne si Pavlas poradil s nebezpečným švihom Mitcha Versteega a s pohotovou strelu neuspel ani Kerbashian.

Do tretieho dejstva vstúpili domáci presilovkou, ale bez gólového úspechu. Rovnako dopadla ich ďalšia početná výhoda po vylúčení Yellow Horna. Zámčania nepridali ďalší gól ani po tom, ako sa na Šimbocha vyrútila trojica Drtina, Bajtek a Rogoň. V tretej tretine sa začalo na ľade iskriť. Oba tímy mali tiež niekoľko šancí na strelenie gólu a Nitranom sa to aj podarilo po zakončení Kerbashiana.

O necelú minútu sa Nitranom podarilo v presilovke znížiť na rozdiel dvoch gólov, keď bol úspešným strelcom Scheidl. Nitrania sa odhodlali k hre bez brankára, čo mohol využiť na strelenie svojho tretieho gólu v zápase Števuliak, ale tesne minul opustenú bránku.

Miroslav Mosnár, tréner Nových Zámkov: „Odohrali sme veľmi dobrú prvú tretinu, dobre sme korčuľovali, myslím si, že sme mali dobrú aj kombináciu aj organizáciu hry v obrannej i útočnej tretine. V druhej tretine sme mali na začiatku taký menší výpadok, súper nás tam v prvých striedaniach zatlačil, potom sme sa z toho oklepali. Bola tam presilovka, dali sme v nej gól, to nám pomohlo. V tretej tretine začal súper aktívne, veľmi dobre korčuľoval, snažil sa dať gól. Z našej strany tam nastala taká ľahká panika. Na hokejke sme mali dva góly, mohli sme to riešiť lepšie. Na druhej strane, Nitra má svoju kvalitu a sme veľmi radi, že sa nám podarilo zvíťaziť. Veľmi dobre nám zachytal brankár, bol to tímový výkon. Fanúšikovia nás povzbudzovali celý zápas, čo chlapci cítili a pomohlo im to. Ten záver bol trošku divoký. Zápas mal všetko, čo by mal mať.“

Marián Bažány, tréner Nitry: „Je to veľké sklamanie. Som sklamaný z prístupu. Prvé dve tretiny sme hrali profesorský hokej. Nové Zámky nás vyškolili ako malé deti, čo sa týka prístupu. Dvadsať minút hrať hokej v takejto dôležitej fáze sezóny nestačí. Gratulujem Novým Zámkom k víťazstvu. Musíme sa rýchlo spamätať, pretože v piatok máme dôležitý zápas s Trenčínom.“