Panorama

Nymburk vyplenil Slezsko, Olomoucko vrátilo Kolínu porážku, Opava se zasekla

Basketbalisté Nymburka zůstávají v čele NBL bez zaváhání. Opava sice proti nim zavětřila šanci v poslední čtvrtině, ale s předposlední Novou Hutí pak vyhráli bez nesnází 111:84. Druhé Olomoucko dokázalo napravit podzimní zaváhání proti Kolínu, když ho doma vypráskalo 104:77. Děčín využil sérii dvou hratelnějších soupeřů k druhé výhře v řadě. Tentokrát těsně triumfoval v Brně 82:79. V posledním sobotním zápase Svitavy venku přebodovaly Hradec Králové 107:104. Dosud druhá Opava naopak ani v neděli nevystoupila z krize, když potřetí za sebou prohrála. V neděli nasázela USK Praha jen 58 bodů, přičemž domácí dosáhli na číslici 88.

Za Olomouc válel Douglas

Zápas v Olomouci skvěle sedl domácímu Javontemu Douglasovi, jehož jediná asistence dělila od tzv. triple double. Americký pivot zaznamenal vedle devíti finálních přihrávek také 18 bodů a 10 doskoků, navíc i pět zisků. Střeleckým lídrem domácích byl s 21 body další americký hráč Malik Morgan, autor pěti trojek.

Utkání Olomoucko – Prostějov
zdroj: Facebook - BK Olomoucko

Navzdory jasnému vítězství nebyl trenér Predrag Benáček úplně spokojený. "Zvládnout zápasy, které jsou papírově dopředu jasné, bývá obtížné. Nám se to podařilo, ale jsme schopni hrát mnohem lépe. Nelíbila se mi první čtvrtina. Kluci si uvědomovali, že soupeř není nejsilnější a hráli na půl plynu," řekl domácí kouč.

V týmu hostů se Douglasovi vyrovnal univerzálním výkonem kapitán Adam Číž. S 16 body byl nejlepším střelcem, přidal po osmi doskocích a asistencích, čtyři zisky a soupeři se na něm dopustili devíti faulů. Jedenácté porážce posledního celku tabulky za sebou ale nezabránil. Kolín v lize porazil naposledy právě Olomoucko na konci října.

"Domácí hráli se zataženou brzdou a pohodlně to stačilo. Polovina naší sestavy vypadala, že přijela jenom na výlet. Pro mě je to neakceptovatelné a vyvodím z toho závěry," zlobil se kolínský kouč Pavel Beneš.

Třetí Svitavy vydřely vítězství 107:102 v Hradci Králové. Favorizovaní hosté v poslední čtvrtině téměř ztratili patnáctibodový náskok, Královští Sokoli se přiblížili až na 86:88, ale v závěrečné přestřelce obrat nedokonali.

Nejlepším střelcem byl svitavský Eugen Crandall s 24 body. V domácím týmu s výjimkou šesti bodů skórovali pouze hráči základní pětky, každý dal minimálně 15 bodů a Dorde Tresač s Pedou Stamenkovičem 23.

Vicemistrovský Děčín udolal 82:79 domácí Brno zejména zásluhou povedené druhé čtvrtiny, kterou vyhrál 30:7. Domácí Davell Roby i děčínský Tomáš Pomikálek dali po 24 bodech.

Dokáže někdo letos porazit Nymburk?

Zatímco v listopadu doma Nymburk prohrál s Novou hutí první čtvrtinu a nakonec zvítězili jen čtrnáctibodovým rozdílem (95:81), tentokrát měl favorit už během úvodní desetiminutovky 16 bodů k dobru. Náskok postupně narostl až na 35 bodů, přestože se v předposledním týmu tabulky činili dvacetibodoví Petr Bohačík (24) a Josh Newkirk (23).

Utkání Nová Huť – Nymburk
zdroj: instagram - ČEZ Basketbal Nymburk

Nejlepším střelcem Nymburka byl s 15 body náhradník Martin Peterka a lavička se postarala celkem o 62 bodů proti dvanácti domácím. Hráči Nymburka měli při 77. ligové výhře v řadě také drtivou převahu v doskakování (45:24).

Opava sice Nymburk potrápila, USK ji ale deklasovalo

Zatímco v předchozích třech zápasech se tolik nedařilo opavskému lídrovi Jakubu Šiřinovi, tentokrát byl reprezentační rozehrávač v týmu jediným hráčem, který se dokázal výrazněji prosadit. Dal 19 bodů při úspěšnosti střelby přes 70 procent, nikdo ze spoluhráčů ale dvojciferně neskóroval. Nejlepším domácím střelcem byl s 21 body Raheem Appleby. Pražané dominovali na doskoku v poměru 42:23.

Michal Mareš u USK Praha
zdroj: ČTK autor: David Šváb

Opavané ještě do posledního utkání minulého roku měli bilanci 13-1, poté, co nestačili jenom na Nymburk. Rok ale zakončili nečekaným debaklem v Ústí nad Labem (66:93) a do toho nového vstoupili další porážkou od nymburských obhájců titulu (76:91). Menšího počtu bodů, než zaznamenala Opava na USK, dosáhly jen Pardubice proti titánovi z Nymburka při prohře 52:88. Na druhém místě tabulky mají před Svitavami náskok jediné výhry. USK má po povedené odvetě za říjnovou porážku 68:92 vyrovnanou bilanci 9-9.

"Dnes byl na palubovce jen jeden tým. My jsme plynule navázali na výkon z Ústí nad Labem. Nevím, co některým hráčům běhá v hlavě, ale basketbal to není," konstatoval zklamaný opavský trenér Petr Czudek.

Pardubice v utkání o čtvrté místo porazily domácí Ústí nad Labem 73:67 hlavně zásluhou Tomáše Vyorala, který dal 26 bodů. Ozren Pavlovič přidal 17 bodů a 10 doskoků. Double double zaznamenal i domácí Pavel Houška, autor 16 bodů a 11 doskoků. Severočeši prohráli po třech výhrách.