Sokolský zpravodaj

Liverpool udolal Wolverhampton a vládne dál. Chelsea loupila na Arsenalu, Leicester na West Hamu

Suverénní tažení Liverpoolu pokračovalo i ve 20. kole. "Reds" porazili vzdorující Wolverhampton 1:0 a vedou tabulku s náskokem 13 bodů před Leicesterem, navíc mají utkání k dobru. Jejich hlavní rivalové se po třech zápasech bez vítězství dočkali skalpu soupeře, když zdolali West Ham 2:1. Venku slavila i čtvrtá Chelsea, která v závěru otočila střetnutí na Emirates Stadium. Třetí Manchester City doma nezaváhal s Sheffieldem United.

Tammy Abraham z Chelsea překonává Bernda Lena z Arsenalu
zdroj: REUTERS autor: Matthew Childs

Liverpool poslal do vedení ve 42. minutě Sadio Mané. Branka sice nejdříve neplatila kvůli ruce nahrávajícího Lallany, ale videozáznam odhalil, že domácí záložník při zpracování míče zahrál ramenem.

Také na druhé straně VAR opravil původní verdikt hlavního sudího Anthonyho Taylora, vyrovnávací gól Pedra Neta z nastavení první půle však tentokrát nebyl uznán kvůli milimetrovému ofsajdu centrujícího Jonnyho.

Po změně stran už se skóre vyrovnaného duelu nezměnilo. Liverpool si připsal desátou ligovou výhru za sebou a doma je neporažen v posledních 50 zápasech Premier League.

"Byl to pro nás opravdu těžký test. Hrajeme o hodně a snažíme se být úspěšní a co nejlepší," řekl liverpoolský kouč Jürgen Klopp.

Chelsea zlomila Arsenal v poslední desetiminutovce

Arsenal začal dobře a ve 13. minutě otevřel skóre Pierre-Emerick Aubameyang hlavičkou po rohovém kopu. Při domácí premiéře nového kouče Mikela Artety byl v prvním poločase jednoznačně lepší, ale pojišťovací branku nepřidal.

A v závěru druhého poločasu jej stihl tvrdý trest. Chelsea nejprve pomohl velkou chybou gólman Bernd Leno, jenž v 83. minutě podběhl přímý kop Mounta a střídající Jorginho snadno doklepl míč do sítě. V 87. minutě dokonal obrat Tammy Abraham po spolupráci s Willianem.

Trápící se "Gunners" zvítězili v jediném z posledních dvanácti duelů Premier League. Doma prohráli čtyři soutěžní utkání v řadě, což se mu stalo poprvé od roku 1959.

Gray se vykoupil vítěznou trefou, Pellegriniho střídá navrátilec Moyes

Leicester, kterému scházel nejlepší střelec Premier League Jamie Vardy, mohl jít na Olympijském stadionu do vedení už ve 12. minutě, ale Demarai Gray neproměnil penaltu. "Foxes" se nicméně dočkali ve 40. minutě, kdy se prosadil nigerijský útočník Kelechi Iheanacho. Na konci poločasu sice srovnal Pablo Fornals, po změně stran však zajistil hostům výhru Gray.

West Ham po čtvrté porážce z posledních pěti kol následně odvolal chilského trenéra Manuela Pellegriniho. Jeho nástupcem bude staronový kouč David Moyes.

Moyes už dokázal udržet "Hammers" mezi anglickou elitou během půlročního působení v sezoně 2017/18. Vedení klubu následně angažovalo bývalého kouče Realu Madrid či Manchesteru City Pellegriniho.

City se proti Sheffieldu zlepšilo ve druhé půli

V utkání Manchester City - Sheffield United sice Lys Mousset ve 29. minutě poslal outsidera do vedení, ale gól neplatil kvůli zásahu VAR a těsnému ofsajdu.

Domácí začali lépe druhý poločas a v 52. minutě se trefil Sergio Agüero. Desátý ligový zásah v ročníku připravil argentinskému kanonýrovi Kevin De Bruyne, který krátce před koncem pojistil výhru druhou brankou.

Tottenham zaváhal na půdě posledního Norwiche

Norwich navíc dvakrát vedl po trefách Maria Vrančiče a vlastním gólu Serge Auriera, "Spurs" ovšem pokaždé dokázali srovnat. Dělbu bodů stanovil v 83. minutě proměněnou penaltou kapitán Harry Kane.

Šestadvacetiletý forvard zaznamenal v úvodních 200 duelech Premier League 136 branek. Více gólů vstřelili za stejný počet střetnutí pouze Sergio Agüero (138) a Alan Shearer (145).

Dvaadvacetiletý forvard Calvert-Lewin skóroval i v předchozím měření sil proti Burnley a v Newcastlu se poprvé prosadil ve 13. minutě pohotovou dorážkou nepovedeného pokusu Sigurdssona. V 56. minutě sice srovnal Fabian Schär, ale o osm minut později překonal Calvert-Lewin slovenského gólmana Martina Dúbravku podruhé.

Dařilo se také Brightonu, který ukončil čtyřzápasovou sérii bez vítězství proti Bournemouthu (2:0). Prvním gólem mezi anglickou elitou v kariéře otevřel skóre Alireza Jahanbakhsh a konečný výsledek stanovil v závěru Aaron Mooy.

Íránský útočník Jahanbakhsh rozvlnil síť už ve 3. minutě a ukončil své střelecké trápení od loňského přestupu z Alkmaaru. První výhru Brightonu od začátku prosince následně pojistil v 79. minutě Australan Mooy, který si hrudníkem zpracoval centr, obelstil obránce a vypálil přesně k tyči.

Martial s Rashfordem opět úřadovali

O třech bodech pro Manchester United rozhodl minutu před koncem prvního poločasu po Pereirově přihrávce Anthony Martial. Pojistku přidal v páté minutě nastavení druhého dějství ze samostatného nájezdu Marcus Rashford.

Předposlední Watford rozstřílel v záchranářském souboji 3:0 Aston Villu. Dvakrát se mezi střelce zapsal kapitán Troy Deeney. "Hornets" slavili navzdory faktu, že hráli od 57. minuty bez vyloučeného Adriana Mariappa. Hostujícího brankáře Heatona překonal i Sarr, naopak domácí Foster udržel čisté konto.

Southampton doma remizoval 1:1 s Crystalem Palace a nenavázal na předchozí dvě vítězství na stadionech soupeřů. "Saints" jsou patnáctí, jejich londýnský soupeř devátý.

Anglická fotbalová liga - 20. kolo:

Brighton - Bournemouth 2:0 (3. Jahanbakhsh, 79. Mooy), Newcastle - Everton 1:2 (56. Schär - 13. a 64. Calvert-Lewin), Southampton - Crystal Palace 1:1 (74. Ings - 50. Tomkins), Watford - Aston Villa 3:0 (42. a 67. z pen. Deeney, 71. Sarr), Norwich - Tottenham 2:2 (18. Vrančič, 61. Aurier - 55. Eriksen, 83. Kane z pen.), West Ham United - Leicester 1:2 (45. Fornals - 40. Iheanacho, 56. Gray), Burnley - Manchester United 0:2 (44. Martial, 90.+5 Rashford), Arsenal - Chelsea 1:2 (13. Aubameyang - 83. Jorginho, 87. Abraham), Liverpool - Wolverhampton 1:0 (42. Mané), Manchester City - Sheffield United 2:0 (52. Agüero, 82. De Bruyne).