• Čarodějnické odpoledne

Čtvrtek 25.4 15:00 - Jihočeská vědecká knihovna - pobočka Na Sadech, České Budějovice

• Tvořivý rok – gravírování

Čtvrtek 25.4 16:00 - Jihočeská vědecká knihovna - pobočka Čtyři Dvory, Emy Destinové 46, České Budějovice

Silvestrovský běh obsadil v noci soběslavské náměstí. A překonal loňský rekord!

Autor: Eva Výborná

SOBĚSLAV – Tradiční noční silvestrovský běh soběslavskými ulicemi se uskutečnil v noci z pondělí 30. na úterý 31. prosince. Letos přilákal opět rekordní počet závodníků, a to 153. Oproti minulému roku došlo v organizaci závodu ke změně. Od pomníku Mistra Jana Husa se přesunula jeho základna na opravené soběslavské náměstí. „Byl to nápad mojí ženy Lenky. Po dohodě se starostou Jindřichem Bláhou můžeme využít pro akci i pro doprovodný program větší prostor,“ uvedl před startem 33. ročníku závodu jeden z jeho zakladatelů a hlavních organizátorů Petr Čáp. Na pořádání běhu se podílí Veteran Car Club Soběslav a také pomáhají kamarádi.

Vše se děje pod hlavičkou SC Viktoria Tábor a partnerem je město Soběslav. Akci podpořila například firma Banes a další. Měření časů v cíli a výsledky měli na starosti již třetím rokem profesionálové z Příbrami. Co zůstalo neměnné, je focení vítěze dané kategorie s pohárem: tradičním nočníkem. „Noční běh má noční pohár," okomentoval dekorování vítězů Petr Čáp.

V doprovodném programu vystoupily roztleskávačky Milušky Moravcové. Skupina historického šermu Jezerničtí páni pod vedením Richarda Pexy bavila diváky rytířskými souboji a ohňovou show. Ovšem dopady, i když nacvičené, na dlažbu náměstí musely přece jen trochu bolet. Nočním programem prováděl se svými vtípky také kouzelník Pet.

Proto, aby si ohňostroj mohli užít také stateční dětští závodníci, startoval ohňostroj po 22. hodině hned po vyhlášení výsledků dětských závodů. Pak na oslavu Silvestra po půlnoci místo ohňostroje bouchli medailisté po dospělém závodě šampaňské.

Závodníci přijeli zblízka i z daleka. Hodně bylo místních soběslaváků. Závodili také běžci z Veselí nad Lužnicí, z Bechyně, Klenovic, Tábora, Plané nad Lužnicí, Debrníku, Chýnova, Borkovic, Tábora Klokot, Vračkovic a Kardašovy Řečice. Ovšem mají k Soběslavi i příbuzenské vazby, tak přijeli z Prahy nebo z Ústí nad Labem. Nejvzdálenější účastník, a to v dětské kategorii, přijel z italského Bolzana.

Závodily i sourozenecké dvojice. K babičce přijeli kluci El Karibovi z Prahy. Starší Richard zvítězil v dětské kategorii jedenáct až 14 let. „Na závodě jsem podruhé. Hraji basket," uvedl Richard El Karib. Nutno dodat, že loni ve své kategorii také zvítězil. Z Veselí závodili sourozenci Ema a Václav Vondráškovi. Ema se ve své kategorii jedenáct až 14 let umístila těsně pod bednou na čtvrté příčce, ovšem mezi děvčaty byla první.

V ženách nad 46 let byla první Jitka Pecková z Tábora. V této kategorii nebývá moc závodnic, ovšem v dosaženém čase by se Jitka Pecková umístila i mladších kategoriích na medailových příčkách.

Celkovým vítězem běhu se stal Patrik Bouška z TJ Chyšky, který studuje čtvrtým rokem počítače a robotiku v Centru odborné přípravy v Sezimově Ústí. „V Soběslavi běžím poprvé. Dělám atletiku a hraju hokej," prozradil o sobě vítěz závodu, který získal první místo také ve své kategorii muži do 25 let.

Další zajímavosti a výsledky přinese Táborsko.