Sokolský zpravodaj

Sparta si veze ze švédského Växjö nadějnou výhru 2:1

Växjö - S nadějným výsledkem v zádech půjdou do domácí odvety semifinále Ligy mistrů hokejisté Sparty. Poslední český zástupce v soutěži vyhrál na ledě švédského Växjö Lakers 2:1. Pražané o svém vítězství rozhodli góly Gernáta a Kudrny v úvodní třetině, brankář Tomáš Pöpperle přišel o čisté konto až v 55. minutě po akci Američana Hennessyho. Odveta se bude hrát v úterý 17. ledna.

Radost hokejistů Sparty
zdroj: ZUMA autor: Jonas Ljungdahl

"Utkání mělo vysokou kvalitu a bylo hodně tvrdé. Växjö je špičkový švédský tým, je na druhém místě tabulky. Hraje velmi agresivní nátlakový hokej. To se potvrdilo, ale já jsem strašně rád za výsledek. Dali jsme si šanci bojovat o finále Ligy mistrů," řekl trenér Pražanů Jiří Kalous.

Sparta se dostala před pouhými 1347 diváky už po 76 vteřinách do vedení. Netíkovu střelu z pravého kruhu brankář Andrén vyrazil, ale z dorážky se prosadil Gernát. Odpovědět mohl Reddox, ale Pöpperle zasáhl. Další možnost Pražanů měl Klimek.

Ve 12. minutě svěřenci trenéra Jiřího Kalouse zvýšili. Cingel po objetí branky našel na pravém kruhu Kudrnu, který zamířil přesně. Snaha domácích o snížení končila u pozorného Pöpperleho.

V úvodu druhého dějství se Växjö ubránilo při Palolaově trestu. V přesilovce prověřil domácího gólmana Řepík, při hře pět na pět pak i Mikuš a Gernát. Při jeho vyloučení pak Pöpperle opět odolal.

Po polovině zápasu po Reddoxově vyloučení na dvě plus dvě minuty za faul vysokou holí na Barinku měl možnost Hlinka, ale jeho pokus byl zblokován. Při sparťanském tlaku měl největší šanci Řepík, ale ležícího Andréna nepřekonal.

Po Barinkově ráně odvrátil puk z brankové čáry Rosén. Pražané několik svých šancí nevyužili a na druhé straně mohl udeřit v 36. minutě Murphy. Snažil se puk u levé tyče chytře zasunout, ale Gernát jej odvrátil z brankoviště.

V závěrečném dějství se domácí ubránili při Everbergově trestu, Växjö dále ztroskotávalo na Pöpperlem. Andréna hned ve dvou velkých šancích nepřekonal Vrána a v 55. minutě se radoval švédský celek.

Hennessy objel branku a u levé tyče zasunul puk za čáru dříve, než se sparťanský gólman stihl přesunout. V závěru měl při Holmově trestu ještě příležitost Cingel, ale trefil boční síť.

"Je to pro nás dobrá výchozí pozice. Ale měli jsme hodně i dalších šancí a mohli jsme dát víc gólů. Odveta se hraje za týden, mezitím hrajeme dvě domácí utkání. Připravíme se na odvetu, protože předpokládáme, že švédský soupeř bude opravdu pokračovat v té nátlakové hře," dodal Kalous.

Växjö Lakers - Sparta Praha 1:2 (0:2, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 55. Hennessy - 2. Gernát (Netík, Forman), 13. A. Kudrna (Cingel, Kumstát). Rozhodčí: Kaukokari, Fonselius (oba Fin.) - Haster, Pihlblad (oba Švéd.). Vyloučení: 6:2. Bez využití. Diváci: 1347.

Växjö: Andrén - Bohm, Högberg, Murphy, Lundberg, Holm, C. Rosén, Ernstig - Hennessy, Kiiskinen, Palola - Leino, Fröberg, Reddox - Everberg, Wisten, Josefsson - Carnbäck, Netterberg, R. Rosén - Rondbjerg. Trenéři: Hallam, Hellgren a J. Jönsson.

Sparta: Pöpperle - Piskáček, J. Mikuš, Gernát, Nedomlel, Švrček, Barinka, Kalina - Klimek, P. Vrána, J. Hlinka - Netík, Ihnacak, Forman - Řepík, Pech, Kumstát - A. Kudrna, Cingel, Uher. Trenéři: Kalous, Moták a Veber.