Mlčící miliony z Texasu, góly dává Faksa. Velké zklamání, zlobí se kouč

Autor: mto
0
Co má Třinec a nemá Sparta? V čem selhali lídři poražených?
Střeďáci na EURO: Koho k Součkovi? Dilema s parťáky i rozestavením

S velkým očekáváním vstupovali do sezony hokejisté Dallasu, kteří se v posledním play off téměř dostali mezi nejlepší čtveřici a přes léto ještě přivedli osvědčeného střelce Joe Pavelskiho ze San Jose. Start do ročníku mužstvu hrubě nevyšel, a i když se z počáteční mizérie Dallas vyhrabal, pořád se trápí. Štědře placené hvězdy totiž nedávají góly a ve střílení branek je tým s průměrem 2,39 třetí nejhorší v NHL.

V pondělí Hokejová síň slávy v Torontu přijme nové členy, a bude mezi nimi i ruský obránce Sergej Zubov. Někdejší týmová opora pomohla Dallasu v roce 1999 k prvnímu a zatím jedinému Stanley Cupu v týmové historii a představovala jistotu v obraně a neutuchající kreativitu v útoku. Z něj by si současné opory mužstva mohly vzít příklad.

Stars sice už nejsou tak zoufalí jako na startu ligy, kdy z prvních devíti zápasů vyhráli jen jediný, a to v prodloužení, ale výhry kompenzují spíš kvalitní obranou. V brance je stabilní duo Ben Bishop-Anton Chudobin a s průměrem 2,44 branky na zápas jsou Stars čtvrtí nejlepší v soutěži.

To je samozřejmě skvělé, ale neměl by tým využívat víc svůj útočný potenciál? Tyler Seguin, Jamie Benn, Joe Pavelski a Alexander Radulov jen za tuto sezonu spolknou 41,1 milionu dolarů! A výsledek? Pouhých dvanáct branek za osmnáct odehraných zápasů. To je více než tristní.

Radulov dal zatím pět branek, Seguin s Pavelskim po třech a úplně nejhůře na tom je kapitán Benn, který ze 38 střel dal jediný gól. Přitom jeho příjem v této sezoně činí 13 milionů dolarů.

Když Dallas v neděli vybojoval bod proti Winnipegu (2:3 v prodloužení) dávali góly bojovníci z nižších formací Mattias Janmark a Radek Faksa. A to už nazlobilo trenéra Jima Montgomeryho. „Jsem velmi zklamaný,“ řekl v rozhovoru pro klubovou televizi na téma svých hvězd. Když se ho pak reportér zeptal, zda-li v jejich výkonech vidí zlepšení, byla odpověď celkem jasná. „Ne. Vy ano?“

Nejlepším střelcem týmu je tak devítigólový nováček Roope Hintz, který je zároveň třetím nejhůře placeným útočníkem klubu. Následují ho s pěti góly Radulov a český bojovník Radek Faksa, který má ale většinou trochu jiné úkoly než pouze střílení branek.

Zatímco své nižší formace trenér chválí, ty klíčové po právu kritizuje. Pomohl mu k tomu právě zápas s divizním rivalem z Winnipegu, za který se trefili nejprve Patrik Laine a v prodloužení Mark Scheifele. „Tohle je důležité, potřebujete, aby váš první centr a křídelník takhle bodovali,“ zlobil se.

Padesátiletý Montgomery se snažil s hvězdami samozřejmě pracovat, odebral jim čas na ledě, zkoušel si s každým dát individuální sezení u videa, ale cesta bude jinde. „Oni sami musí být těmi, kdo bude rozhodovat,“ řekl.

Jediné, co ho může uklidňovat je tedy to, že po počáteční bilanci 1-7-1 se Stars dostali na 7-1-1. Ale jak dlouho zvládnou hráči z nižších formací a obránci tým střelecky táhnout?