Gólman Rittich inkasoval v NHL pět branek. Jeho Calgary i tak vyhrálo

Brankář David Rittich pustil ve čtvrtečním utkání NHL pět branek a s Calgary prohrával v Nashvillu po dvou třetinách už 1:4, ale nakonec se radoval z výhry 6:5 v prodloužení. Český gólman kryl 31 střel. Hlavním hrdinou zápasu se stal Matthew Tkachuk, který v poslední minutě vyrovnal a rozhodl i prodloužení.

Tento článek je více než rok starý.

New York (Aktualizováno: 9:20 1. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brankář David Rittich (vpravo) sleduje puk během utkání NHL proti Nashvillu

Brankář David Rittich (vpravo) sleduje puk během utkání NHL proti Nashvillu | Foto: Steve Roberts | Zdroj: Reuters

Rittich lovil puk ze sítě nejprve v šesté minutě, když se z dorážky prosadil Nick Bonino. Podruhé překonal českého brankáře v polovině úvodní třetiny z blízka Austin Watson. Calgary snížilo trefou Dereka Ryana, ale útočník Calle Järkrok poté dvakrát udeřil z přečíslení dva na jednoho a Nashville vedl po dvou třetinách už 4:1. Domácí měli v úvodních čtyřiceti minutách jasnou převahu, soupeře přestříleli v této pasáži 27:9.

Palát zazářil v dresu Tampy dvěma góly a asistencí proti New Jersey, Rutta bodoval poprvé v sezoně

Číst článek

Na začátku třetí třetiny ale snížil Rasmus Andersson a Calgary ožilo. Kontaktní branku dal Elias Lindholm a v 57. minutě vyrovnal Alan Quine. Nerozhodný stav nevydržel dlouho, Watson překonal Ritticha z dalšího přečíslení dva na jednoho a dostal Nashville do vedení 5:4. Poté si vzal slovo Tkachuk, který z dorážky poslal při hře bez brankáře zápas v čase 59:21 do prodloužení. To také jednadvacetiletý hráč Calgary ukončil, když skóroval 1,6 sekundy před jeho koncem.

Tkachuk dal vítěznou branku nevídaným způsobem, když dostal do jízdy puk po zblokované střele a s hokejkou mezi nohama se trefil z mezikruží pod horní tyč. „Věděl jsem, že už zbývá velmi málo času, jen pár sekund. Už jsem si puk nemohl zpracovat na forhend a tohle byla poslední možnost. Jsem rád, že to prošlo, byl v tom i kus štěstí,“ řekl autor rozhodujícího gólu.

Netypickým gólem vyvrcholil i neobvyklý průběh zápasu a Tkachuk přiznal, že po otřesném začátku takový comeback nepředpokládal. Nashville v polovině úvodní třetiny vedl 2:0 a soupeře přestřílel 14:0. „Po těch prvních deseti minutách jsem si nemyslel, že je obrat možný. Ještě nám ve druhé třetině dali dvě branky v oslabení, to nás taky srazilo. Ale na začátku třetí třetiny jsme dali důležitý gól a od té chvíle jsme ovládali hru,“ popisoval Tkachuk.

Sobotka pomohl získat Buffalu bod. Jeho tým přesto po nájezdech poprvé doma prohrál

Číst článek

Calgary poté nesložila ani branka v předposlední minutě. „I v té chvíli jsme cítili, že máme navrch, a věřili jsme, že to otočíme,“ uvedl Andersson. „Věděli jsme, že jsme se při hře bez brankáře minulou sezonu prosazovali a že máme šanci. Rychle jsme se dostali do pásma, vytvořili tlak a vyrovnali,“ dodal.

Obrat podpořil důležitým zákrokem Rittich, když za stavu 4:2 chytil gólovou šanci Romanu Josimu. Útočník Calgary Michael Frolík v zápase nebodoval a zůstal na bilanci jednoho gólu a dvou přihrávek.

