MENU
rodina-a-tehotenstvo

Krása je zradná. 9 z 10 líčidiel je kontaminovaných baktériami, dokonca aj s E.coli!

Viete, čo si každý deň nanášate na tvár? Buďte opatrní!
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Krása je zradná. 9 z 10 líčidiel je kontaminovaných baktériami, dokonca aj s E.coli!

Vedci sa pozreli pod mikroskopom na to, čo si bežne nanášame na tvár a boli zhrození. Kozmetika je kontaminovaná patogénmi, môžu vyvolávať infekcie.

Kedy ste si naposledy skontrolovali dátum spotreby make-upu alebo očných líčidiel? A čo štetce na líca, čistíte ich občas? Ak ste odpovedali váhavo, potom pravdepodobne svoju tvár „rozmaznávate“ baktériami zakaždým, keď si nimi nanášate kozmetiku. 

Čítajte aj: Čo vám hlásia vyrážky na tvári? Ako sa im možno vyvarovať?

Najnovšie zistenia vedcov, ktorí si posvietili na rúže, riasenky, lesky na pery, očné linky, hubky na make-up, sú skutočne alarmujúce. Takmer 90 % skúmaných kozmetických výrobkov bolo kontaminovaných rôznymi baktériami, vrátane E.coli, stafylokokov a plesní! Výsledky sú o to znepokojivejšie, že niektoré baktérie sú rezistentné na antibiotiká a môžu vyvolávať rôzne nepríjemné infekcie, píše vedecký portál Science Alert. 

Problém vo vode

Na bezpečnosť líčidiel si posvietili vedci z Aston University vo Veľkej Británii. Preskúmali takmer 500 výrobkov, u ktorých zistili vysokú úroveň bakteriálnej kontaminácie, pričom čím bol v produkte vyšší obsah vody, tým boli výsledky horšie. Osobitnú pozornosť si zaslúžia hubky na make-up v tvare vajíčka, tento aplikátor sa v posledných rokoch stal populárnym pri nanášaní základov a kontúr na tvár. Boli to najhorší páchatelia s najvyššou mierou kontaminácie. Vo výskume zároveň vyšlo, že až 93 % hubiek svoje majiteľky nikdy nečistili a 64 % priznalo, že aj po tom, čo im spadla na zem, pokračovali v jej používaní.  

Po spotrebe

„Kozmetické predpisy jasne uvádzajú, že výrobky by nemali obsahovať patogénne organizmy,“ cituje vedcov portál Science Alert. Napriek tomu drvivá väčšina všetkých použitých produktov bola kontaminovaná baktériami. Niektoré z nájdených kmeňov baktérií môžu byť dokonca rezistentné na antibiotiká a vyvolávajú nepríjemné infekcie. 

Alergie a rôzne kožné reakcie spôsobujú tiež plesne, autori štúdie preto odporúčajú držať sa dátumu spotreby. Toto označenie nám hovorí, do akej doby konzervačné látky chránia výrobok pred bakteriálnou kontamináciou. Z výskumu však vyplynulo, že väčšina spotrebiteľov bežne používajú make-up aj po uplynutí exspirácie.

Pozor E.coli!

Prieskum ukázal, že kozmetické spoločnosti a regulačné orgány by mali viac upozorňovať zákazníkov na primeranú bezpečnosť pri používaní líčidiel. Vedci varujú najmä pred baktériami, ako je E. coli , ktorá je zvyčajne spojená s fekálnou kontamináciou. „Osveta je dôležitá, aby sme pomohli vzdelávať spotrebiteľov, a tiež výrobcov kozmetických výrobkov. O rizikách kontaminácie treba hovoriť najmä v prípade hubiek, ktoré si vyžadujú pravidelné čistenie. No a napokon netreba zabúdať na dátumy exspirácie, ktoré je dôležité rešpektovať,” zhrnul biomedicínsky vedec Amreen Bashir pre Science Alert.

Môže vás zaujímať:

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám plesne na nohách. Pomôžu mi kúpele v hypermangáne?

Mykózy, ľudovo nazývané plesne, sú najčastejším kožným problémom na nohách. Prispieva k tomu vhodné prostredie na množenie patogénov, ako vlhko, nevhodná obuv, užívanie liekov či strava. Prejavujú sa svrbením, suchou kožou, začervenaním, škvrnami, pľuzgie­rikmi, zápachom. Na liečbu sa používajú antimykotické masti, krémy alebo roztoky. Hypermangán alebo roztok manganistanu draselného je skôr podporná liečba alebo prevencia, má dezinfekčné a vysušujúce účinky. Vhodné je urobiť slaboružový roztok na kúpeľ nôh a následne aplikovať antimykotický krém. Ako prevenciu používajte dezinfekčné spreje na nohy aj do obuvi, bavlnené ponožky a vyhýbajte sa miestam, kde sa množeniu húb a kvasiniek darí, teda plavárňam, kúpaliskám alebo šatniam. Ak by sa problém opakoval alebo nezlepšoval, obráťte sa na svojho kožného lekára.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Po pôrode mi neustále treba na wc. Čo s tým mám robiť?

Ťažkosti, ktoré popisujete, môžu byť príznakom hyperaktívneho, teda dráždivého močového mechúra. Rozhodne treba navštíviť urológa, ktorý buď potvrdí túto diagnózu alebo nájde inú príčinu ťažkostí. Tých príčin, môže byť veľa,, ale najčastejšie je to práve hyperaktívny močový mechúr. Prejavuje sa častým močením, nutkaním na močenie, náhle vzniknutým, nepotlačiteľným nutkaním na močenie, močením v malých porciách, nočným močením. Po vyšetrení a vylúčení iných príčin je liečba medikamentózna. Na trhu je niekoľko liekov, ktoré upravujú tento stav a utlmujú zvýšenú aktivitu močového mechúra.     

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor