KP doma zlomilo Hradec a je druhé!

09.12.2019 - red
počet přečtení: 827
vytvořeno 09.12.2019, upraveno 09.12.2019

ECHO 11. KOLA RENOMIA ŽBL V neúplném jedenáctém dějství nejvyšší domácí soutěže žen potvrdilo v duelu o druhé místo skvělou formu posledních dní KP Brno, které doma přehrálo Hradec Králové 81-72. Pražský USK rovněž doma rozdrtil brněnské Žabiny 108-76, Slavia po obratu ve čtvrté čtvrtině dobyla Trutnov (62-67) a Strakonice padly na palubovce nováčka z Chomutova (84-72), který se s bilancí 5-6 dělí o skvělé páté místo.

K výhře Chomutov dovedla Aulichová

Levhartice se jako favoritky zápasu s U19 Chance na výhru docela natrápily, když hlavně v prvním poločase měly navrch spíše hráčky posledního týmu tabulky. U19 Chance v první čtvrtině skvěle střílela, zvládla 25 bodů a dostala se tak i přes slabší obranu do mírného trháku. Pak se ofenzivy na obou stranách zasekly, ale i tak posílala Karolína Fadrhonsová v šestnácté minutě zápasu svůj tým do osmibodového vedení. Zbytek poločasu ale prohrály hostující hráčky 11-2, což předznamenalo další průběh zápasu.

Od třetí čtvrtiny už totiž začaly kralovat domácí Levhartice. Ligový nováček pokračoval ve zlepšené obraně z druhé čtvrtiny, sám vylepšil útok a pomalu se začal jihočeskému soupeři vzdalovat. Strakonice navíc začaly ztrácet nervy a po dvou technických chybách v řadě to bylo třináct minut před koncem o jedenáct. Strakonický celek zápas ale nezabalil, ještě zabojoval a tři minuty před koncem díky dvěma slepeným košům snížil na rozdíl pouhých tří bodů. Domácí hráčky se ale po timeoutu sebraly, zbytek zápasu vyhrály 12-3 a definitivně setřásly nepříjemné soupeřky.

Levhartice dovedla k výhře skvělým střeleckým představením Veronika Aulichová, která zvládla 23 bodů a 9 doskoků, Tereza Vorlová přidala 17 bodů. Nejlepší střelkyní Strakonic byla Karolína Fadrhonsová se 14 body, dvanáct bodů nastřílela dvojice Anna Rosecká – Simona Růžková.

KP už druhé

Skvělou formu po reprezentační přestávce potvrdily basketbalistky KP Brno (na snímku), které v souboji o druhé místo přehrály doma Hradec a přeskočily soupeře v tabulce.

Královopolanky měly za sebou výborné vystoupení v EuroCupu, které jim jen o skore nevyneslo postup, a v hale Vodova tak byli všichni pořádně nahecovaní na důležitý ligový souboj. Hradecké lvice v letošním ročníku dosud podlehly jen USK a vyhrály i první vzájemný duel s Brnem, už úvodní čtvrtina jim ale nevyšla a díky jen devíti vstřeleným bodům mírně ztrácely. Brňanky potvrdily skvělý nástup do zápasu a po koši s faulem Veroniky Remenárové vedly v úvodu druhé čtvrtiny 20-11. Lvice pak ale zabraly a o tři minuty později Petra Kulichová snižovala na rozdíl jediného koše. Domácí hráčky vzápětí znovu utekly až do osmibodového náskoku, závěr poločasu ale patřil hostům a do šaten se šlo za stavu 35-35.

Zlomová byla třetí čtvrtina, kdy se výrazně zlepšila domácí obrana, a Hradec zvládl za celou čtvrtinu jen dva koše z pole. Na trojku Pamely Effangové čekaly Východočešky skoro pět minut a KP utíkalo do dvouciferného náskoku. Ten se jim v závěru čtvrtiny podařilo prolomit a vytvořily si pohodlný náskok před poslední částí. Lvice bojovaly a dokázaly se skvělou střelbou v poslední minutě dostat ještě na rozdíl šesti bodů, v tu chvíli ale trefila klíčovou trojku Gabi Green a KP si pohlídalo výhru.

Hned pět hráček KP se dostalo mezi 12 a 14 bodů, nejlépe na tom byla pivotka Van Grinsven se 14 body a 10 doskoky. Střelkyní zápasu byla s 19 body a 13 doskoky Klára Marečková z Hradce.

USK složil Žabiny o 32

Žabiny Brno jsou dlouhodobě týmem, který dokáže s favorizovaným USK odehrát nejlepší zápasy. Obhájkyně stříbra si připsaly dva nejlepší výsledky proti Pražankám v této sezoně. V Brně podlehly jen o 15 bodů, venku nestačily 108-76.

USK zavelel k výhře hned v první čtvrtině, když zvládl 34 bodů a získal si patnáctibodový náskok. Ve druhé čtvrtině přidal 31 bodů, náskok přerostl třicetibodovou hranici a vypadalo to na debakl Brňanek. Ve druhé půli ale v kombinaci s lehkým polevením USK přišlo zlepšení Žabin, které druhý poločas prohrály jen rozdílem bodu a zápas dohrály se ctí.

Hvězdou zápasu byla v dresu USK znovu Brionna Jones s 22 body a 10 doskoky, dvacet bodů přidala Kateřina Elhotová, která napravila své nepříliš povedené střelecké představení z euroligového duelu v Benátkách. Za Žabiny zlobily hlavně dvě hráčky, Michaela Vondráčková nastřílela 20 bodů, o bod méně přidala Beáta Adamcová.

Slavia veze cennou výhru

Velmi cennou a vydřenou výhru vezou basketbalistky pražské Slavie z palubovky Trutnova. Východočešky se sice v této sezoně výsledkově trápí, proti Slavii ale dlouho sahaly po výhře a zápas jim utekl až v úplném závěru.

Trutnov do zápasu velmi slušně vstoupil, když se domácím hráčkám dařila střelba z dálky, Pražanky se prosazovaly z vymezeného území. Od stavu 11-8 ale daly hostující hráčky dvanáct bodů v řadě a soupeřkám utekly, vedení však neudržely a po další trojce šly v úvodu druhé čtvrtiny domácí hráčky zpátky do vedení. Skore se pak tahalo, těsné vedení si do přestávky přenesly slávistky. Třetí čtvrtina byla ze strany domácích skvělá hlavně na obranné polovině a svěřenkyním trenéra Michala Martiška se podařilo znovu otočit ve svůj prospěch. Rozhodovalo se tak ve vyrovnané koncovce.

Pět minut před koncem Eva Skutilová poslala trojkou Trutnov naposledy do vedení, na druhé straně však rychle otočily Eliška Mircová a litevská pivotka Ieva Saickaite. Kateřina Kozumplíková a Michaela Potočková pak minuly potenciálně vyrovnávací trojky a Ines Čorda pečetila výhru Pražanek z čáry trestného hodu.

Savickaite byla nejlepší střelkyní vítězek s 15 body, na třináct se dostalo duo Petra Bakajsová – Ines Čorda. Trutnov vedla Bailee Cotton s 18 body, Kateřina Kozumplíková dala 16 bodů.