MENU
zdravy-zivot

RECEPT: Fantastický francúzsky jablkový koláč s marhuľovým likérom

V jednoduchosti je krása.
Zdroj: Laura Witteková
Zdravý život

RECEPT: Fantastický francúzsky jablkový koláč s marhuľovým likérom

Vyskúšajte francúzsku klasiku, jednoduchý jablkový koláč, ktorý chutí božsky. Na jeho prípravu potrebujete iba zopár surovín.

Koláč jemnej maslovej chuti plný šťavnatých jabĺk. Jedna porcia vám bude určite málo. 

Potrebujeme:

  • 450g hladkej múky
  • 1 lyžica cukru
  • 1 lyžička soli
  • 110g masla
  • 100g masti
  • 5-6 lyžíc studenej vody
  • 3-4 veľké kyslejšie jablká
  • 2 lyžice krupicového cukru
  • 1 lyžica masla
  • potravinárska fólia

Na polevu:

  • 2 lyžice marhuľového džemu
  • 2 lyžice marhuľového likéru alebo pálenky

Vyskúšajte tiež: RECEPT: Voňavý jablkový mrežovník pre celú rodinu

Postup:

  1. V mise zmiešame múku, cukor a soľ. Pridáme maslo, masť a miešame, kým sa nevytvorí mrvenička. Nakoniec prilejeme vodu a dobre premiešame, aby sa všetky suroviny spojili. Z cesta vytvarujeme placku, zabalíme ju do fólie a necháme v chladničke oddýchnuť 30 minút.
  2. Cesto vyvaľkáme na veľkosť formy 26 cm a rozložíme ho do nej. Prevísajúce okraje orežeme a formu s cestom vložíme späť do chladničky. Zatiaľ očistíme jablká, vyberieme z nich jadrovník a rozkrájame na tenké prúžky. Jablkové prúžky rozložíme po celom ceste, pokojne aj vo dvoch vrstvách.
  3. Posypeme ich cukrom a rozdrobeným maslom. Dáme piecť na 45-50 minút do rúry vyhriatej na 200 °C. Potom koláč necháme asi hodinku chladnúť. V malej miske zmiešame marhuľový džem a pálenku. Zmesou potrieme povrch koláča a môžeme servírovať.

Vyskúšajte tiež: 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V predklone mi zviera žalúdok, pri chôdzi ma krčí. Čo mám robiť?

Vzhľadom k obmedzeným informáciám a bez náhľadu do zdravotnej dokumentácie, sa možno vyjadriť len všeobecne. Ťažkosti, ktoré opisujete môžu byť následkom po operácii pankreasu, lebo nastali u vás až po nej. Môže sa jednať o zrasty po operácii. Rovnako sa môže jednať aj o vertebrogénny problém, nakoľko ťažkosti sú viazané na pohyb, hlavne na predklon. Samozrejme vyšetrenia v medicíne sú hlavne na vylúčenie alebo potvrdenie organickej príčiny ťažkostí, tak iste by bolo vhodné gastrofibroskopické vyšetrenie na gastroenterologickej ambulancie, a možno aj zváženie CT alebo MR vyšetrenie brušnej dutiny, a rovnako neurologické alebo ortopedické vyšetrenie, pretože ťažkosti sú u vás najmä pri pohybe, preto predpokladáme aj možnosti postihnutia pohybového aparátu.

čítať viac

Čo to znamená, keď mám hrudky v rukách a bolí ma to?

Hrudky, respektíve hrčky v rukách môžu znamenať čokoľvek. Najčastejšie však ide o lipómy. Sú to benígne, čiže nezhubné nádory z tukového tkaniva. Väčšinou nie sú nebezpečné, musí sa to ale, samozrejme, potvrdiť histológia.

Niektoré lipómy môžu byť aj bolestivé. Keď sú viacpočetné, tak sa vyberajú len tie, ktoré bolia. Keď ich je málo, tak sa vyberú všetky.

Odstraňovanie lipómov sa dá robiť klasicky chirurgicky, kedy rozrežeme kožu a lipómy vyberieme. Je to relatívne malý zákrok. Alebo sa môže robiť laserové odstraňovanie, ak sú lipómy väčšie a bol by krajší kozmetický efekt.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor