Romana Labounková zakončila kariéru titulem Krále cyklistiky

Dvojnásobná mistryně světa ve fourcrossu Romana Labounková zvítězila v anketě Král cyklistiky 2019 a zároveň oznámila konec své kariéry...

Autor: Jan Němec

Dva tituly mistryně světa vynesly Romaně Labounkové vítězství v 55. ročníku ankety Král cyklistiky, jehož slavnostní vyhlašování v muzeu Auto Škoda v Mladé Boleslavi skvěle doprovázela kapela Queenie. Na trůnu tak vystřídala pětinásobného vítěze ankety Romana Kreuzigera.

Fourcrossařka a bikrosařka z Jeseníku se stala teprve druhou ženou - vítězkou v historii ankety od jejího založení v roce 1965. V roce 2002 usedla na trůn dráhařka a silničářka Lada Kozlíková, která v duhovém dresu stála vedle Romany při závěrečném fotografování. Zároveň je po Michalu Prokopovi také druhá vítězka - fourcrossařka a po Jaroslavu Kulhavém i třetí bikerka, která si na hlavu nasadila korunu nejlepšího domácího cyklisty.

Tahle koruna prostě nesedí nikomu :-) Prvními gratulanty byli Petr Marek - prezident ČSC, Jan Janeba - šéf marketingu Škoda Auto a Petr Kafka - technický ředitel Strabag

Večerem v novém aranžmá celkem vtipně provázel Michal Dusík

Třicetiletá Romana letos v srpnu v italském Val di Sole obhájila titul mistryně světa ve fourcrossu a už tam naznačila, že to byl její poslední šampionát. Dnes na pódiu své rozhodnutí ukončit kariéru potvrdila.

"Vloni po zisku prvního titulu světové šampionky jsem měla obrovskou radost, letos se mi podařilo zlato obhájit, ale o hattrick usilovat nebudu. Tohle byl asi můj poslední titul a příští mistrovství světa nepojedu," řekla Romana při rozhovoru s Michalem Dusíkem. Její rozhodnutí nezmění ani vítězství v Králi cyklistiky.

"Už jsem se rozhodla, v nejlepším se má skončit. Budu pracovat a běhat se psem. A Král? Je to krásná tečka za kariérou :-) Ale určitě je to pro mě překvapení, fourcross není olympijská disciplína, takže není až tak ceněná a sledovaná. Čekala jsem, že vyhraje Tomáš Bábek, který byl z mého pohledu domácím cyklistickým králem tohoto roku. Vítězství je o to cennější, že jsem teprve druhá žena, která Krále cyklistiky vyhrála," řekla bikerka a bikrosařka, která si sama ve své kariéře nejvíce cení 3. místa na Světovém poháru BMX v roce 2011.

Romana a čeští mistři světa

Revivalové kapela Queenie byla skvělým oživením slavnostního večera...

Labounková byla vyhlášena jako nejlepší žena v závodech horských kol, mezi muži byl oceněn vicemistr světa v maratonu Kristián Hynek. Mezi silničáři byli nejlepší Nikola Nosková a Zdeněk Štybar. Kategorii cyklokrosařů ovládli Kateřina Nash a Michael Boroš.

Jako nejlepší dráhaři byli oceněni Jarmila Machačová a Tomáš Bábek, mezi handicapovanými Kateřina Antošová a Patrik Jahoda a mezi juniory Veronika Jaborníková a Pavel Bittner. Do Síně slávy byli přijati Miroslav Janout a Vladimír Holeček.

Mohlo by vás zajímat

1. Ostatní závodyKrálovna cyklistiky Kristýna Zemanová: "Je to skvělý pocit, teď už ale cílím na Tábor."
  2. OstatníČesko má další Královnu cyklistiky, vítězství v anketě slaví Kristýna Zemanová