MENU
zdravy-zivot

VIDEO: Naučte sa lepší drep. Posilní zadok, stabilizuje kĺby a poteší chrbticu

Modifikácia drepu poteší chrbát i kĺby.
Zdroj: Archív L. A.

Súvisiace témy

Zdravý život

VIDEO: Naučte sa lepší drep. Posilní zadok, stabilizuje kĺby a poteší chrbticu

Drobný pohyb navyše a správna technika poteší telo viac ako len klasický drep. Pozrite si tip fyzioterapeutky.

Ak pri drepe urobíte správnu rotáciu trupu, zlepšíte mobilitu v hrudnej oblasti a zároveň aktivujete hlboké stabilizačné svaly chrbtice. Pri cvičení si však dávajte pozor na správnu techniku. Tú vám prezradí fyzioterapeutka Mgr. Lenka Augustínová.

Ako na to

Postavte sa na šírku pliec, vystrite chrbát a spevnite hlboké trupové stabilizátory. Zaprite sa do chodidiel. Postupne prechádzajte do podrepu, mierne sa predkloňte a zastavte sa v pozícii, keď sa plecia dostanú nad kolená. Tie sa však nepohnú z miesta. „So spevneným stredom tela, začnite v drepe následne pomaly rotovať hrudník striedavo do strany. Zvyšok tela však zostáva pevne na mieste,“ vysvetľuje fyzioterapeutka Lenka Augustínová. „Pre lepšiu rotáciu môžete použiť roller.“ Počas cvičenia majte aktívne spevnené brucho.


Zdroj videa: Instagram@kinisi_fyzioterapie

Pri cvičení si dávajte pozor na záklon hlavy a prehnutie v driekovej chrbtici. Je to chyba. Rovnako musíte udržať pevné aj kolená. Takto modifikovaný drep posilňuje sedacie svaly, stabilizuje kĺby na dolných končatinách a zlepšuje mobilitu hrudnej oblasti. Zároveň aktivuje hlboké stabilizačné svaly chrbtice.

Čítajte aj:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Trojročného syna bolieva ucho. Čo to môže byť, je to vážne?

Bolesť ucha je jeden z najčastejších symptómov u detí. Bolesť uší môže byť primárna, kedy je patológia ušného pôvodu (oblasť vonkajšieho, stredného či vnútorného ucha) a sekundárna, tzv. prenesená bolesť, kde musíme pátrať po prípadnom zdroji bolesti napr. stomatologického charakteru. Najčastejšou príčinou je zápalový proces a infekcia. V detskom veku sú časté poruchy sluchovej trubice. Sluchová trubica je samostatný orgán, ktorý spája nosohltan a stredoušnú dutinu. Sluchová trubica má tri funkcie - ventilačnú, drenážnu a ochrannú. Porucha ktorejkoľvek z nich môže spôsobiť jej patológiu. Detský pacient má odlišné anatomické pomery sluchovej trubice od dospelého človeka. Až u 40 % detí sa vyskytuje porucha sluchovej trubice. Vo väčšine prípadov sa nemusí jednať o nič vážne. Avšak pri pretrvávaní bolesti ucha, prípadne pridružení ďalších príznakov ako je zvýšená teplota, zhoršenie sluchu, výtok z ucha, závraty a podobne, je potrebné dôkladné otoskopické a ďalšie vyšetrenia.

čítať viac

Po noci mám vždy hrubý biely povlak na jazyku. Čo s tým?

Biely povlak na jazyku môže mať via­cero príčin. Môže to byť príznak prob­lému s trávením, oslabenej imunity pri prechladnutí alebo zápal v ústnej dutine, nedostatok B vitamínov alebo železa, nežiaduci účinok pri užívaní niektorých liekov, hlavne antibiotík, pri fajčení alebo cukrovke. Najčastejšie je to však prejav kvasinkovej infekcie na jazyku.

Na začiatok liečby je vhodné použiť škrabku na jazyk, ktorá odstraňuje biely povlak z jazyka, znížiť príjem cukru a použiť probiotické pastilky, ktoré pomáhajú osídliť ústnu dutinu správnymi baktériami. Taktiež môžete používať dezinfekčný alebo protizápalový sprej do ústnej dutiny a začať užívať vitamíny B skupiny, ktoré majú pozitívny vplyv na sliznice. Ak by problém pretrvával, poraďte sa so svojím lekárom.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor