Finálový obrat! Kanada bere zlato po výhře 4:3 nad Rusy. Švédsko má bronz

Autor: iSport.cz, ČTK
0
PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny
Samek o Slavii a italském trápení: Těžký půlrok. Řešil se návrat do Česka

Hokejisté Kanady vyhráli ve finále mistrovství světa hráčů do 20 let v Ostravě nad Ruskem 4:3 a slaví 18. triumf. Obrat z 1:3 dovršil vítěznou brankou v čase 56:02 útočník Akil Thomas. Kanaďané, kteří jsou nejúspěšnější zemí v dějinách, se vrátili na trůn po dvou letech od úspěchu v Buffalu. Spravili si chuť po loňském čtvrtfinálovém vyřazení na domácím turnaji ve Vancouveru a Victorii.

Rusové čekají na zlato od roku 2011, kdy triumfovali i v součtu s bývalým Sovětským svazem potřinácté v historii. Od té doby chyběli na stupních vítězů pouze před dvěma roky a získali vedle čtyř bronzů čtvrté stříbro.

Kanaďany hnala od počátku nejen touha po zlatu, ale i možnost zúčtovat se soupeřem, jemuž v základní skupině podlehli ostudně 0:6. Pokus Liama Foudyho z mezikruží skončil hned v úvodu na brankové konstrukci. V první třetině ale jinak brzdila zámořský výběr nedisciplinovanost. Kanaďané usedli čtyřikrát na trestnou lavici, sami hráli přesilovku jednou.

Před polovinou zápasu hráli Rusové další početní výhodu a tentokrát už byli úspěšní. Do vedení je poslal díky povedené teči Nikita Alexandrov.

Ruský tým si ale náskok užíval jen 84 sekund. Záhy si totiž Kanaďané vybojovali dvouminutovou dvojnásobnou přesilovku a Dylan Cozens vyrovnal. Joel Hofer pak sice uhájil branku před pohromou při šanci Alexandrova, ale ve 35. minutě Grigorij Děnisenko vrátil vedení sborné. A ve 49. minutě dokázali Rusové odskočit do dvoubrankového vedení, když po přihrávce zpoza branky zamířil nechytatelně Maxim Sorkin.

Už o 34 sekund později ale Connor McMichael usměrnil nohou za záda Amira Miftachovova již jednou tečovanou střelu, kterou vyslal Calen Addison. Gól potvrdil i sudí u videa a Kanaďané byli zpět ve hře.

V 52. minutě se Dmitrij Voronkov provinil krosčekem a Kanada byla při početní výhodě úspěšná po pouhých deseti sekundách: Barrett Hayton si na kruhu srovnal puk na holi a střelou zápěstím zajistil stav 3:3. Rusové pak navíc propadli v obraně a jejich nedůraz potrestal Thomas povedeným blafákem do behkendu.

Domácí: 31:01. Cozens, 49:20. McMichael, 51:21. Hayton, 56:02. Thomas

Hosté: 29:37. Alexandrov, 34:46. Děnisenko, 48:46. Sorkin

Domácí: Hofer (Daws) – Byram, Bernard-Docker, McIsaac, Smith (A), Bahl, Addison, Drysdale – Lafreniere, Hayton (C), Foote – Foudy, Veleno (A), Cozens – McMichael, Dellandrea, Dudas – Byfield, Thomas, Lavoie – Mercer.

Hosté: Miftachov (Askarov) – A. Romanov (A), Galeňuk, Pylenkov, Zamula, Misjul, Žuravljov, Malyšev – Děnisenko (C), Chovanov, Sokolov – Dorofejev, Ivan Morozov, Alexandrov – Marčenko, Voronkov, Podkolzin (A) – Rtiščev, Kruglov, Sorkin – Grošev.

Heikkinen (FIN), Vikman (FIN) – Lundgren (SWE), Synek (SVK)

Ostravar Aréna, Ostrava

Návštěva

8 693 diváků

Boj o bronz pro Švédsko

Finové se po semifinálovém debaklu od Kanady 0:5 ujali v duelu o bronz v deváté minutě vedení. Kim Nousiainen objel branku, z levého kruhu nahodil z otočky puk a ten se od brusle Patrika Puistoly odrazil mezi betony gólmana Huga Alnefelta.

„Měli jsme dobrý vstup do utkání, ale Švédové ve druhé třetině dvěma góly zápas otočili. Měli jsme ve třetí třetině šance na vyrovnání, ale jejich brankář chytal dobře. Mrzí nás to,“ uvedl útočník Puistola.

Švédové odpověděli v početní výhodě. Z pozice za levým kruhem se trefil obránce Rasmus Sandin, autor čtyř bodů za dvě branky a dvě asistence ze sobotního semifinále s Ruskem, které Seveřané prohráli 4:5 v prodloužení.

Linus Öberg otočil na 3:2Foto ČTK

Finové se vrátili do vedení 59 sekund před úvodní pauzou. Chybnou přihrávku Nilse Höglandera vystihl Matias Maccelli a prosadil se střelou z mezikruží.

