Pittsburgh - Boston 4:3Pastrňák zapsal gól a přihrávku, Boston ale v Pittsburghu nevyhrál. Blýskli se i další Češi

Aktualizováno

Šestým gólem v sezoně nastartoval Dominik Simon obrat hokejistů Pittsburghu v nedělním utkání s Bostonem, který neudržel tříbrankové vedení a prohrál 3:4. Hostům nepomohla ani trefa Davida Pastrňáka. Nejlepší střelec NHL zvýšil 37. gólem v tomto ročníku v 16. minutě na 3:0. Navíc si v zápase připsal asistenci u branky Patrice Bergerona, jenž otevřel skóre už po jedenácti sekundách hry. David Kämpf a Dominik Kubalík přispěli každý jedním gólem k výhře Chicaga nad Winnipegem 5:2, vítězství podpořil Patrick Kane svým tisícím bodem v NHL.

V Pittsburghu si na bostonského kanonýra Davida Pastrňáka (dole) vyšlápl i legendární Sidney Crosby.

Pastrňák byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. První hvězdou byl zvolen kapitán Pittsburghu Sidney Crosby, který asistoval u Simonova gólu v 17. minutě a v úvodu druhé třetiny si připsal další přihrávku. Po dvouměsíční absenci, kterou si vynutila operace kýly, nasbíral ve čtyřech zápasech osm bodů (3+5).

Z Crosbyho návratu těží i Simon, který s ním nastupuje v útoku. Z posledních čtyř utkání má dva góly a dvě asistence. Český útočník ale nedělní zápas nedohrál, do kabin odešel v průběhu třetí třetiny kvůli blíže nespecifikovanému zranění na spodní polovině těla.

Pastrňák odehrál druhý dvoubodový zápas na sebou, ale na rozdíl od čtvrtečního utkání s Pittsburghem (4:1), v němž zaznamenal dvě asistence, tentokrát jeho tým vyšel naprázdno. Druhý zápas v řadě absentoval kvůli zranění horní poloviny těla David Krejčí, na led by se bostonský forvard mohl podle informací kouče Cassidyho vrátit v úterý, pokud bude v pondělí schopen absolvovat trénink.

V utkání Chicaga s Winnipegem se Kämpf prosadil v padesáté minutě z dorážky, kterou zvyšoval na 3:1. Čtvrtý gól přidal Brandon Saad po krásné kombinaci na jeden dotek, kterou odstartoval přihrávkou zpoza branky Kane. Jedenatřicetiletý útočník zaznamenal jubilejní tisící bod nejrychleji ze všech Američanů a všechny je získal v barvách Chicaga. K pokoření úctyhodné mety potřeboval 953 zápasů.

Winnipeg se odholal v 58. minutě ke hře bez brankáře a Patrik Laine brzy snížil, ale Kubalík o 35 sekund později v dalším průběhu power play zpečetil výhru Chicaga. Český útočník tak bodoval i devátém lednovém utkání, ve kterých dal deset gólů a na další čtyři přihrál. Plzeňský rodák si také 21. zásahem sezony upevnil vedení v tabulce střelců mezi nováčky, ve které má náskok pěti tref před Victorem Olofssonem.

Oliver Bjorkstrand otočil ve třetí třetině dvěma góly skóre a zařídil Columbusu výhru 2:1 na ledě New Yorku Rangers. Vítěznou branku vstřelil 27 sekund před koncem a osladil premiérový start gólmana Matisse Kivleniekse v NHL.

"Pořád nemůžu uvěřit tomu, co se stalo. Pravděpodobně mi to dojde až druhý den. Tohle byl vždy můj sen. Vím, jak těžké je tu dostat šanci. Navíc jsem první zápas vyhrál. Ale vděčím za to klukům, hráli přede mnou velmi dobře," řekl lotyšský brankář, který kryl 31 střel.

Justin Williams rozhodl v prvním startu v sezoně o výhře Caroliny, v jejíž brance dostal před Petrem Mrázkem přednost James Reimer, 2:1 po nájezdech nad New Yorkem Islanders. Osmatřicetiletý útočník oznámil v září před začátkem ročníku, že sezonu 2019/20 vynechá, ale před dvěma týdny změnil názor. Upsal se Hurricanes, kde působil v minulém ročníku jako kapitán a klub dovedl do finále Východní konference. Návrat ozdobil v osmé sérii úspěšným nájezdem mezi betony Thomase Greisse.

"Myslel jsem si, že jsem na seznamu jako 10. až 12. hráč. Poklepal na mě (trenér Rod Brind'Amour) dříve, než jsem čekal," přiznal Williams, který nastupoval v utkání ve čtvrté řadě. "Celý zápas jsem byl nervózní. Ale mám odehráno 1200 zápasů a říkal jsem si: 'Justine, uklidni se, máš na to.' První zápasy pojedu na adrenalin, jakmile se dostanu do kondice, bude to jednodušší. Jsem na cestě být hráčem, jakým vím, že můžu být," dodal.

Výsledky nedělních zápasů NHL:
Pittsburgh - Boston 4:3 (1:3, 1:0, 2:0)
Branky: 17. Simon, 21. Blueger, 42. J. Johnson, 53. Rust - 1. Bergeron (Pastrňák), 3. Bjork, 16. Pastrňák. Střely na branku: 22:37. Diváci: 18 655. Hvězdy zápasu: 1. Crosby, 2. M. Murray (oba Pittsburgh), 3. Pastrňák (Boston).
Carolina - New York Islanders 2:1 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 6. Svečnikov, rozhodující sam. nájezd Williams - 40. Lee. Střely na branku: 32:37. Diváci: 18 680. Hvězdy zápasu: 1. Reimer, 2. Svečnikov, 3. Williams (všichni Carolina).
New York Rangers - Columbus 1:2 (1:0, 0:0, 0:2)
Branky: 19. Skjei - 47. a 60. Bjorkstrand. Střely na branku: 32:31. Diváci: 17 423. Hvězdy zápasu: 1. Bjorkstrand, 2. Kivlenieks (oba Columbus), 3. Šesťorkin (NY Rangers).
Chicago - Winnipeg 5:2 (2:0, 0:1, 3:1)
Branky: 3. A. Nylander, 15. E. Gustafsson, 50. Kämpf, 55. Saad, 59. Kubalík - 39. Scheifele, 58. Laine. Střely na branku: 33:38. Diváci: 21 487. Hvězdy zápasu: 1. P. Kane, 2. Lehner, 3. A. Nylander (všichni Chicago).

5 Nashville 69 215 : 217 78
6 Minnesota 69 220 : 220 77
7 Chicago 70 212 : 218 72