Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Rallye Dakar 2020: Klymčiw, Zapletal a další

Michal Štěpanovský
Diskuze (0)

Česká účast na Rallye Dakar 2020 v Saúdské Arábii je opravdu náramně pestrá. Aktuálně vám představíme dohromady sedm tuzemských zástupců v kategoriích motocyklů, automobilů a kamionů.

Motocyklový jezdec Ondřej Klymčiw patří historicky k nejlepším Čechům, pokud jde o konečné umístění na dakarském maratonu. V roce 2017 dojel na jedenáctém místě a pouhých 37 sekund ho dělilo od první desítky.

Návrat po deseti letech

Rodák z Řečan nad Labem nasadí na Rallye Dakar 2020 tým pod vlastní jménem a se čtyřmi jezdci ze tří zemí. Z národního pohledu je nejzajímavější osobou Petr Vlček (Husqvarna 450). Ve Spojených státech žijící Čech se chystá na svůj čtvrtý start ve slavném závodě. Rád by vylepšil výsledky z posledních dvou let, kdy dojel shodně na 47. místě. „Těším se na nové terény a věřím, že budou skvělé. Při změnách povrchů na měkkém písku a skalnatých částech tratě bude zapotřebí měnit strategii. Musím se vyvarovat příliš razantního stylu jízdy, abych každý den neopravoval tři čtyři hodiny. Povedly se mi starty v Řecku a Maroku 2019 a mám radost ne z výsledku, ale z práce, jejíž výsledky by se měly promítnout na Dakaru,“ zhodnotil Vlček svou situaci před startem.

Ke druhému startu pod Klymčiwem se chystají američtí jezdci Garrett Poucher (KTM 450 Rally) a Skyler Howes (Husqvarna 450 Rally). Prvně jmenovaný dojel loni na 32. místě, jeho krajan musel po opakovaných těžkých pádech vzdát v 6. etapě. Nováčkem stáje je jihokorejský závodník Myunggul Ryn, který má připravený stroj Husqvarna HQV FR 450 Rally.

Za řídítky motocyklů se objeví také další dva čeští závodníci, oba pod hlavičkou týmu IVAR CS. Na svůj desátý start se chystá Jan Veselý (Husqvarna FE 450), který v předchozích devíti startech dokázal dojet sedmkrát do cíle. Nejlépe se mu dařilo v ročníku 2015, kdy skončil na 39. místě. „Být dakarskou legendou při desátém startu je pro mě čest a moc si toho vážím. Čekají nás zcela odlišné terény, než jaké byly v Jižní Americe a očekávám spoustu písku a dun. Kategorie, ve které startuji, plně vystihuje původní myšlenku zakladatele rallye Thierryho Sabina,“ říká osmačtyřicetiletý jezdec.

Jeho kolegou bude Roman Krejčí (KTM 450 Rallye), jenž se na Rallye Dakar 2020 vrací po deseti letech. V roce 2010 si odbyl svůj debut a dokončil ho tehdy na 37. příčce. Oba startují ve třídě G2.2 Maraton, což jsou motocykloví nadšenci, kteří mají v doprovodném kamionu pouze jednu bednu s nářadím. Po každé etapě si musí opravovat motorku sami a na to dohlížejí přísní sportovní komisaři.

Zkušený borec je zpátky

Nenápadným účastníkem kategorie automobilů je zkušený český borec v dálkových soutěžích Miroslav Zapletal z Dřevohostic na Olomoucku. Debut na Rallye Dakar si odbyl v roce 2009 při jihoamerické premiéře soutěže v Jižní Americe, kdy skončil sedmý. Navigátora mu tehdy dělal Tomáš Ouředníček, jenž nyní startuje ve vlastním týmu. Tehdy skončili na sedmém místě, což byl až do loňska nejlepší český výsledek. Zapletal se objeví na Dakaru pošesté, naposledy zde startoval před čtyřmi roky. Letos nastoupí v barvách vlastního Offroad.cz Teamu za volantem vozu Ford F150, který sám postavil. Navigovat ho bude osvědčený slovenský parťák Marek Sýkora.

Mezi nejtěžšími závodními vozy světa najdeme tři česká jména. Filip Škrobánek a Petr Vojkovský jedou jako mechanici, každý v jiné Tatře Jamal stáje Fesh Fesh Team. Řidič Robert Randýsek řídí asistenční kamion MAN TGA francouzské stáje PH Sport. V jeho barvách pojede s vozem Peugeot 3008 DKR například sedmatřicetiletý Khalid Al-Qassimi ze Spojených Arabských emirátů. Ten má za sebou 73 startů v podnicích mistrovství světa v automobilových soutěžích (rallye).

Rally Dakar 2020 odstartuje 4. ledna v saúdskoarabské Džiddě. Do první etapy vyrazí účastníci o den později. Celkem je čeká 7856 kilometrů, z nichž se 5097 pojede v rámci rychlostních zkoušek rozdělených do dvanácti etap. 42. ročník soutěže skončí 17. ledna v Al Qiddiyi.