Kooperativa NBL 2023/2024

Hronek se Zadinou vyprodukovali šest bodů a ukončili černou sérii Detroitu. Frolík se trefil potřetí v řadě

Oba si připsali gól a dvě nahrávky a hlavní měrou se podíleli na přerušení série 12 zápasů týmu bez výhry. Filipové Hronek se Zadinou z Detroitu zaznamenali proti Winnipegu dohromady šest bodů a na konci zápasu mohli slavit po výsledku 5:2. Michael Frolík je ve střelecké formě a k vítězství Calgary 4:2 nad Torontem přispěl třetí trefou za sebou. V brance se zaskvěl David Rittich 32 úspěšnými zákroky.

Filip Hronek (vpravo) se raduje s Filipem Zadinou
zdroj: Reuters autor: Tim Fuller

Detroit ukončil sérii porážek i díky české dvojici

Zadina zaznamenal obě přihrávky u šťastných gólů Robbyho Fabbriho, který skóroval po odrazech od bránícího Neala Pionka. Útočník Detroitu zvýšil náskok z 1:0 na 3:0, u jedné branky mu asistoval i Hronek.

Winnipeg snížil dvěma góly Kylea Connora. V závěru druhé třetiny ale udeřil v přesilové hře Zadina, jenž se po Hronkově přihrávce prosadil střelou z pravého kruhu k bližší tyči a dal první gól v sezoně.

Zadina od povolání do hlavního týmu vyšel v úvodních třech startech naprázdno, poté ale nasbíral v pěti zápasech šest bodů (1+5). "Snažím se využít příležitost, jakou teď dostávám. Chci ze sebe vydat to nejlepší a hrát dobrý hokej," uvedl Zadina. Pardubický rodák se stal ve věku 20 let a 15 dní nejmladším hráčem Detroitu od roku 1985, který si připsal v zápase tři body. Tehdy to dokázal Steve Yzerman.

Zadinova trefa v přesilové hře:

Český útočník zároveň prožil poprvé v NHL vícebodový večer, před utkáním měl bilanci 1+5 v 17 zápasech z posledních dvou sezon. "Líbí se mi, že se zlepšil při hře bez puku. V první třetině ztratil kotouč a poté bojoval jak šílený, aby ho získal zpět. Pak se dá vymyslet víc věcí v útoku, dovolit si třeba souboj jeden na jednoho, protože víte, že i když přijdete o puk, tak o něj zabojujete," řekl trenér Detroitu Jeff Blashill.

Zadinu chválili i spoluhráči. "S každým zápasem mu roste sebevědomí. Nezbavuje se puku rychle, jak to jen jde. Snaží se ho podržet, něco vytvořit. Bylo to vidět i u gólu. Dostal přihrávku, chvilku puk podržel na hokejce a vypálil. Je to střelec," komentoval Dylan Larkin hru Zadiny. "Je skvělý. Měl mnoho šancí a jsem rád, že dal gól. Navíc v tak důležitý okamžik," doplnil Fabbri.

Hronkova pojistka do prázdné brány přes celé kluziště:

Skóre uzavřel v 59. minutě Hronek, který trefil při power-play přes celé kluziště prázdnou branku. Puk po střele českého obránce letěl celou dobu od zadního mantinelu až do branky vzduchem. "Ještě jsem nikdy neviděl někoho dát gól z tohoto místa takovým způsobem. Dokonce jsem si nebyl jistý, zda se puk nedostane mimo hrací plochu," prohlásil Blashill.

Nejhorší tým soutěže i díky výkonům českých hráčů ukončil sérii dvanácti proher. "Jsem za body rád, ale teď je to více o týmu než o mně. Potřebujeme dostat Detroit zpátky do míst, na která je zvyklý. Jsme v těžké pozici, ale vyhráli jsme. Chceme se odrazit ode dna a hrát lepší hokej," podotkl Zadina.

Flames se daří í díky Frolíkovi

Calgary prohrávalo po dvou třetinách s Torontem 1:2, ale povedl se mu nástup do závěrečného dějství a ve 43. minutě už vedlo 4:2. Na obratu se podílel dvěma zásahy Johnny Gaudreau, zbývající gól vstřelil Frolík. Kladenský odchovanec skóroval z rychlého protiútoku, zamířil přesně z levého kruhu ke vzdálenější tyči. Flames zvítězili od rezignace Billa Peterse ve všech sedmi zápasech pod vedením Geoffa Warda.