V polovině utkání Höglander v situaci dva na jednoho připravil vyrovnání pro nejlepšího střelce turnaje Samuela Fagema, který si připsal osmou branku. Ve 34. minutě rozhodla chyba gólmana Justuse Annunena, který si srazil do branky Öbergovo nahození ze záporného úhlu. Alnefelt na druhé straně vychytal několik šancí a Švédové těsnou výhru uhájili.

„Je to skvělý pocit,“ užíval si zisk medaile Fagemo. „Myslím, že jsme odehráli skvělý zápas a vytvořili jsme si hodně šancí. Ukázali jsme, že má náš tým velký charakter. Je hezké získat bronzovou medaili,“ doplnil Fagemo, který se stal s 13 body nejproduktivnějším hráčem turnaje.

Finové za posledních 14 let získali medaili jen třikrát a pokaždé to bylo zlato. Před loňským triumfem na něj dosáhli i v letech 2014 a 2016.

Domácí: 12:08. Sandin, 30:34. Fagemo, 33:19. Öberg

Hosté: 08:22. Puistola, 19:01. Maccelli

Domácí: Alnefelt (Eliasson) – Söderström, Sandin (A), Lundkvist, Ginning (C), Broberg, Björnfot, Norlinder – Fagemo, D. Gustafsson (A), Höglander – Berggren, Bäck, Pašić – Holtz, Henriksson, Raymond – Öberg, H. Gustafsson, Nässén – Eriksson.

Hosté: Annunen (Piiroinen) – Nousiainen, Thomson (C), Heinola, Hatakka, Utunen (A), Kokkonen, Honka, Seppälä – Maccelli (A), Petman, Erholtz – Puistola, Tanus, Oden – Killinen, Saarela, Aku Räty – Aatu Räty, Ranta.

Michael Campbell (CAN), Fraser Lawrence (CAN) – Chad Huseby (CAN), Nikita Shalagin (RUS)

Ostrava Aréna, Ostrava

Kazachstán sestupuje, Němci slaví záchranu

Hokejisté Kazachstánu po dvou letech sestoupili z elitní kategorie mistrovství světa dvacítek. Na turnaji v Ostravě podlehli v rozhodujícím třetím utkání série o udržení nováčkovi Německu 0:6. Za rok na šampionátu v kanadských městech Edmontonu a Red Deeru je nahradí Rakousko.

Kazachstán v sobotu odpověděl na čtvrteční porážku s Německem 0:4 úspěšným výsledkem 4:1 a na šestý pokus na turnaji poprvé vyhrál. Ale dnešní klíčový duel už se týmu nepovedl.

„Dali jsme všechno do včerejšího zápasu, ale do dnešního už nám nezbyly síly. Měli jsme dost střel, ale nedokázali jsme dát góly. Němci ty své využili. Budeme bojovat, abych se do dostali do elitní skupiny zpátky,“ uvedl sedmnáctiletý kazašský útočník Ansar Šajchmeddenov.

Skóre otevřel ve 13. minutě po přihrávce Tara Jentzsche z pozice mezi kruhy Dominik Bokk. Tentýž hráč v polovině utkání po pokusu Leona Hüttla z dorážky zvýšil na 2:0.

Za 83 sekund se prosadil Tim Fleicher a mezi 34. a 35. minutou zařídili Němcům už pětibrankový náskok Lukas Reichel a Niklas Heinzinger. V 56. minutě dovršil výsledek Eric Mik.

„Včera jsme je podcenili. Byli lepší, ale dnes jsme byli připravení od začátku. Byli jsme ráno trošku nervózní, ale to je před každým zápasem o všechno normální. Všichni jsme ale věděli, že máme dobré mužstvo a můžeme vyhrát, pokud budeme bojovat,“ řekl Reichel, synovec olympijského vítěze, trojnásobného mistra světa a současného asistenta české reprezentace Roberta Reichla.

O udržení - 3. zápas:

Německo - Kazachstán 6:0 (1:0, 4:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 13. Bokk (Jentzsch, Seider), 31. Bokk (Hüttl, Mik), 32. Fleischer (Valenti, Schinko), 34. Reichel (Peterka), 35. Heinzinger (Jentzsch, Schütz), 56. Mik (Mass, Schütz). Rozhodčí: Morozov (Rus.), Tscherrig (Švýc.) - Hägerström (Fin.), Lederer (ČR). Vyloučení: 5:1, navíc Brune (Něm.) 10 min. Bez využití. Diváci: 1124. Konečný stav série: 2:1.

0

Mistrovství světa v hokeji 2024 ONLINE

Program Vstupenky Sestřihy z MS Výsledky MS v hokeji 2023 MS hokej U20

Mistrovství světa v hokeji 2024 se vrací do Česka. Od 10. do 26. května 2024 bude hostit MS v hokeji Praha a Ostrava. Česká hokejová reprezentace odehraje všechny zápasy v Praze, ve skupině B se postupně utká s Finskem, Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Rakouskem, Velkou Británií a Kanadou.