MENU
zdravy-zivot

Lyžiari, budete prekvapení. S helmou ste zraniteľnejší ako bez nej. Traumatológia vysvetľujú, prečo

Lyžovanie je malina? Závery úrazových lekárov vás prekvapia.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Lyžiari, budete prekvapení. S helmou ste zraniteľnejší ako bez nej. Traumatológia vysvetľujú, prečo

Lyžiarske helmy, ktorých nosenie sa v posledných rokoch začína považovať na lyžiarskych svahoch už takmer za povinnosť, sú síce veľmi nápomocné, no lyžiari by sa na ne nemali až tak spoliehať.

Takto kontroverzne znie odporúčanie dvojice amerických traumatológov, ktorí robili na túto tému štúdiu a vydali ju v najnovšom čísle odborného magazínu Journal of Trauma and Acute Care Surgery. Eleah Porter a Andrew Crockett preskúmali zdravotnú dokumentáciu vyše 700 pacientov, ktorí utrpeli za posledných osem rokov zranenia v 35 rôznych amerických lyžiarskych strediskách.

Vyzbrojte sa na svah: Užitočné rady, ako prežiť lyžovačku bez následkov

Prekvapivé zistenie

K uskutočneniu výskumu dvojicu lekárov podľa Porter motivoval fakt, že hoci „podiel lyžiarov používajúcich helmu sa zdvojnásobil, počet ľudí so zraneniami v oblasti hlavy sa neznížil". Ako je to možné? Lekári prišli na to, že lyžiarom, ktorí nosia helmu, v oveľa menšej miere hrozí, že utrpia zlomeninu lebky. Voči iným zraneniam ich však helma nerobí imúnnymi. Zo štúdie dokonca vyplynulo, že medzi lyžiarmi, ktorí nosia helmu, je až dvojnásobný výskyt veľmi vážnych zranení a následkov vrátane krvácania do mozgu oproti tým, ktorí helmu nemajú.

Nie je to zlomené? Zopakujte si TIETO zásady prvej pomoci, následky môžu byť fatálne

Dávate si pozor? 

Podľa Eleah Porter, jednej z autoriek výskumu, existujú dve možné vysvetlenia tohto prekvapivého zistenia. Jedna možnosť je, že lyžiari s helmou si myslia, že sú odolní voči akémukoľvek úrazu, a preto častejšie riskujú. Druhá možnosť je, že medzi lyžiarmi s helmou je jednoducho len vyššie zastúpenie skúsených lyžiarov, ktorí sa lyžujú na náročnejších tratiach, zatiaľ čo medzi lyžiarmi bez helmy môže byť viac začiatočníkov, jazdiacich na nenáročných svahoch.

Fičte na snehu: Vyberiete si bežky, snowboard alebo lyže?

V každom prípade, výsledky štúdie prekvapili aj jej samotných autorov. „Helmy chránia proti záležitostiam, ktorým sa dá predísť, ako sú zlomeniny lebky. Na druhej strane, pri osobách s helmami bolo pravdepodobnejšie, že utrpia vážne zranenia, spadnú z veľkej výšky, narazia do stromu či do iného stacionárneho objektu, než pri osobách bez heliem," uviedla Porter. Čo z toho vyplýva? Hoci s helmou, svoje lyžiarske skúsenosti nepreceňujte a terén ani počasie nepodceňujte. 

Čítajte aj: Lekár radí, ako si v zime chrániť zrak: Nástrahy na snehu, v teple i vlhku

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zistili mi v krvi zvýšenú hladinu kreatinínu, čo s tým?

Častokrát mierne zvýšenie kreatinínu môže byť spôsobené dehydratáciou, teda nedostatočným príjmom tekutín. Preto v prvom rade by som zvýšil príjem tekutín na dva až dva a pol litra denne a znížil príjem soli v potrave. A za mesiac by som skontroloval u praktického lekára znovu hodnoty obličkových funkcií, teda kreatinín, urea, glomerulárna filtrácia a podľa potreby i minerály. 

Pokiaľ by pretrvávala hodnota zvýšeného kreatinínu, následne by som doporučil nefrologické a urologické vyšetrenie, aby sme vylúčili alebo potvrdili patologickú príčinu, ktorá spôsobuje oslabenie funkcie obličiek a podľa výsledku nasadil ďalší postup. Momentálne by som ale neodoporúčal žiadnu diétu okrem zníženia soli a dostatočného príjmu tekutín a počkal by som na kontrolné vyšetrenie obličkových funkcií. 

čítať viac

Mám plesne na nohách. Pomôžu mi kúpele v hypermangáne?

Mykózy, ľudovo nazývané plesne, sú najčastejším kožným problémom na nohách. Prispieva k tomu vhodné prostredie na množenie patogénov, ako vlhko, nevhodná obuv, užívanie liekov či strava. Prejavujú sa svrbením, suchou kožou, začervenaním, škvrnami, pľuzgie­rikmi, zápachom. Na liečbu sa používajú antimykotické masti, krémy alebo roztoky. Hypermangán alebo roztok manganistanu draselného je skôr podporná liečba alebo prevencia, má dezinfekčné a vysušujúce účinky. Vhodné je urobiť slaboružový roztok na kúpeľ nôh a následne aplikovať antimykotický krém. Ako prevenciu používajte dezinfekčné spreje na nohy aj do obuvi, bavlnené ponožky a vyhýbajte sa miestam, kde sa množeniu húb a kvasiniek darí, teda plavárňam, kúpaliskám alebo šatniam. Ak by sa problém opakoval alebo nezlepšoval, obráťte sa na svojho kožného lekára.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor