Volejbalový magazín

Barcelona zvítězila i díky jubilejnímu gólu Messiho. Real nepřetlačil Bilbao

Jubilejní padesátou brankou v letošním roce přispěl Lionel Messi k jasné výhře Barcelony doma s Alavésem 4:1 a katalánský klub odskočil druhému Realu, který na San Bernabeu jen remizoval s Bilbaem 0:0. Sevilla zvítězila v 18. kole španělské ligy na hřišti Mallorcy 2:0, a má tak jistotu, že krátkou zimní přestávku stráví na třetím místě tabulky v dosahu za vedoucím duem. Vaclíkův tým na čtvrtém místě díky výhře na trávníku jejich rivala Realu Betis 2:1 následuje Atlético Madrid. Za Atlético se před Vánoci zařadilo překvapení podzimní části ze San Sebastiánu. Real Sociedad přetlačil Pamplonu na jejím hřišti 4:3.

Lionel Messi uniká obraně Alavésu
zdroj: Reuters autor: Albert Gea

Český reprezentační gólman v brance Sevilly tentokrát příliš práce neměl. V závěru první půle jej sice domácí překonali, ale vyrovnávací gól na 1:1 neplatil kvůli ofsajdu. Po přestávce přidal pojistku Banega z penalty. Vaclík si připsal 96. ligovou nulu, letos osmou, a už jen čtyři čistá konta mu scházejí ke vstupu do Klubu ligových brankářů.

Radost Sevilly
zdroj: ČTK/EFE/CATI CLADERA

Barcelona si po středeční bezbrankové remíze a rozpačitém výkonu s Realem Madrid třetí ligovou ztrátu po sobě nedovolila a po dvou nerozhodných výsledcích zabrala.

Proti Alavésu se prosadili všichni tři z hvězdného útočného tria Griezmann, Suárez a Messi. Argentinský kanonýr dosáhl na 50 branek za jeden rok podeváté za posledních deset let. Jednou za domácí skóroval i Vidal.

Barcelona se v historické statistice počtu gólů ve španělské lize přiblížila na jednu trefu Realu, který má k dobru nedělní utkání. Katalánci od roku 1929 nastříleli v domácí soutěži 6136 branek.

Hráči Realu Madrid jen remizovali na svém stadionu s Bilbaem 0:0. Real svého soupeře výrazně přestřílel, po středeční bezbrankové remíze v El Clásicu proti Barceloně ale vyšel podruhé za sebou gólově naprázdno. Celkově remizoval v lize potřetí za sebou. "Bílý balet" si vypracoval dost gólových příležitostí, ale měl i smůlu. Toni Kroos nastřelil v prvním poločase břevno a stejně si vedl po změně stran i obránce Nacho. V závěru trefil střídající Luka Jovič hlavičkou ještě pravou tyč branky gólmana Unaie Simona.

San Sebastián zvládl strhující zápas v Pamploně

Real Sociedad začal utkání na trávníku Osasuny bravurně, když ve 28. minutě přesnou ranou ze standardní situace zvyšoval Martin Ödegaard hostující z Realu Madrid, zdálo se o vítězi rozhodnuto. Nor zaznamenal podruhé během posledních čtyř střetnutí gól a asistenci v jedné hře.

Pamplona se ale dokázala brankami na konci první a na začátku druhé půle vrátit do hry. V 79. minutě tak bezpečný náskok vrátil hostům Alexander Isaak, přičemž Osasuna hrála bez vyloučeného Fancundo Roncaglii, jenž se po soupeři ohnal loktem. Domácí se ale gólem, jenž jako svůj letošní devátý vsítil v 84. minutě Chimy Avila, dokázali vrátit do hry. San Sebastián však v emotivním závěru tři body udržel.

Za ziskem tří bodů nasměroval Atlético v 58. minutě po několika sekundách pobytu na hrací ploše Ángel Correa. Argentinský křídelník vstřelil od začátku sezony 2015/16 už třináctý gól v roli střídajícího hráče, což je nejlepší bilance v celé La Lize. V 84. minutě přidal nakonec vítěznou trefu nejlepší střelec týmu Álvaro Morata, který zužitkoval ve vápně Correovu přihrávku z pravé strany.

Svěřenci trenéra Diega Simeoneho neudrželi potřetí v řadě čisté konto, v nastaveném čase překonal brankáře Jana Oblaka Marc Bartra. Atlético má přesto s 11 inkasovanými góly nejlepší defenzivu v lize.

V souboji posledních celků soutěže porazil Leganés 2:0 Espaňol a odpoutal se od barcelonského klubu na rozdíl tří bodů. Vítězný gól dal už v 11. minutě Martin Braithwaite.

Španělská fotbalová liga - 18. kolo:

Eibar - Granada 3:0 (21. Enrich, 26. Kike, 87. Inui) Mallorca - FC Sevilla 0:2 (20. DiegoCarlos, 63. Banega z pen.), FC Barcelona - Alavés 4:1 (14. Griezmann, 45. Vidal, 69. Messi, 75. Suárez z pen. - 56. Pons), Leganés - Espaňol Barcelona 2:0 (11. Braithwaite, 54. Nesjrí), Pamplona - San Sebastian 3:4 (48. a 84. Ávila, 45.+1 Aridane - 15. Oyarzabal, 18. Portu, 28. Ödegaard, 79. Isak), Betis Sevilla - Atlético Madrid 1:2 (90.+3 Bartra - 58. Correa, 84. Morata), Levante - Vigo 3:1 (60. a 70. Roger, 90.+1 Mayoral - 12. Aspas), Real Madrid - Bilbao 0:0.