"Před třetí třetinou jsme si říkali, že je to jen o gól a že necháme na ledě vše. Otočili jsme, je to skvělá výhra nad talentovaným týmem, který se pod novým trenérem (Sheldon Keefe) rozjel. Byl to dobrý zápas," řekl Frolík.

Frolíkův třetí gól v řadě:

Rittich byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu a připsal si patnáctou výhru v sezoně. Více jich vychytal v lize pouze Braden Holtby z Washingtonu. "Puky se odrážely mým směrem na rozdíl od minulého utkání s Coloradem (výhra 5:4 v prodloužení), kde jsem nepodal nejlepší výkon. Cítil jsem se dobře, kluci přede mnou hráli výborně. Jsem rád, že jsem pomohl k výhře," řekl Rittich.

Český gólman rozesmál i novináře s odpovědí na dotaz, zda je hrdina zápasu Gaudreau zpátky ve formě. "Nevím. Mě na tréninku nemůže překonat," prohlásil Rittich.

Mrázek v základní hrací době neinkasoval, ale nakonec s Carolinou prohrál

Petr Mrázek neinkasoval v základní hrací době stejně jako jeho protějšek Jacob Markström. O výhře Vancouveru 1:0 v prodloužení nad Carolinou rozhodl v čase 60:40 Elias Petterson, který překonal českého gólmana zblízka bekhendem. Ostravský rodák kryl 25 střel a stal se druhou hvězdou zápasu. Svůj den měl na druhé straně Markström, který se blýskl 43 zásahy.

"Mrázek odvedl skvělou práci. Pustili jsme je do několika přečíslení, měli několik velkých šancí, ze kterých mohli dát gól dřív, ale on nás držel," řekl kapitán Caroliny Jordan Staal. "Vždy je pozitivní, když získáte bod, zvláště ve venkovních zápasech. Ale chtěli jsme oba a to nemáme, takže jsme zklamaní," řekl Mrázek.

Sharks se nadále trápí, nepomohla ani Hertlova branka v oslabení

San Jose podlehlo v prvním utkání po odvolání trenéra Petera DeBoera doma New Yorku Rangers 3:6 a prohrálo pošesté v řadě. Tomáš Hertl vstřelil úvodní gól, když v oslabení vyřešil přečíslení dva na jednoho střelou z levého kruhu. Rangers ve druhé třetině průběh otočili, přičemž na vyrovnávací gól přihrál po hezkém průniku Filip Chytil.

Sharks se pak znovu dostali do vedení, v této pasáži ještě trefil Hertl za stavu 2:2 břevno. Závěr ale vyzněl pro Rangers. Obrat z 2:3 na 6:3 řídili dvěma góly Mika Zibanejad a Arťom Panarin, ten trefou do prázdné branky zkompletoval hattrick. U pátého gólu si připsal Chytil druhou asistenci v zápase.

David Pastrňák vyšel naprázdno při prohře Bostonu 2:3 na ledě Tampy Bay a jeho náskok v čele tabulky střelců NHL se ztenčil na čtyři góly. Na druhé místo se už mezi kanonýry vyhoupl Jack Eichel, který má na kontě 22 zásahů. Lídr Buffala bodoval ve čtvrtek už popatnácté za sebou, k vítězství 4:3 nad Nashvillem pomohl dvěma trefami.

Výsledky NHL:

Buffalo - Nashville 4:3 (1:2, 2:1, 1:0)
Branky: 25. a 35. Eichel, 15. Vesey, 49. Olofsson - 1. Duchene, 16. Sissons, 37. Johansen. Střely na branku: 32:39. Diváci: 17 211. Hvězdy zápasu: 1. Eichel, 2. Olofsson, 3. S. Reinhart (všichni Buffalo).

Tampa Bay - Boston 3:2 (0:1, 1:0, 2:1)
Branky: 33. a 56. Stamkos, 45. B. Point - 5. Bergeron, 57. J. Moore. Střely na branku: 31:29. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Stamkos, 2. Kučerov, 3. Vasilevskij (všichni Tampa Bay).

Florida - NY Islanders 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)
Branky: 30. Hoffman - 21. D. Toews, 25. Barzal, 60. Lee. Střely na branku: 33:30. Diváci: 12 609. Hvězdy zápasu: 1. Barzal, 2. Eberle (oba NY Islanders), 3. Bobrovskij (Florida).

Pittsburgh - Columbus 1:0 v prodl.
Branka: 64. Rust. Střely na branku: 32:17. Diváci: 18 415. Hvězdy zápasu: 1. Jarry, 2. Rust (oba Pittsburgh), 3. Korpisalo (Columbus).

Detroit - Winnipeg 5:2 (2:0, 2:2, 1:0)
Branky: 14. a 24. Fabbri (na obě Zadina, na první Hronek), 8. Helm, 40. Zadina (Hronek), 59. Hronek - 28. a 33. Connor. Střely na branku: 34:28. Diváci: 18 832. Hvězdy zápasu: 1. Fabbri (Detroit), 2. Connor (Winnipeg), 3. D. Larkin (Detroit).

St. Louis - Vegas 4:2 (1:2, 3:0, 0:0)
Branky: 5. MacEachern, 22. Sundqvist, 35. Schwartz, 36. Thomas - 6. Pacioretty, 13. Carrier. Střely na branku: 29:29. Diváci: 18 096. Hvězdy zápasu: 1. Sundqvist, 2. Binnington, 3. Thomas (všichni St. Louis).

Minnesota - Edmonton 6:5 (2:1, 2:1, 2:3)
Branky: 13. Greenway, 20. Zucker, 24. M. Foligno, 28. Donato, 56. E. Staal, 57. Kunin - 8. Klefbom, 22. Draisaitl, 51. Haas, 53. McDavid, 60. Neal. Střely na branku: 26:33. Diváci: 17 271. Hvězdy zápasu: 1. E. Staal, 2. Soucy, 3. Greenway (všichni Minnesota).

Calgary - Toronto 4:2 (1:1, 0:1, 3:0)
Branky: 41. a 43. J. Gaudreau, 17. Hamonic, 42. Frolík - 9. Tavares, 35. Marner. Střely na branku: 24:34. David Rittich odchytal za Calgary celé utkání, inkasoval dvě branky z 34 střel a úspěšnost zásahů měl 94,12 procenta. Diváci: 19 289. Hvězdy zápasu: 1. J. Gaudreau, 2. Rittich (oba Calgary), 3. Marner (Toronto).

Arizona - Chicago 5:2 (3:0, 1:1, 1:1)
Branky: 6. a 58. Keller, 3. Grabner, 16. Richardson, 29. Schmaltz - 27. J. Toews (Kubalík), 53. D. Strome. Střely na branku: 40:29. Diváci: 13 150. Hvězdy zápasu: 1. Keller, 2. Richardson, 3. Hinostroza (všichni Arizona).

Anaheim - Los Angeles 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
Branky: 46. D. Grant - 19. Luff, 25. Carter. Střely na branku: 37:27. Diváci: 16 008. Hvězdy zápasu: 1. Quick (Los Angeles), 2. Silfverberg, 3. Fowler (oba Anaheim).

Vancouver - Carolina 1:0 v prodl.
Branka: 61. E. Pettersson. Střely na branku: 26:43. Petr Mrázek odchytal za Carolinu celý zápas, inkasoval jeden gól z 26 střel a úspěšnost zásahů měl 96,15 procent. Diváci: 18 626. Hvězdy zápasu: 1. Markström (Vancouver), 2. Mrázek (Carolina), 3. E. Pettersson (Vancouver).

San Jose - NY Rangers 3:6 (1:0, 1:2, 1:4)
Branky: 10. Hertl, 32. Couture, 45. Dillon - 28., 57. a 58. Panarin (na druhou Chytil), 49. a 54. Zibanejad, 26. Fast (Chytil). Střely na branku: 18:30. Diváci: 16 381. Hvězdy zápasu: 1. Panarin, 2. Zibanejad (oba NY Rangers), 3. Dillon (San Jose).