SLUNETA Ústí nad Labem - BK KVIS Pardubice

Kanada během třinácti minut rozložila Finy. Ve finále vyzve Rusy, kteří udolali Švédy

Parta kolem Alexise Lafreniera naplnila očekávání a je ve finále juniorského hokejového šampionátu. V cestě za bojem o zlato smetli Kanaďané 5:0 Finsko a právě očekávaná jednička draftu Lafreniere úřadoval, když dvakrát skóroval. O zlato budou hrát také Rusové, kteří předvedli se Švédy neuvěřitelnou přestřelku, v níž vedli 3:1, nakonec zvítězili 5:4 v prodloužení po trefě Ivana Morozova.

Kanadští hokejisté do 20 let oslavují gól v semifinále MS
zdroj: ZUMA autor: Simon Hasteg

Někdo možná čekal vyrovnané semifinále, ale kdepak. Kanada už od úvodu zařadila pětku a válcovala Finy. Příval gólů nezastavil ani do té doby nejlepší brankář turnaje Justus Annunen. Jako první se po 108 sekundách prosadil přesnou střelou do horního růžku Connor McMichael.

Poté zaúřadoval hvězdný Lafreniere, svůj průnik zakončil bekhendem přesně pod víko. Bek Jamie Drysdale zvyšoval už na 3:0 povedenou ranou nad beton. Skóre první části dovršil Ty Dellandrea, kterému přiklepl Aidan Dudas před prázdnou branku puk z pod lapačky Annunena.

Sestřih semifinále Kanada - Finsko

Ve druhé části se kanadská lavina trochu přibrzdila. Přesto Finové znovu inkasovali. V přesilovce přesně střelou zápěstím zacílil opět Lafreniere. Ve třetí periodě gólem neskončili ani dvě akce, při nichž puk pomalu klouzal za brankáři. Na finské straně Mikko Kokkonen a na kanadské Kevin Bahl situaci zachránili, a tak Kanaďané pohodlně postoupili do finále.

Drama se Švédy rozhodl Morozov a poslal Rusy do finále

První semifinále sobotního programu určovaly přesilové hry. Švédové šli sice do vedení po šestnácti sekundách duelu zásluhou přesné rány lídra obrany Rasmuse Sandina. Jenže pak platili za nedisciplinovanost. Sekání mladého forvarda Alexandera Holtze potrestal ranou z mezikruží Ivan Morozov.

Následný úder loktem od Nilse Höglandera na Grigorije Děnisenka v pětiminutové přesilovce ztrestal úspěšnou dorážkou Alexander Chovanov. Nejproduktivnější hráč Tre kronor Höglander v utkání dohrál. Když Jegor Sokolov ve 13. minutě využil hrubky gólmana Hugo Alnefelta, který odpálil tristně puk k protihráči, vedli Rusové už 3:1. V další početní převaze bláznivou třetinu zakončil brankou na 2:3 Samuel Fagemo.

Sestřih semifinále Švédsko - Rusko

Seveřané ve druhé třetině zapnuli na vyšší obrátky. Svírali Rusko v jeho obranném pásmu, z čehož přišlo vyrovnání na 3:3. Sehrávka na obránce Sandina, ten vypálil a i s pomocí teče jednoho z Rusů skóroval. Poté svou chybu napravil Alnefelt nejspíš zákrokem šampionátu. Natáhl hokejku do odkryté branky a vytáhl střelu Kirilla Marčenka.

Ve třetí části Sandinovu střelu tečoval Nils Lundkvist. Švédská trefa vyhnala z branky Jaroslava Askarova, kterého nahradil Amir Miftachov. Rusům impuls pomohl a Jegor Sokolov ve 49. minutě z úhlu propálil Alnefelta.

V prodloužení tři na tři zařídil ruskou euforii opět Morozov. Obešel Sandina a střelou, kterou opřel o tyčku, zajistil finále. "Je to dosud můj nejlepší moment kariéry. Někteří kluci mají jen jednu šanci hrát o zlato. Neuvěřitelné," rozplýval se Vasilij Podkolzin.

"Je to dost špatné. Myslel jsem, že týmu můžu víc pomoct, aby se dostal do finále. Ale stalo se, musíme se dobře vyspat a být připravení na zítřek," prohlásil Sandin.

Němci bez Stützleho předvedli nevýrazný výkon

Německá naděje Tim Stützle se potýká s horečkou a jeho absence při tvoření hry byla znát. Kazachstán trestal chyby proti favorizovanému celku. Už po pěti minutách bekhendovým zakončením překonal Henrika Haneho Stanislav Alexandrov, na kterého pět minut po startu druhé části navázal Oleg Bojko.

Nakonec nejlepší hráč Kazachů v utkání se prosadil po 92 vteřinách třetí části a v 57. minutě při německé power-play zařídil už čtyřbrankový náskok Denis Čaropov. Kazašský gólman Vladislav Nurek sice přišel 89 sekund před koncem o čisté konto, ale při důležitém vítězství ho to mrzet nemuselo. Rozhodující třetí duel je na programu v 11:00 v neděli.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Ostravě:

Semifinále:

Švédsko - Rusko 4:5 v prodl. (2:3, 1:0, 1:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 1. Sandin (D. Gustafsson), 15. Fagemo (Sandin, Lundkvist), 32. Sandin (Fagemo, Nässén), 45. Lundkvist (Sandin, Nässén) - 4. Morozov (Podkolzin, Dorofejev), 6. Chovanov (N. Alexandrov, Děnisenko), 13. Sokolov, 49. Sokolov (Chovanov), 64. Morozov (Podkolzin, Voronkov). Rozhodčí: Lawrence (Kan.), Vikman - Hägeström (oba Fin.), Huseby (Kan.). Vyloučení: 5:11, navíc Höglander (Švéd.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 3:2. Diváci: 8693.

Kanada - Finsko 5:0 (4:0, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 2. McMichael (Dudas), 4. Lafreniere (Foote, Hayton), 4. Drysdale (Lavoie, Byfield), 15. Dellandrea (Dudas, McMichael), 38. Lafreniere (Addison, Hayton). Rozhodčí: MacFarlane (USA), Morozov (Rus.) - Lederer (ČR), Obwegeser (Švýc.). Vyloučení: 2:2, navíc Ranta (Fin.) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 8693.

O udržení - 2. zápas:

Kazachstán - Německo 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 5. Alexandrov (Sajko), 26. Bojko (Musorov), 42. Alexandrov (Šajchmeddenov), 57. Čaporov (Musorov) - 59. Schinko (Wirt, Kinder). Rozhodčí: Hejduk (ČR), Tscherrig (Švýc.) - Bowles (USA), Nordlander (Švéd.). Vyloučení: 6:3. Bez využití. Diváci: 1489. Stav série: 1:1.