Volejbalový magazín

NFL: Boje o čela konferencí se dramatizují, prohráli Patriots i San Francisco

Neúspěšný víkend za sebou mají dosud vedoucí týmy obou konferencí NFL. Obhájci titulu New England Patriots neuspěli v Houstonu a museli přenechat první místo rozjetému Baltimoru. Ravens v dlouho očekávaném taháku kola field goalem s vypršením času udolali San Francisco 20:17. Také 49ers mohou přijít o prvenství, a to nejen v NFC, ale dokonce i ve vlastní divizi. Případná výhra Seattlu nad Minnesotou v pondělní noční dohrávce tak pro ně může znamenat pád až na pátou pozici v konferenci. Prvním jistým účastníkem play-off je New Orleans, Saints vyhráli na Díkuvzdání v Atlantě a potřetí za sebou ovládli divizi NFC South.

Duke Johnson z Houstonu uniká obraně Patriots
zdroj: USA Today Sports autor: Thomas B. Shea

Ravens – 49ers 20:17

Hrdinou šlágru týdne v deštivé metropoli Marylandu byl Justin Tucker. Jeden z nejlepších kickerů soutěže proměnil za vyrovnaného stavu tři sekundy před koncem kop ze 49 yardů. Tucker je v tomto ohledu pro Ravens jistotou, za poslední čtyři sezony proměnil ve čtvrté čtvrtině všech sedm field goalů, které pro jeho tým znamenaly vedení v zápase.

Úvod přitom patřil hostujícím "zlatokopům", kteří jako první tým v sezoně dokázali ze svého úvodního drivu proti Ravens skórovat. Jimmy Garoppolo při kritickém čtvrtém downu na 33 yardech vykouzlil milimetrovou přihrávku pro Deebo Samuela, který se prosadil i proti dvojici strážců.

Následně byli domácí poprvé po třech zápasech donuceni puntovat, ovšem poté je vrátil do hry fumble Garoppola hluboko na vlastní polovině, který potrestal touchdownem Marc Andrews. Od té chvíle už se 49ers do vedení nedostali ani jednou, byť v druhé půli měli mírně více ze hry a Raheem Mostert po zemi pravidelně provětrával obranu Havranů.

Jenže na tým vedený kometou sezony Lamarem Jacksonem to nestačilo. Jackson sám naběhal 101 yardů, na trojciferné skóre se jako první quarterback dostal už počtvrté v sezoně a na jiné historické maximum v naběhaných yardech quarterbacka v jedné sezoně, které nedrží nikdo jiný než legendární Michael Vick, mu chybí už pouhých 62 yardů.

V závěru pak Jackson zkušeně zrežíroval šestiminutový drive, který zakončil úspěšně Tucker a nedal už 49ers šanci na odpověď. Na druhé straně z podobné vzdálenosti na konci prvního poločasu netrefil Robbie Gould, což se nakonec ukázalo jako rozhodující. Baltimore osmou výhrou v řadě vyrovnal klubové maximum a s rekordními 48 skórovanými touchdowny má zaděláno na nejlepší základní část v historii.

Texans – Patriots 28:22

Věk dříve nebo později doběhne každého, i když je nejlepší z nejlepších. Když si Tom Brady nedávno posteskl, že Patriots drží na vítězné vlně pouze obrana a speciální formace, svůj vlastní přínos pro útočné snažení obhájců titulu raději nerozpitvával. Jeho letošní čísla totiž odpovídají spíš nováčkovi než veteránovi se šesti prsteny na rukou.

V klíčovém QB ratingu je letos Brady až devatenáctý v lize, v úspěšnosti přihrávek, získaných yardech na hod nebo úspěšnosti třetích downů je to v jeho podání ještě horší. A za posledních šest let se mu stalo jen dvakrát, že by měl maximálně sedm přihrávek s méně než poloviční úspěšností v prvním poločase. Ovšem shodou okolností to bylo minulý týden proti Dallasu a nyní proti druhému texaskému týmu, Houstonu.

Texans se favorita nezalekli a hned čtyřikrát skórovali vzduchem, což přitom obrana Patriots povolila v předchozích jedenácti zápasech dohromady. Rozhodující akci předvedli domácí zkraje čtvrté čtvrtiny, kdy šiška při trikové akci putovala po ose Deshaun Watson, Duke Johnson, DeAndre Hopkins zpět ke skórujícímu Watsonovi. Ten se stal teprve čtvrtým hráčem, a prvním od roku 1985, který měl v jednom zápase tři asistence a zároveň zachycený touchdown.

Broncos – Chargers 23:20

O Los Angeles Chargers se jízlivě říká, že si každý týden dokáží najít nový způsob, jak prohrát zápas. Baterky tentokrát neuspěly na Mile High v Denveru, ačkoliv zvládly smazat čtvrnáctibodové vedení soupeře a 19 sekund před koncem field goalem Mike Badgleyho poslat utkání zdánlivě do prodloužení.

Jenže Denver ještě dostal šanci jednou rozehrát, nešťastník Casey Hayward fauloval hluboko na vlastní polovině Courtlanda Suttona a domácí kicker Brandon McManus v poslední sekundě trefil vítězný kop. Chargers prohráli i poosmé v sezoně rozdílem maximálně sedmi bodů.

V dresu Broncos si užil vítěznou premiéru uzdravený Drew Lock, výběr Denveru z druhého kola letošního draftu. Před čtyřmi týdny si přitom připsal při prvním startu v kariéře výhru i Brandon Allen. Poprvé v historii tak během jedné sezony debutovali vítězně v NFL dva quarterbackové v jednom týmu. A to přitom Broncos vyhráli v sezoně teprve počtvrté.

Lock si navíc připsal už během úvodní čtvrtiny dvě asistence. Přesně to samé se navíc povedlo i Davidu Bloughovi v premiéře v dresu Detroitu ve čtvrteční předehrávce s Chicagem. Přitom dosud jediným hráčem, který dokázal přihrát v prvním zápase v NFL na dva touchdowny během první čtvrtiny, byl před čtyřmi lety Marcus Mariota, toho času náhradník v Tennessee.

Letem světem NFL:

Ne každý zápis do historie je takový, o který tým nebo hráč opravdu stojí. New York Jets se povedlo prohrát už podruhé v sezoně se soupeřem, který za první dva měsíce sezony ani jednou neuspěl. Po Miami (před zápasem 0-7) ze začátku listopadu se proti Jets zbavilo potupné nuly i Cincinnati (0-11).

Bengals ukončili nejčernější sérii v historii klubu, když vyhráli po třinácti předchozích nezdarech. Zároveň jako první tým od roku 1977 s bilancí 0-10 nebo horší dokázali vyhrát zápas alespoň šestnáctibodovým rozdílem. A navrátilec do sestavy Andy Dalton zaznamenal v utkání svou 198. asistenci v kariéře, čímž stanovil nový klubový rekord Bengals.

Philadelphia mohla využít sváteční domácí porážky Dallasu s Buffalem a dotáhnout se na čelo divize NFC East, utkání v Miami ale totálně zpackala. Slabým Dolphins povolila obrana Eagles 37 bodů a hlavně bláznivou akci, když při čtvrtém downu na jednoyardové linii punter Matt Haack po direct snapu naznačil běh a přitom poslepu našel v endzóně nabíhajícího kickera Jasona Sanderse.

Fins předvedli téměř na den přesně po roce další eskamotérský kousek, který bude aspirovat na akci sezony, a Eagles mají z ostudy kabát. U vítězů předpoledního Super Bowlu toho momentálně víc nefunguje, než funguje, a i posedmé v sezoně neotočili zápas, ve kterém na začátku čtvrté čtvrtiny prohrávali.

Aaron Rodgers čtyřmi asistencemi dotáhl Green Bay k povinné výhře nad Giants na zasněženém MetLife Stadium. Pro Rodgerse to byl už 23. zápas v kariéře s minimálně čtyřmi přihrávkami na touchdown, v historickém pořadí je čtvrtý za Peytonem Manningem, Drew Breesem a Tomem Bradym.