Nashville, který se v případě výhry mohl posunout do čela Západní konference, hledal chyby u sebe. „Jedna věc, ke které se vrátíme a vyhodnotíme si ji, je, proč jsme přestali hrát útočně,“ plánoval kouč Peter Laviolette. „Už ve druhé třetině jsme polevili a ve třetí to bylo ještě horší,“ přiznal Järnkrok, druhý hráč v klubové historii, který dal během zápasu dvě branky v oslabení.

V dresu poražených si připsal poprvé v kariéře čtyři body v utkání Watson, který ke dvěma gólům přidal dvě asistence. Sedmadvacetiletý americký útočník tak oslavil podpis nové tříleté smlouvy s Predators celkem na 4,5 milionu dolarů, která vstoupí v platnost od příští sezony.

Montreal otočil zápas s Vegas

Také druhý zápas čtvrtečního programu NHL měl dramatickou koncovku. Montreal prohrával ve Vegas ještě v 54. minutě 2:4, ale utkání otočil a zvítězil 5:4 v prodloužení. Obrat odstartoval Tomáš Tatar, při hře bez brankáře vyrovnal Brendan Gallagher a prodloužení rozhodl po 26 sekundách Max Domi.

Krejčí s Pastrňákem pomohli Bostonu porazit San Jose, Simon se blýskl třemi body proti Philadelphii

Číst článek

Montreal brzy vedl, ale po první třetině už prohrával. Kanadský klub vyrovnal v polovině zápasu, ale další dvě rychlé branky inkasoval ve třetí třetině. „Naši kluci se nikdy nevzdávají. Klíčem k úspěch je nenechat se za nepříznivého stavu frustrovat a soustředit se na svou hru. Je to mentální boj,“ řekl k obratu trenér Canadiens Claude Julien.

Jeho svěřenci vyhráli druhý zápas ve dvou dnech. „Hrát druhý den po sobě je velmi těžké, ale zvládli jsme to. Tým ukázal vnitřní sílu, charakter nebo odolnost. Je jedno, jak to nazveme. Nehráli jsme náš nejlepší hokej, ale dobré mančafty hledají způsob, jak vyhrát, a bojují s nepřízní osudu. Hodně nás také podržel brankář (Keith Kinkaid),“ doplnil Domi.

Vegas nepomohlo, že se do sestavy vrátili po měsíční absenci Nate Schmidt a Alex Tuch. „Nemůžeme dostávat pět branek. Musíme více pomáhat brankáři i obráncům,“ prohlásil Jonathan Marchessault. "Nehráli jsme ale špatně. Samozřejmě nejsem spokojený s každou sekundou zápasu, ale výkon byl dost dobrý na to, abychom vyhráli. Ani bych neřekl, že jsme polevili, prostě se k nim na konci zápasu přiklonilo hokejové štěstí," dodal kouč Vegas Gerard Gallant.

Výsledky NHL:

Nashville - Calgary 5:6 v prodl. (2:1, 2:0, 1:4 - 0:1)
Branky: 11. a 59. Watson, 25. a 39. Järnkrok, 6. Bonino - 60. a 65. M. Tkachuk, 16. D. Ryan, 42. R. Andersson, 54. E. Lindholm, 57. Quine. Střely na branku: 36:27. David Rittich odchytal za Calgary celý zápas, inkasoval pět branek z 36 střel a úspěšnost zásahů měl 86,11 procent. Diváci: 17.351. Hvězdy zápasu: 1. M. Tkachuk (Calgary), 2. Watson, 3. Järnkrok (oba Nashville)

Vegas - Montreal 4:5 v prodl. (2:1, 0:1, 2:2 - 0:1)
Branky: 15. W. Karlsson, 20. Tuch, 45. Glass, 48. Mark Stone - 3. Danault, 30. Drouin, 54. Tatar, 59. Gallagher, 61. Domi. Střely na branku: 35:30. Diváci: 18.035. Hvězdy zápasu: 1. Domi (Montreal), 2. Tuch, 3. Eakin (oba Vegas).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít