Mistrovství světa klubů FIFA - Mistrovství světa klubů

(0:0, 0:0)

Reportáž

Roberto Firmino (© AFP)

Liverpool udolal Flamengo po prodloužení a poprvé v historii ovládl MS klubů

Liverpool zvládl úlohu favorita na mistrovství světa klubů v Kataru a i přes dva těžké duely se raduje z celkového triumfu. Na cennou trofej dosáhl po vítězství 1:0 v prodloužení nad brazilským Flamengem, jeho soupeř však rozhodně na trávníku zanechal dobrý dojem. Hrdinou Reds se stal Brazilec Roberto Firmino, jenž vstřelil rozdílovou branku v 99. minutě.

Trenér anglického velkoklubu Jürgen Klopp udělal oproti semifinálovému souboji s Monterrey několik změn v sestavě, tou nejvýraznější bylo nasazení hvězdného nizozemského obránce Virgila van Dijka. Mezi jedenáctku vyvolených se tentokráte dostal také nejlepší střelec týmu Mané či právě jediný střelec zápasu Firmino. Reds vstoupili do utkání s velkým nasazením a hned v úvodních šesti minutách si vytvořili tři obrovské možnosti.

Ani ne po šedesáti sekundách se zjevil v jasné pozici Firmino, jeho následná rána letěla nad horní tyčku. Vzápětí vymyslel parádní přihrávku Henderson, egyptský technik Salah přistrčil zpět balón pro rozběhnutého Keïtu a jeho pumelice taktéž prosvištěla nad břevnem. To však nebylo z pohledu favorita všechno, za další minutu totiž napřáhl ze střední distance Alexander-Arnold a levou tyč vskutku minul jen o několik decimetrů.

Pak se hra přeci jen vyrovnala a brazilský klub se začal tlačit do ofenzívy. Poprvé zahrozil přesně po dvaceti odehraných minutách, ale Bruno Henrique svou dobře myšlenou nahrávkou pod sebe nenašel nikoho ze svých spoluhráčů. Pak stejný hráč provětrával defenzívu slavného giganta, ovšem nejprve se při zakončení nacházel v ofsajdovém postavení a poté byl jeho pokus z mírného úhlu tečován na rohový kop vracejícím se Gomezem.

Flamengo v následujících minutách soupeře zatlačilo před jeho pokutové území a prakticky mu nepůjčovalo balón, na což Liverpool není příliš zvyklý.

Liverpoolu se podobně jako v první půli vydařil také vstup do druhého dějství. Ve 47. minutě byl velmi blízko ke skórování aktivní Firmino, když po krásném obhození protihráče orazítkovala jeho skákavá střela levou tyč. Gólman Diego Alves by byl v tomto případě bezmocný, ale Flamengo se štěstím šanci přežilo.

Prvního pokusu mezi tři tyče se diváci na stadionu v Dauhá dočkali až za dalších šest minut, kdy projektil Gabriela Barbosy z dvanácti metrů brilantně odvrátil do strany brankář Alisson. Flamengo působilo sympatickým dojmem i nadále a v polovině druhé půle vystřihl nádherné nůžky Barbosa, avšak Alisson opět sebejistě zasáhl. Reds vyprodukovali úvodní střelu na branku až v 80. minutě, Alves ale bezpečně ukryl míč ve svém náručí.

O šest minut později zkusil štěstí z dobrých dvaadvaceti metrů kapitán Henderson a Alves se musel blýsknout úžasným zásahem jednoruč, balón odvrátil na rohový kop. V první minutě nastavení došlo ke kurióznímu momentu. Katarský rozhodčí Al Jassim nejprve nařídil pokutový kop za nedovolený zákrok Rafinhy na Maného a navíc vytáhl žlutou kartu. Jenomže po přezkoumání videa svůj výrok změnil a pokračovalo se pouze míčem rozhodčího. Sobotní duel proto šel do prodloužení.

V něm zasadil rozhodující úder evropský šampion. Po rychlém brejku přihrál Mané do volného prostoru rozběhnutému Firminovi, jenž se kličkou zbavil padajícího Caia a nakonec z deseti metrů zamířil po zemi doprostřed branky. Asi o dvě minuty později si Alves brilantně poradil se šancemi Salaha s van Dijkem, Flamengo mohlo nečekaně srovnat ve 119. minutě. Po pobídce od střídajícího Vitinha stanul zapomenut ve středu šestnáctky Lincoln, k jeho smůle mu rána nesedla a balón letěl až na tribuny.

Autor: Viktor Sandev / fifa.com