10 faktov o spermiách: Poznáte ich?

10 faktov o spermiách: Poznáte ich?
10 faktov o spermiách: Poznáte ich? Thinkstock

Viete, aké úžasné prekážky musí spermia prekonať, kým splní svoj cieľ? Tieto a iné fakty vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

Väčšina spermií je abnormálna

Viac ako 90 percent spermií z akejkoľvek mužskej ejakulácie je poškodených. Spôsobuje to skutočnosť, že ľudská rasa je monogamná a spermie mužov nemusia medzi sebou súperiť, ako je to v ríši zvierat.

Tvoria sa až dva mesiace

Aj keď to tak vôbec nevyzerá, posledné štúdie tvrdia, že spermia sa tvorí až dva mesiace.

Majster akrozóm zničí každú prekážku

Každá spermia má takzvanú prilbu, ktorá umožňuje oplodniť vajíčko. Táto prilba sa nazýva akrozóm. Keď spermia narazí do vajíčka, tento akrozóm uvoľní chemické látky, ktoré poškodia povrch vajíčka, aby spermia mohla vojsť.

S jedným semenníkom sa dá fungovať

Muž, ktorý sa narodí s jedným semenníkom alebo oň príde v dôsledku nehody, môže mať i naďalej deti. V skutočnosti plní druhý semenník náhradnú funkciu. Príkladom je Lance Armstrong, ktorý kvôli rakovine prišiel o semenník a napriek tomu sa stal otcom dvoch detí.

Čítajte aj: Chcete spoznať, aký je? Všimnite si jeho pozdrav

Aký otec taký syn

Všetkým nám je známe, že Y chromozóm je chromozóm, ktorý robí muža mužom. Každý druhý chromozóm v tele je kombinácia génov matky a otca, ale chromozóm Y nemožno miešať. Takže syn má zhodný Y chromozóm, ako jeho otec a otec ho zdedil zase po svojom otcovi.

Non stop

Ženy sa rodia so všetkými vajíčkami a zvyčajne v strednom veku strácajú plodnosť. Muži, na druhej strane, sú schopní produkovať spermie po celý svoj život. Aj keď ich kvalita sa vekom zhoršuje.

Sú chránené

Keďže sa spermie v mužskom tele vytvárajú až počas puberty, mohol by ich imunitný systém muža napadnúť. Našťastie spermie obklopujú bunky, ktoré ich chránia.

Ako vzniká život?

Väčšina z nás si myslí, že život vzniká kombináciou spermie a vajíčka, ktoré rastú a vyvíjajú sa v embryo. Ale to je omyl. Počas umelého oplodnenia vajíčka v skúmavke lekári aplikujú do vajíčka mŕtvu spermiu. Pre život je totiž dôležitá iba DNA skrytá vo vnútri spermie. To je jediné, čo vajíčko potrebuje, aby ďalej rástlo.

Tá správna teplota

Spermie potrebujú určitú teplotu, ktorá by mala byť približne o sedem stupňov chladnejšia ako zvyšok tela. To je dôvod, prečo semenníky visia von z tela. V chladnejšom počasí si regulujú teplotu tak, že sa zmenšia, aby získali viac telesného tepla.

Obrovská populácia

V jednej ejakulácii, ktorá je veľká asi ako polovica čajovej lyžičky, sa ukrýva neuveriteľné množstvo spermií, ktoré sa rovná dvom tretinám obyvateľov USA, to je 200 miliónov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom