Paralympijský magazín

Pardubice i Dukla doma ztratily body, Jihlava ve Vítkovicích jen remizovala

Nečekaná ztráta přišla pro fotbalisty Jihlavy v 16. kole druhé ligy, když remizovali na hřišti předposledních Vítkovic 1:1. Vysočina se posunula na druhé místo tři body za vedoucí Pardubice a o bod před Duklu a Brno. To přehrálo Pardubice na jejich stadionu 2:1 stejně jako Hradec Králové v Praze na Julisce Duklu. Před vlastními fanoušky se nedařilo ani poslednímu Sokolovu, který obrala o body po výhře 2:1 Viktoria Žizkov. A jen bod za remízu 1:1 doma uhrál s Varnsdorfem Třinec.

Obránce Dukly Praha Lukáš Holík
zdroj: ČTK autor: Paprskář Pavel

Pardubice poslal do vedení v 11. minutě Zifčák. Brzy však odpověděl Přichystal a brněnský útočník ještě před pauzou druhou gólovou hlavičkou otočil skóre. Po změně stran už další branky nepadly. Velkou šanci na vyrovnání měl v závěru Šejvl, jehož ránu zneškodnil gólman Zbrojovky Floder.

Dukla se před hrstkou diváků na Julisce nechala zaskočit vysokým napadáním hostů z Hradce Králové a dovolila soupeři hrát to, co potřeboval. Hradec byl téměř celý zápas lepší a vyjádřil to dvěma góly. Prvním hned v úvodu zápasu Urma naznačil, že do Prahy nepřijel bránit. Druhý pak přidal na začátku druhé půle přesnou střelou z dvaceti metrů Vlkanova, kterému dali stopeři Dukly příliš prostoru. To se stalo v době, kdy už se zdálo, že se Dukla začíná konečně probouzet. Ta však prvně vystřelila na bránu až v 70. minutě, když si na krásnou přihrávku naběhl Hašek a našel ve vyložené šanci Preislera, který snížil na 1:2. Dukle už nepomohla ani závěrečná desetiminutovka, kdy se její hráči dostali do několika příležitostí.

Vítkovice poprvé vedl Ľubomír Luhový. Někdejší slovenský a československý reprezentant nahradil na lavičce Jiřího Balcárka, který odešel do prvoligové Opavy. Vítkovice šly do vedení ve 13. minutě, kdy se hlavou trefil Cverna. Vysočina vyrovnala ve 32. minutě po brejku, který zakončil Fortelný. Domácí nevyhráli posedmé za sebou. Jihlava počtvrté v řadě na soupeřově hřišti remizovala 1:1 a celkem venku v lize nevyhrála šestkrát po sobě.

Vyšehrad vyhrál v Ústí nad Labem 2:1 a naplno bodoval po předchozích dvou porážkách. Ústí doma našlo přemožitele po čtyřech zápasech. Hosté otevřeli skóre ve 33. minutě zásluhou Čvančary. Po přestávce domácí díky Basseyovi v 65. minutě srovnali, ale o devět minut později zařídil výhru Slavoje Kozel.

Trápící se Sokolov podlehl Žižkovu 1:2 a zůstal poslední. Domácí Červenka v 15. minutě zahodil pokutový kop a netrefil branku. Po hodině hry poslal Pražany do vedení Batioja, ale už za čtyři minuty odpověděl Čihák. V 81. minutě byl sokolovský Mejdr vyloučen po druhé žluté kartě a následnou penaltu proměnil Diviš. Baník za 16 kol získal pouhých sedm bodů.

Třinec na svém hřišti remizoval s Varnsdorfem 1:1 a prodloužil sérii bez výhry na pět kol. První gól mohl ve 20. minutě vstřelit domácí Bedecs, z penalty však nepřekonal brankáře Samoela. O chvíli později hostům zařídil vedení Breda. V 59. minutě srovnal Kubala, na obrat ale už domácí nedosáhli.

Líšeň předehrála zápas na svém hřišti s Chrudimí před týdnem. Domácí se kvůli trestům za žluté karty museli obejít bez autora šesti branek Marka Vintra a pětigólového Jana Hladíka, ale příliš jim to vadit nemuselo. Už v 17. minutě byl totiž vyloučen obránce Chrudimi Jakub Krčál a Líšeň přesilovku dvakrát využila. Krátce před přestávkou se trefil Minařík a v 67. minutě přidal pojistku Vintr.

Nad hranici sestupu utíká Vlašim, která dokázala díky gólům na začátku obou poločasů od Oskara Fotra porazit Prostějov 2:0.

16. kolo druhé fotbalové ligy:

Vítkovice - Jihlava 1:1 (1:1)
Branky: 13. Cverna - 32. Fortelný. Rozhodčí: Dorušák - Batík, Dohnálek. ŽK: Holiš, Stříž, Zorvan, Kovařík - Rezek, Vaculík, Novotný. Diváci: 498.

Dukla Praha - Hradec Králové 1:2 (0:1)
Branky: 70. Preisler - 2. Urma, 54. Vlkanova. Rozhodčí: Cihlář - Novák, Mikeska. ŽK: Souček, Piroch - Doležal, Leibl, Martinec, Soukeník. Diváci: 687.

Pardubice - Brno 1:2 (1:2)
Branky: 11. Zifčák - 18. a 44. Přichystal. Rozhodčí: Petřík - Hájek, Kotík. ŽK: Černý, Jeřábek, Solil, Šejvl, Čelůstka, Miker - Eismann, Vaněk, Šural, Krška. Diváci: 2192.

Sokolov - Žižkov 1:2 (0:0)
Branky: 64. Čihák - 59. Batioja, 83. Diviš. Rozhodčí: Julínek - Vlasjuk, Kubr. ŽK: Mejdr - Urbanec, Cabadaj, Súkenník. ČK: 81. Mejdr. Diváci: 530.

Třinec - Varnsdorf 1:1 (0:1)
Branky: 59. Kubala - 22. Breda. Rozhodčí: Lerch - Koval, Klupák. ŽK: Gáč, Janoščín - Micovčák, Houser, Ondráček, Heppner. Diváci: 408.

Ústí nad Labem - Vyšehrad 1:2 (0:1)
Branky: 65. Bassey - 33. Čvančara, 74. Kozel. Rozhodčí: Adámková - Dresler, Matoušek. ŽK: Peterka, Bílek, Pimpara, Miskovič - Čvančara, Nitrianský, Šandera, Kozel. Diváci: 796.

Líšeň - Chrudim 2:0 (1:0)
Branky: 42. Minařík, 67. O. Vintr. Rozhodčí: Hanousek - Kříž, Vlček. ŽK: Bačo - Ujec. ČK: 17. Krčál (Chrudim). Diváci: 1015.

Vlašim – Prostějov 2:0 (1:0)
Branky:
3. a 46. Fotr. Rozhodčí: Danev - Moláček, Melichar. ŽK: Svoboda - Kroupa. Diváci: 535