Poslanci za Most-Híd navrhujú kodifikovať posunkový jazyk

Poslanci parlamentu za Most-Híd navrhujú, aby sa kodifikoval posunkový jazyk, a tým by sa uznal za samostatný a plnohodnotný jazyk. Zmeny chcú dosiahnuť novelou zákona Národnej rady (NR) SR o posunkovej reči nepočujúcich osôb. Pripomínajú, že v roku 2018 bol slovenský posunkový jazyk zapísaný do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.

16.11.2019 13:26
debata (15)

Právnou úpravou by chceli poslanci zakotviť kompetenciu Ministerstva kultúry (MK) SR schváliť kodifikovanú podobu slovenského posunkového jazyka a zverejniť ju na svojom webovom sídle.

„Kodifikáciou slovenského posunkového jazyka by došlo nielen k jeho plnohodnotnému uznaniu ako legitímneho jazyka osôb so sluchovým znevýhodnením, ale aj k jeho posilneniu ako nástroja zabezpečujúceho ich kultúrne, vzdelávacie a iné potreby a zlepšenie kvality ich života,“ napísali poslanci v dôvodovej správe.

Poslanci sa odvolávajú aj na odborníkov, ktorí podľa nich tvrdia, že slovenský posunkový jazyk nie je len akousi „pomocnou komunikačnou metódou“, ale je to plnohodnotný jazyk s vlastnou slovnou zásobou a gramatikou.

Predkladatelia pripomínajú, že v prípade slovenského posunkového jazyka ide o problematiku v prierezovej pôsobnosti viacerých ústredných orgánov štátnej správy, preto v platnej legislatíve chýba úprava, ktorá by jednoznačne označovala subjekt štátnej správy, ktorý by bol oprávnený kodifikovanú podobu slovenského posunkového jazyka schváliť a zverejniť. Dodali, že posunkový jazyk je zaradený medzi nehmotné kultúrne dedičstvo v rámci kultúrneho dedičstva ako celku, ktorého ochrana je na základe kompetenčného zákona v pôsobnosti MK. Preto poslanci navrhli, aby kodifikovanú podobu posunkového jazyka schválilo MK.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #Most-Híd #posunková reč