Top Ten události 2019

Podíváme-li se zpětně na pomalu končící rok, musíme konstatovat, že byl opět nabitý zajímavými událostmi. Zde je sumarizace těch nejzajímavějších...

Autor: Jan Němec

Cape Epic

Znovu jedinečný závod s obrovským mediálním zájmem. Šestnáctý ročník osmidenního podniku v Jihoafrické republice podruhé ve své kariéře vyhrál Nino Schurter, tentokrát s parťákem Larsem Forsterem, premiantem na Cape Epic. Závod žen už po páté ovládla Annika Langvad, jejíž týmovou kolegyní byla olympijská vítězka a mistryně světa na silnici Anna van der Breggen! Čechů startovalo celkem deset a jejich ambice nebyly zrovna malé. Obhájce vítězství Jaroslav Kulhavý si však vybral smolný rok a poprvé slavný podnik nedokončil vinou nešťastného pádu svého parťáka Samuela Gaze. Ve 100% formě na Cape Epic nedorazil Kristián Hynek, jenž s o to větší vůlí bojoval po boku s o sedmnáct let mladším Norem Petterem Fagerhaugem. Na svou premiéru na Cape Epic nebude v dobrém vzpomínat ani dvojice týmu Česká spoořitelna Accolade Matouš Ulman a Tomáš Višňovský. Slovenského pretekára skolila nemoc a musel ze závodu odstoupit. Kdo měl tedy v cíli 16. ročníku největší radost byl další český premiant Ondřej Cink, který jel se Sergio Manteconem. Navzdory technickým trablům se srdnatě rvali v každé etapě a až závěrečná etapa jim vynesla kýžené vítězství.

17. ročník Cape Epic startuje už za dva půl měsíce v Kapském Městě.

Ondřej Cink a Sergio Mantecon slaví vítězství v závěrečné etapě Cape Epic 2019

Olympijská kvalifikace

Olympijské šílensktví graduje, byť byl závod pod pěti kruhy výrazně degradován redukcí míst u mužů pouze na 38. startujících! To se odrazilo i ve změně nominačních kvót na základě žebříčku UCI. A ten aktualizovaný k 24.12. 2019 ukazuje, že čeští bikeři figurují na 8. místě, jenž zaručuje pouze jedno startovní místo na OH. Na sedmé Němce, kteří by v tuto chvíli mohli nasadit dva závodníky, ztrácí 444 body. České ženy drží 13. příčku, rovněž zaručující jedno startovní místo v Tokiu. Na tomto základě udělil reprezentační trenér Jitce Čábelické a Ondřeji Cinkovi podmíněnou nominaci na Olympijské hry 2020. Stále je však možné, že Češi si vybojují ještě jedno místo pod pěti kruhy, žebříček se uzavírá až 28.5.2020, musí však skončit nejhůře sedmí.

Žebříček národů vedou v obou kategoriích s velkým náskokem Švýcaři, konec roku oslaví na samotním vrcholu individuálního žebříčku Anne Terpstra a Nino Schurter. Nejvýše postavenými Čechy jsou 19. Jitka Čábelická a 8. Ondřej Cink.

Ondřej Cink na testovacím závodě v Tokiu v říjnu 2019

Hynkův životní závod zakončen stříbrem

Devětatřicetiletý biker z Černošic se v září ve švýcarském Grächenu radoval z největšího úspěchu kariéry, když si dojel pro stříbro na mistrovství světa v maratonu. V pořadí sedmnácté mistrovství světa maratonců ovládli Pauline Ferrand Prevot z Francie a Hector Lonado Paez z Kolumbie. Ve švýcarském Grächenu se ale dařilo i dalším českým bikerům: sedmý skončil Martin Stošek, dvanáctý pak dojel Ondřej Cink, nejlepší Češkou byla Jana Czeczinkarová na 24. místě.

Šťastný Kristián Hynek

Zlatá královna Romana

Bikrosařka a fourcrossařka Romana Labounková v červenci ve Val di Sole obhájila titul mistryně světa ve fourcrossu, což ji vyneslo i vítězství v anketě Král cyklistiky 2019. Naopak italské středisko zůstává dál zakleté pro Tomáše Slavíka, jenž ani na počtvrté nedokázal svou nadvládu z kvalifikačních jízd proměnit ve vysněný titul. Tak příští rok Datel!

Fyzioterapeutka z Jeseníku Romana Labounková

Světový pohár XCO - Nové Město na Moravě

Ani letos nemůže chybět v našem přehledu. Nejenom, že už po osmé byl zvolen nejlepším podnikem sezony Světového poháru XCO 2019, ale jako milník ho navždy bude mít ve svém palmáres Mathieu van der Poel. Fenomén dnešního světa cyklistiky poprvé v historii vyhrál závod Světového poháru XCO právě v Novém Městě na Moravě. A Ondřej Cink definitivně převzal úlohu domácí bikové jedničky, když dojel pátý.

No a potom ti naši fanoušci, to je prostě paráda....

V roce 2020 bude oblíbený podnik SP na Vysočině slavit své malé jubileum, takže se všichni můžeme těšit na vrchovatou dávku mountainbikingu. Termín je 22.-24. května 2020.

Souboj Nino Schurter vs. Mathieu van der Poel patřil k highlightům závodu v květnu 2019...

Mistrovství Evropy XCO Brno

I když mnozí zpočátku brňákům nevěřili, historicky druhé mistrovství Evropy XCO na české půdě se povedlo. Na vrcholné podniky žen a mužů v Brně přišly doslova davy a fandilo se neméně skvěle jako v Novém Městě. Šéf organizačního výboru Luboš Vidlák alias Špek si mohl na konci rozpáleného července oddychnout, protože ten jeho šampionát byl stejně dobrý, jako ten první v roce 1995 ve Špindlerově Mlýně. V Bike Areně Anthropos se představilo na 500 závodníků ze 32 zemí včetně 45 reprezentantů Česka.

Bohužel ani jednomu z nich to medailově nezacinkalo. Nejblíže k medaili měla Barbora Průdková, která dojela na 4. místě ve Sprint Eliminatoru. Sedmá pak v klasickém XCO skončila juniorka Adéla Holubová, desátý byl Jan Zatloukal (junior), dvanáctý Ondřej Cink a shodně třinácté Tereza Sásková (U23) a Jitka Čábelická (Elite).

Jaroslav Kulhavý dojel v Brně na 31. místě, nejlépe skončil 12. Ondřej Cink

Famózní Katka Naše

Plná energie je Kateřina Nash, které se závoděním baví a i v 42 letech dokáže konkurovat světové špičce. Katka se letos věnovala zejména bikovým maratonům a etapákům v USA a Kanadě. Vyhrála prestižní sedmidenní BC Bike Race na trailech kolem Vancouveru, šestidenní Breck Epic v Coloradu, třídenní Moab Rocks nebo Downieville Classic. Vyhrála i gravel závod na 100 mil Lost and Found nebo Epic Ride. A nakonec si střihla i enduro, a to ne hned jen takové, šla rovnou do nejvyšší soutěže EWS, tam obsadila 20. místo. V září pak vlétla do cyklokrosu a rovnou na stupínky nejvyšší. Celkem šest závodů stála v čele průběžného hodnocení Světového poháru, až ji nakonec 26.12. v Zolderu o jediný bod přeskočila o 21 roků mladší dračice původem z Dominikánské republiky!

Katka Nash po vítězství ve 2. závodě SP ve Waterloo v USA

Skokan roku Martin Stošek

Skokanem roku můžeme bez sebemenšího zaváhání označit Martina Stoška. Ten se v letošním roce vyšvihnul nejen do domácí špičky, ale i do té světové. V novém týmu po boku Kristiána Hynka Vitalo - Future Cycling si vedl více než dobře a sbíral skalpy nejednoho domácího prestižního závodu za druhým. Stal se mistrem ČR v maratonu, na mistrovství světa XCM si dojel pro sedmé místo i s vymknutým kotníkem...  Takže my už se těšíme na další pokračování brzy šestadvacetiletého borce z Českých Budějovic.

Martin Stošek po zlaté tečce v sezoně 2019 - vyhraném ČT Author Cupu

Hardcore Blinduro

Premiéra těžkého enduro závodu na oči v režii Michala Prokopa na Plešivci. Ti, co si mysleli, že Hardcore bude jen marketingový tah, vyvedl z omylu hned první závodní den. Prudké padáky, stromy, kameny, nulová flow a ruce i nohy. Techničnost tratě silně pociťoval i materiál. Rozhodně Frky opět ukázal, že dokáže naslouchat přání závodníků a koncept Blinduro dál rozšiřovat o podniky, které asi nikdy nebudou masovkou, ale bikováním, o kterém se bude dlouho vyprávět. Byť třeba jen mezi hrstkou odvážných...

Bike Life Brno

Brno bojuje o návrat podzimních cyklistických výstav... Je to dlouhých sedm let, kdy se naposledy konal veletrh Bike Brno. Podzimní akce, která byla  důležitá nejen z pohledu obchodního, ale rovněž měla i významný společenský rozměr. Že je po podobném podniku v Brně hlad, dokázal letošní návrat kol do výstavních prostor BVV, cyklistika měla pochopitelně hodně daleko do rozměrů, na které jsme byli zvyklí. Malý, ale dobrý. Nicméně na každém kroku bylo znát, že nejen obyvatelům Brna kola v halách BVV chyběla. Co bude dál? Ukáže možná už nadcházející rok.

Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

1. Týmy a klubyKulhavý je zpátky na kole. Návrat na závodní tratě plánuje v květnu
    Kulhavý je zpátky na kole. Návrat na závodní tratě plánuje v květnu
  2. Týmy a klubyTým Buff Megamo se vrací ke Cape Epic ve videu "Fighting for a dream"
    Tým Buff Megamo se vrací ke Cape Epic ve videu "Fighting for a dream"
  3. PozvánkyKristián Hynek dává tip na příští sobotu: Future Cycling Bike Fest by the river #1
  4. ZávodyFotogalerie: Cape Epic 2024
    Fotogalerie: Cape Epic 2024
  5. PreviewVítězný Cape Epic Bikecheck: Ghost Anne Terpstry & Specialized Howie Grottse
    Vítězný Cape Epic Bikecheck: Ghost Anne Terpstry & Specialized Howie Grottse
  6. Ostatní závodyZávěrečnou etapu Cape Epic ovládl tým Bulls Mavericks, celkovými vítězi Beers s Grottsem