Zároveň se mu to už počtvrté povedlo právě proti Giants, což dosud dokázal jen Tony Romo. Na rozdíl od bývalého rozehrávače Dallasu se ale Rodgers potkává s Giants nikoliv dvakrát za sezonu, ale zhruba jednou za dva roky.

Giants může maximálně těšit klubový rekord v počtu naházených yardů nováčka pro Daniela Jonese, v NFC klesli po nečekané výhře Washingtonu v Carolině na poslední místo a v příštím draftu budou opět vybírat hodně vysoko.

Linebacker Devin White dominoval floridskému derby v Jacksonville. Pětka letošního drafrtu si během zápasu připsala interception, získaný fumble a defenzivní touchdown, což se dosud povedlo jen Devinu Bushovi z Pittsburghu.

Tampa vyhrála jasně 28:11, když v prvních třech úvodních drivech Jaguars donutila soupeře ke ztrátě. Domácí quarterback Nick Foles vydržel na hřišti jen poločas, pak Jacksonville, které tímto výsledkem ztratilo reálnou naději na play-off, vrátilo do hry jednu z hlavních postav začátku sezony, knírače Gardnera Minshewa.

Hned dva týdny po prvním vzájemném zápase, který zakončila už nechvalně proslulá potyčka Jasona Garretta s Masonem Rudolphem, na sebe znovu narazil Pittsburgh s Clevelandem. Rudolph tentokrát jen kryl záda Devlinu Hodgesovi, ten i ve svém druhém startu v kariéře oslavil vítězství a vypadá to, že zbytek sezony v dresu Steelers bude jedničkou on.

Browns prohráli v Pittsburghu pošestnácté za sebou a na play-off mohou pomalu zapomenout, Steelers se přetahují o druhou divokou kartu s Tennessee, které v důležitém divizním duelu vyhrálo 31:17 v Indianapolis.

Premiérový pick-six nováčka Juan Thornhilla byl zároveň také prvním pro celý tým Kansasu v sezoně. Ačkoliv Chiefs vyhráli doma nad Oaklandem hladce 40:9, Patrick Mahomes v druhém utkání v řadě naházel méně než 200 yardů, což se mu dosud ani jednou nestalo.

Rams vyhráli v divizním souboji v Arizoně jasně 34:7. Cardinals jsou pro ně v poslední době vítaným soupeřem, už popáté za sebou jim nasázeli přes 30 bodů a zároveň zvítězili minimálně čtrnáctibodovým rozdílem. Finalista posledního Super Bowlu tak udržel postupovou naději, zatím šestá Minnesota má ale stále o výhru víc a zápas k dobru.

Výsledky 13. hracího týdne NFL:

Detroit - Chicago 20:24, Dallas - Buffalo 15:26, Atlanta - New Orleans 18:26, Baltimore - San Francisco 20:17, Carolina - Washington 21:29, Cincinnati - Ny Jets 22:6, Indianapolis - Tennessee 17:31, Jacksonville - Tampa Bay 11:28, Miami - Philadelphia 37:31, NY Giants - Green Bay 13:31, Pittsburgh - Cleveland 20:13, Arizona - LA Rams 7:34, Denver - LA Chargers 23:20, Kansas City - Oakland 40:9, Houston - New England 28:22

Konference AFC: 1. Baltimore a New England (oba 10-2), 3. Kansas City a Houston (oba 8-4), 5. Buffalo (9-3), 6. Pittsburgh a Tennessee (oba 7-5)

Konference NFC: 1. San Francisco a New Orleans* (oba 10-2), 3. Green Bay (9-3), 4. Dallas (6-6), 5. Seattle (9-2), 6. Minnesota (8-3)

Pozn: Na prvních čtyřech místech v konferencích jsou vedoucí týmy jednotlivých divizí. Hvězdičkou označené týmy mají jistý postup do play-off.