Liverpool poprvé ovládl mistrovství světa klubů, výhru nad Flamengem vystřelil v prodloužení Firmino

Fotbalisté Liverpoolu poprvé v historii slaví titul z mistrovství světa klubů. Ve finále v katarském Dauhá porazili svěřenci trenéra Jürgena Kloppa brazilského soupeře Flamengo 1:0 po prodloužení. Jediný gól zápasu vstřelil v 99. minutě Roberto Firmino.

Tento článek je více než rok starý.

Dauhá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finále mezi Liverpoolem a Flamengem.

Finále mezi Liverpoolem a Flamengem. | Foto: Corinna Kern | Zdroj: Reuters

Liverpool uspěl při druhé účasti na turnaji kontinentálních šampionů, v roce 2005 ve finále podlehl jinému brazilskému soupeři Sao Paulu 0:1. Flamengu oplatili „Reds“ 38 let starou porážku 0:3 z finále Mezinárodního poháru, který byl předchůdcem MS klubů.

Liverpool si pojistil Kloppa, německý kouč podepsal kontrakt do roku 2024

Číst článek

Svěřenci trenéra Jürgena Kloppa zakončili kalendářní rok ziskem třetí trofeje po triumfech v Lize mistrů a Superpoháru UEFA.

Liverpool oproti semifinále s Monterrey (2:1) od začátku nastoupil i s uzdraveným stoperem Virgilem van Dijkem a kompletním útočným triem Firmino, Sadio Mané, Muhammad Salah.

Lídr Premier League si už v úvodních pěti minutách vytvořil dvě velké šance, ale Firmino ani Naby Keita netrefili branku. Vítězové Poháru osvoboditelů poté hru vyrovnali a do konce prvního poločasu anglického favorita k ničemu vážnějšímu nepustilo.

Firmino mohl skórovat i na začátku druhé půle, ale po dobrém uvolnění trefil tyč. Vzápětí Salah pohotovou ranou zamířil vedle. Na druhé straně brankář Alisson zneškodnil přízemní pokus Gabriela Barbosy. V 86. minutě se blýskl i gólman Flamenga Diego Alves, který vytáhl nad břevno ránu kapitána Jordana Hendersona.

Mistrovství světa klubů si od roku 2021 zahraje 24 účastníků, rozhodla FIFA

Číst článek

V nastavení nejprve katarský sudí Abdulrahman Al Jasím nařídil penaltu pro Liverpool za souboj Rafinhy s Maném, ale po zhlédnutí videozáznamu původní verdikt odvolal a rozhodl, že faul nebyl.

Jediná branka utkání padla v 99. minutě. Henderson vyslal do úniku Maného, jenž vybídnul volného Firmina a ten po kličce obránci i gólmanovi zakončil do odkryté branky. Brazilský reprezentant navázal na vítěznou trefu ze semifinále.

O chvíli později zabránil druhému gólu Diego Alves dobrým zákrokem proti Salahově ráně. Těsně před koncem druhé části prodloužení mohl vyrovnat střídající Lincoln, ale ze slibné pozice vypálil nad branku. MS klubů tak podvanácté z posledních 13 ročníků ovládl evropský tým.

Třetí místo na turnaji obsadili fotbalisté mexického Monterrey, kteří porazili saúdskoarabský Al Hilál 4:3 na penalty. Po 90 minutách skončil zápas 2:2.