Sportovní zprávy

Mourinhovi návrat na Old Trafford nevyšel. Trápení Arsenalu stále nekončí

Tottenham neuspěl v 15. kole Premier League na půdě Manchesteru United a trenér "Spurs" José Mourinho tak musel skousnout porážku od svého bývalého zaměstnavatele 1:2. Týmům z čela tabulky se dařilo. Po vítězství Manchesteru City nad Burnley (4:1) se radovaly také Leicester, Chelsea nebo Liverpool, který slavil v derby proti Evertonu a na prvním místě udržel osmibodový náskok. Vedení Evertonu zareagovalo na sérii neúspěchů a propustilo trenéra Marca Silvu. Tento krok zatím nepomohl Arsenalu, který pod Ljungbergem prohrál i druhý zápas –doma podlehl Brightonu 1:2.

Trenér Tottenhamu José Mourinho chce odebrat míč Marcusi Rashfordovi z Manchesteru United
zdroj: Reuters autor: ANDREW YATES

United začali na Old Trafford výborně a už v šesté minutě se prosadil útočník Rashford, který střelou k tyči překonal brankáře Paula Gazzanigu. Za necelých dvacet minut pak aktivní Rashford napálil břevno.

Tottenham v 39. minutě z ojedinělé příležitosti vyrovnal, když se zblízka trefil Dele Alli. Anglický záložník ve čtyřech duelech pod Mourinhem ožil a zaznamenal čtyři góly.

Domácí i do druhého poločasu vstoupili lépe. Moussa Sissoko v pokutovém území fauloval Rashforda a ten v 49. minutě penaltu s přehledem proměnil. United už těsný náskok udrželi, poskočili z desáté na šestou příčku a částečně zmírnili tlak na kouče Oleho Gunnara Solskjaera. Tottenhamu v tabulce patří osmé místo.

Na Liverpoolu příliš nebylo vidět, že trenér Jürgen Klopp šetřil některé opory v čele s útočníky Muhammadem Salahem a Robertem Firminem. Hned v úvodním dějství je zastoupil dvěma góly Divock Origi, jednou se prosadili Xherdan Shaqiri a Sadio Mané, jenž si připsal i dvě asistence.

Za Everton během divoké první půle zkorigovali skóre Michael Keane a Richarlison. Poslední slovo měl v 90. minutě Georginio Wijnaldum. Suverénní "Reds" v aktuálním ligovém ročníku čtrnáctkrát zvítězili a jednou remizovali a kráčejí k prvnímu anglickému titulu po 30 letech. Trápící se Everton je až osmnáctý v sestupové zóně.

Na to zareagovalo den po porážce vedení klubu a odvolalo dvaačtyřicetiletého portugalského kouče Marca Silvu, jenž vedl Everton od loňského května. Britská média spekulují, že se k týmu jako dočasný trenér vrátí David Moyes, mezi fanoušky ale tato zpráva vyvolala negativní reakce. V sobotním duelu proti Chelsea bude každopádně šéfem střídačky bývalý útočník Duncan Ferguson, jenž za klub hrál na začátku století.

Domácí duely zvládly Leicester i Chelsea

Rozjetý Leicester doma porazil poslední Watford 2:0 a vrátil se na druhou pozici o tři body před mistrovský Manchester City. "Lišky" v anglické nejvyšší soutěži vyhrály posedmé za sebou, čímž vyrovnaly klubový rekord z přelomu let 1962 a 1963.

Odpor outsidera zlomil až v 55. minutě proměněnou penaltou Jamie Vardy. Nejlepší střelec soutěže skóroval posedmé v řadě a v sezoně celkem zaznamenal 14 ligových branek. Pojistku Leicesteru přidal v nastavení James Maddison.

Chelsea zdolala nováčka Aston Villu 2:1, zabrala po dvou ligových porážkách za sebou a upevnila si čtvrtou pozici. Ve 24. minutě otevřel skóre domácí Tammy Abraham jedenáctým gólem v ročníku. Krátce před pauzou srovnal Egypťan Trezeguet, o kterého v minulosti usilovala i pražská Slavia. Krátce po změně stran vrátil "Blues" vedení Mason Mount po Abrahamově přihrávce.

O dva góly Citizens se postaral Gabriel Jesus, jednou skórovali Rodri a střídající Rijád Mahriz, který si připsal jubilejní 50. branku v Premier League. Čestný úspěch Burnley, na jehož lavičce strávil celý zápas útočník Matěj Vydra, zaznamenal až v 89. minutě Robbie Brady.

Crystal Palace zdolal Bournemouth 1:0, i když hrál od 19. minuty v deseti po vyloučení Mamadou Sakha. Zápas rozhodl v 76. minutě střídající Jeffrey Schlupp. Crystal Palace se dostal v neúplné tabulce na páté místo.

Arsenal se trápí dál

Arsenal opět narazil a setrvává v hluboké krizi, už devět soutěžních zápasů nevyhrál, což se mu stalo naposledy v roce 1977. V tabulce jsou "Kanonýři" desátí, s náskokem pěti bodů na pásmo sestupu. Po odvolání Španěla Unaie Emeryho remizoval Arsenal v neděli v prvním duelu pod koučem Ljungbergem 2:2 s nováčkem z Norwiche a ve čtvrtek dopadl slavný klub ještě hůř. Na vedoucí trefu Adama Webstera z 36. minuty ještě dokázal zareagovat po mírném zlepšení po přestávce vyrovnáním Alexandre Lacazette, ale definitivní ránu domácím zasadil v 80. minutě Neal Maupay. Brighton tak vyhrál na Arsenalu poprvé v historii.

Stejný počet bodů jako Arsenal mají ve středu tabulky Newcastle a Sheffield United, kteří se střetli v druhém čtrtečním utkání. Fotbalisté Newcastle vyhráli 2:0 po trefách Allana Saint-Maximina a Jonjoye Shelveyho. Hvězdou zápasu byl ale jejich slovenský brankář Martin Dúbravka, jenž se blýskl několika vynikajícími zákroky proti velkým šancím domácích. Kromě výkonu bývalého brankáře Liberce a Sparty se po zápase mluvilo o kontroverzní brance Shelveyho ze 70. minuty. Anglickému záložníkovi posunul míč do šance hlavičkou Andy Carroll, jenž byl podle asistenta rozhodčího v ofsajdu. Sudí to signalizoval zvednutým praporkem a domácí přestali hrát, nicméně Shelvey akci dokončil a skóroval. VAR následně potvrdil, že Carroll v ofsajdu nebyl, a gól platil.

Anglická fotbalová liga - 15. kolo:

Crystal Palace - Bournemouth 1:0 (76. Schlupp), Burnley - Manchester City 1:4 (89. Brady - 24. a 50. Gabriel Jesus, 68. Rodri, 87. Mahriz), Chelsea - Aston Villa 2:1 (24. Abraham, 48. Mount - 41. Trezeguet), Leicester - Watford 2:0 (55. Vardy z pen., 90.+5 Maddison), Manchester United - Tottenham 2:1 (6. a 49. z pen. Rashford - 39. Alli), Southampton - Norwich 2:1 (22. Ings, 43. Bertrand - 65. Pukki), Wolverhampton - West Ham United 2:0 (23. Dendoncker, 86. Cutrone), Liverpool - Everton 5:2 (6. a 31. Origi, 17. Shaqiri, 45. Mané, 90. Wijnaldum - 21. Keane, 45.+3 Richarlison), Sheffield United - Newcastle 0:2 (15. Saint-Maximin, 70. Shelvey), Arsenal - Brighton 1:2 (50. Lacazette - 36. Webster, 80. Maupay).