Švédové vyhráli už 52. zápas ve skupině v řadě a jdou na Česko

Autor: ČTK, iSport.cz
0
Od smutné fotky ke slovenskému snu: Česko je pragmatičtější, říká Smetana
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?

Hokejisté Švédska díky vítězství nad Slovenskem 6:2 na mistrovství světa dvacítek v Třinci vyhráli skupinu A a ve čtvrtečním čtvrtfinále je čeká souboj s českou reprezentací. Ta s jistotou postupu do čtvrtfinále o odpoledním vítězství Ruska nad Německem 6:1 skončila po porážce s Kanadou 2:7 ve skupině B čtvrtá.

Slováci, kteří se už dnes nemohli posunout ze čtvrté pozice, narazí v boji o semifinále na Kanadu. Druhé místo v Třinci vybojovali v přímém souboji Švýcaři výhrou nad Finskem 5:2 a čeká je Rusko. Obhájci titulu Finové budou hrát se Spojenými státy americkými. Nováček elitní kategorie Německo bude bojovat o záchranu proti Kazachstánu.

Švédové prodloužili svou rekordní vítěznou sérii ze zápasů v základní skupině už na 52 utkání. Naposledy prohráli v této fázi turnaje 26. prosince 2006 doma v Leksandu s Kanadou 0:2. Švédové vedli nad Slovenskem po dvou třetinách už 5:0, dva góly vítězů dal Alexander Holtz.

Slovensko už po pondělní prohře se Švýcarskem 2:7 ztratilo šanci na posun ze čtvrtého místa ve skupině. "Vyříkali jsme si minulý zápas a herní projev byl lepší. Hlavně ve třetí třetině, vyhráli jsme ji 2:1. Takhle musíme hrát celých šedesát minut, abychom mohli uhrát dobré výsledky s velkými soupeři," řekl novinářům slovenský obránce Marko Stacha.

První třetina, kterou Slováci prohráli 0:3, se mu ale nelíbila. "Nezvládli jsme ji dobře. Zase jsme se nechali hloupě vyloučit a dostali z toho gól. Těžko se pak dotahuje," připomněl Stacha trest za příliš mnoho hráčů na ledě.

Slováci porazili v základní skupině jen Kazachstán a ve čtvrtfinále narazí na Kanadu. "Asi je jedno, koho dostaneme. Když budeme plnit, co po nás trenéři chtějí, a budeme hrát svou hru, tak se o výsledek nebojím," dodal Stacha.

Finové sice vedli nad Švýcarskem od 13. minuty, kdy využil přesilovou hru Anttoni Honka, ale v úvodu druhé části otočili stav Fabian Berri s Gaétanem Jobinem.

Před polovinou utkání vyrovnal Joonas Oden, ale ve 37. minutě se prosadil podruhé v utkání Berri a Švýcaři už vedení nepustili. V polovině závěrečné části zvýšil po přihrávce Tima Berniho Simon Knak a 12 sekund před koncem v oslabení při power play Finů ještě skóroval do prázdné branky Valentin Nussbaumer.

Rusové se ujali v Ostravě v přímém souboji o čtvrtfinále s Německem vedení v čase 6:10, kdy se po rychlém protiútoku trefil z pravého kruhu Kirill Marčenko. Ten se ve 14. minutě zapsal mezi střelce i podruhé. Jeho přihrávku před brankoviště si nešťastně srazil do vlastní sítě Leon Hüttl.

Po druhé třetině bylo definitivně rozhodnuto. V 35. minutě se prosadil tvrdou střelou v přesilové hře Grigorij Denisenko a za 40 sekund se trefil rovněž v přesilové hře Pavel Dorofejev. Tentýž hráč byl navíc úspěšný i v další početní výhodě v 39. minutě.

Od třetího dějství hájil německou branku místo Hendrika Haneho jeho dnešní náhradník Tobias Ancicka, syn bývalého obránce Kladna Martina Ančičky. Už po 38 sekundách ho dalším gólem přivítal na scéně Dmitrij Voronkov, další branku už ale Ancicka nepustil. V závěru se naopak dočkali alespoň dílčí radosti Němci zásluhou Nina Kindera.

Domácí: 06:10. Marčenko, 13:19. Marčenko, 34:19. Děnisenko, 34:59. Dorofejev, 38:40. Dorofejev, 40:38. Voronkov

Hosté: 57:43. Kinder

Domácí: Askarov (Miftachov) – A. Romanov (A), Galeňuk, Pylenkov, Zamula, Misjul, Žuravljov, Malyšev – Děnisenko (C), Chovanov, Sokolov – Dorofejev, Ivan Morozov, Alexandrov – Marčenko, Voronkov, Podkolzin (A) – Grošev, Kruglov, Sorkin.

Hosté: Hane (41. Ancicka) – Seider (C), Mik, Hüttl (A), Wirt, Dersch, Mass, Heinzinger – Bokk, Jentzsch, Schütz (A) – Peterka, Stützle, Reichel – Lobach, Schinko, Kinder – Valenti, Fleischer, Brune – Nijenhuis.

Lassi Heikkinen (FIN), Oldřich Hejduk (CZE) – Markus Hagestrom (FIN), Šimon Synek (SVK)

Ostrava Aréna, Ostrava

Návštěva

4628 diváků

Domácí: 08:59. Holtz, 09:14. Eriksson, 13:16. Broberg, 25:08. Bäck, 36:09. Holtz, 59:45. Fagemo

Hosté: 45:17. Kováčik, 58:03. Džugan

Domácí: Alnefelt (Portillo) – Sandin (A), Söderström, Ginning (C), Lundkvist, Björnfot, Broberg, Norlinder – Fagemo, D. Gustafsson (A), Höglander – Bäck, Pašić, Berggren – Holtz, Raymond, Henriksson – H. Gustafsson, Öberg, Nässén – Eriksson.

Hosté: Hlavaj (Vyletelka) – Stacha, Vitaloš (C), Mudrák, Kňažko, Dlugoš, Bučko, Česánek, Turan – Faško-Rudáš, Okuliar, M. Minárik (A) – Kováčik (A), Džugan, Čajkovič – Paulíny, Jendek, Tkáč – J. Minárik, Ďurina, Mrázik.

Lawrence (CAN), Schrader (GER) – Huseby (CAN), Obwegeser (SUI).

Hosté: 20:19. Berri, 22:18. Jobin, 36:03. Berri, 50:03. Knak, 59:49. Nussbaumer

Domácí: Annunen (Patrikainen) – Nousiainen, Thomson (C), Hatakka, Heinola, Kokkonen, Utunen (A), Honka, Seppälä – Killinen, Maccelli (A), Saarela – Oden, Puistola, Tanus – Ranta, Aatu Räty, Aku Räty – Erholtz, Petman.

Hosté: Charlin (Schmid) – Berni (C), Aebischer, Guggenheim, Moser (A), Henauer, Pezzullo – Berri, Schmid (A), Wetter – Verboon, Nussbaumer, Kohler – Gerber, Mettler, Sopa – Patry, Knak, Jobin.

Harnebring (SWE), Morozov (RUS) – Lundgren (SWE), Norlander (SWE)

5. Německo 4 1 0 0 3 9:19 3

Ruští hokejisté oslavují druhý gól. Druhý zleva je střelec obou branek Kirill Marčenko.

0

MS hokej 2024 ONLINE - Mistrovství světa v ledním hokeji

Program Vstupenky Sestřihy z MS Výsledky MS v hokeji 2023 MS hokej U20

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 se vrací do Česka. Od 10. do 26. května 2024 bude hostit MS v hokeji Praha a Ostrava. Česká hokejová reprezentace odehraje všechny zápasy v Praze, ve skupině B se postupně utká s Finskem, Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Rakouskem, Velkou Británií a Kanadou.