Třídílný běžecký seriál Pivní běhy byl zakončen nejstarším kláním tohoto seriálu, třetím ročníkem Konrádovi 11 v Liberci. Odměnou pro snaživé pořadatele byla rekordní účast. V hlavním nelehkém krosovém běhu na 11 kilometrů se součtem stoupání k 400 metrům startovalo téměř dvě stě vytrvalců. Početně byly obsazeny i dětské závody. Navíc to byl samý Duklák či biatlonista, takže v prostoru startu a cíle, kde každý obdržel medaili závodu a dospěláci pivní odměnu v plechovce, byla super atmosféra. Pivní běhy byl seriál tří závodů. Určitě nejnáročnější byl květnový 13 kilometrový v Krkonoších – Trauntenberkova 13, který se uskutečnil za hustého sněžení. V Praze na Hostivařské 15 pořadatelé slibovali rovinatou trať, ale i sám vítěz konstatoval: „Těch rovinek bylo sakra málo.“

Titul pivního běžeckého krále získal Jirka Čivrný z nedalekých Semil, který vyhrál letos všechny Pivní běhy. Takže vyhrál tři sudy piva. A cože s nimi udělal: „Mám je zatím doma ve sklepě a asi udělám nějakou větší akcičku.“ Jirka má za sebou letos úspěšný rok, dostavěl dům a dokončil inženýrské studium. Proto se mají jeho soupeři na co těšit: „V příštím roce bude na běhání snad více času.“

Už před startem Jirka jako loňský vítěz avizoval, že nejnáročnější úsek Konrádovi 11 bude mezi 4 až 6 kilometrem. Závod začal hned zostra po startu, kdy mírné stoupání přešlo do ostřejšího, terénního, navíc kdo si nedal pozor skočil v potoce, trať se na jeho přeběhu zašpuntovala, a musel běžet v mokrých botách. Kopec po 4 kilometru se ještě dal dát, ale následné stoupání bylo i nad síly vítěze. „Po necelých dvou kilometrech jsem běžel sám. Začátek byl teda malinko jiný než vloni, letos byl zajímavou novinkou průběh skladovací halou pivovaru. I já jsem musel v nejnáročnější stoupání jít pěšky,“ řekl k průběhu závodu Jirka Čivrný. Dle map měla obě stoupání necelý kilometr a jejich převýšení se blížilo ke stu metrům.

Poté následovalo klesání, které bylo zakončeno doslova úsekem šusem dolů. „Celý seběhový úsek je moje silná stránka, ale letos jsem zde udělal chybu. Kouknul jsem se na hodinky, zakopl a následoval bolestivý pád,“ dodal Jirka. Některé lesní kořeny a kameny byly totiž dost nad okolním terénem.

Jirka Čivrný vyhrál v čase 42:08 minuty a před druhým Janem Titěrou měl téměř jeden a půl minutový náskok.

Nej čtyřicátníkem byl Václav Seifert za 45:28. V padesátnicích startoval za mlada český reprezentant v běhu do vrch Zdenda Zoubek a byl třetí za 52:11, vyhrál Petr Hlaváček za 46:46:20 a nad 60 let Tomáš Jakubička za 58:48.

V ženách byla nejlepší Michaela Pušová za 50:36, absolutně byla dvacátá. Čtyřicátnice vyhrála Jitka Kábrtová za 55:14 (53 celkově), která celkově vyhrála v Krkonoších, byla druhá v Praze a v Liberci šestá žena a stala se pivní královnou.

Pořadatelé ocenili i nejmladšího účastníka Marka Škorpila (102 celkově). Desetiletý do běhu natěšený klučina to dal za 62:54. Sice ho měla doprovázet maminka Jana Škorpilová, která byla den před tím nejlepší nad 45 let v jiném běhu, ale ta samozřejmě podlehla závodění a nakonec v cíli byla šestou čtyřicátnicí za 61:19. Oceněn byl i jedenáctý v pořadí Petr Huk (47:21) a závodník, který byl nejblíže času 1:11:11, a to Jan Bělocká za 1:11:13.

Hlavní cenu v tombole, poukaz v hodnotě tři tisíc korun na nákup koloběžky Kostka, vyhrál šedesátník Ladislav Cabalka (celkově 167 za 1:16:13). „Objel jsem všechny Pivní běhy a byla to zajímavá běžecká zkušenost, kterou rád zopakuji.“

Po závodě byly řádně vyvěšeny výsledky a při jejich čtení jsem vyslechl i několik zajímavých vět na adresu v článku nejmenované závodnice, které se i z jiné strany donesly k pořadatelům. Žádný protest podán tedy nebyl, ale organizátoři dobře vědí na koho si mají za rok dát pozor. Kdo, musím říci na vzorně vyznačené trati, asi využil místní znalost a závod si zkrátil. Pořadatel seriálu Lukáš Netík závěrem uvedl: „Chtěl bych v tomto seriálu v příštím roce pokračovat a rád bych ho ještě rozšířil. V Liberci by za rok mohl být vedle Konrádovi jedenáctky ještě horský půlmaraton, což by znamenalo běžet současný okruh dvakrát.“