Víkend v oblastech

21.10.2019 Petr Klimpl

Na víkend byla připraveno řada závodů v oblastech.

Sobota

Společný závod pro tři oblasti (Praha, střední a západní Čechy) uspořádal OK Rakovník. Centrum závodu bylo v základní škole Olešná u Rakovníka. Běžela se krátká trať na mapě Na borech (mapovali Jiří Vištejn a Milan Bílý) v mírně zvlněném terénu, kde byla hustá síť cest, porostově členitý (pro OB to byl zcela nový prostor). Tratě pro více než tisícovku závodníků připravili Petr Bílý a Tereza Šlajchrtová. V ženách to bylo velmi těsné, vítězná Kateřina Mullis (DKP) porazila druhou Barboru Baldrianovou (VSP) o 5 sekund, třetí Marie Kamarytová (VPM) měla ztrátu na vítězku přes tři minuty. V nužích byl první Němec Martin Scheuermann (SSV Planeta Radebeul), o 20 sekund pomalejší byl na druhém místě Ondřej Pospíšil (DKP), 38 sekund ztráty na vítěze měl třetí Vojtěch Illner (DKP).

Jizerský klub OB Frýdlant připravil klasickou trať Ještědského žebříčku. Skoro 450 závodníků našlo shromaždiště na louce západně od silnice Frýdlant – Višňová. Stavitel tratí Jaromír Mráz měl k dispozici mapu Harta Nad tunelem (mapoval Josef Rančák), běželo se v podhorském terénu. V ženách byla nejrychlejší Kateřina Kašková (CHA), další dvě místy obsadily sestry Martanovy (VLI) se ztrátou 1:47 resp. 2:31 min. V mužích vyhrál Miroslav Kovář (SJC), se ztrátou minuty a půl byl druhý Tomáš Kobr (TJN), o devět sekund horší čas měl třetí Polák Wojciech Pachnik (DOB).

Radvanice (areál rekultivované výsypky) byly centrem dalšího závodu Východočeského poháru. Hodně kopcovitou zkrácenou klasiku tam uspořádal Start Náchod. Přes 800 závodníků čekaly tratě z dílny Zdeňka Sokoláře, který byl spolu s Tomášem Leštínským a Janem Kubátem i autorem mapy Žaltman – Bílý kůl, na které se běželo. Závodníky čekal kopcovitý podhorský terén s těžkou podložkou, kde byly četné porostové detaily, množství prořezávek ztěžujících běh, střední hustota sítě cest, občasný výskyt kamenů a skal a v horní části pozůstatky opevnění. V ženách si pro vítězství doběhla Jana Semrádová (CHC), která o půl minuty porazila druhou Lucii Vítkovou (PHK), třetí se ztrátou necelých čtyř minut skončila Marta Fenclová. V mužích byl první Marek Prášil (SJI), 54 sekund zpět zůstal na druhém místě Jonáš Fencl (LPU), třetí skončil dorostenec Jakub Chaloupský (+1:27).

V Jihomoravské oblasti se běžela klasická trať (počítala se i do oblastních soutěží Valašské oblasti). Závod uspořádal KOB ALFA Brno v Uhřicích (okr. Hodonín). Běželo se na mapě Ryndovka, kterou mapovali Libor Adámek a Vojta Florián. Tratě pro více než 550 přihlášených závodníků postavil Vojtěch Florián. V ženách vyhrála dorostenka Markéta Mulíčková (ABM), která o 17 sekund porazila Adélu Indrákovou (ZBM), třetí byla další dorostenka Michaela Dittrichová (SKM) se ztrátou na vítězku více než tři minuty. Závod mužů ovládli zkušení závodníci vyhrál David Vedra (TBM), který o 44 sekund porazil Jiřího Novotného (TZL), třteí skončil Luděk Finstrle (ZBM) se ztrátou necelých čtyř minut.

V Hanácké oblasti byly dva závody, oba uspořádal SK SKI-OB Šternberk v Řídeči (Hostinec u Zlatého potoka). Dopoledne se běžela žebříčková krátká trať na mapě Lískovec v členitém terénu s porostovými a terénními detaily, tratě pro více než 400 závodníků připravili Petr Skyva a Jaroslav Neumann. V ženách vyhrála Magdalena Hájková (LCE), minutu a půl ztráty měla druhá Karolína Bořánková (KAM), třetí Markéta Bídová (UOL) měla ztrátu necelých pět minut. V mužích byl první Daniel Hájek (ZBM), minutu a půl ztráty měl druhý Martin Poklop (SSU), třetí skončil Pavel Rychlý (KRN) s odstupem pět a půl minuty za vítěze, Stejní stavitelé tratí připravili na odpoledne závod Hanáckého žebříčku štafet, na který bylo přihlášeno přes 60 štafet. V ženách vyhrála štafeta UOL (Vlaďka Raclavská, Markéta Bídová, Adéla Binarová), v mužích bylo nejlepší trio ZBM Otakar Hirš, Alexandr Jordanov a Vladimír Kelbl.

Neděle

Praha a střední Čechy měly další závod svých oblastních soutěží v Kostelci nad Černými lesy. Místní TJ Sokol spolu SK GORDIC Praha Kačerov tam připravili pro téměř osm stovek závodníků sprint v historické části města a v okolí zámku. Zdeněk Koč připravil mapu s názvem Memoriál kpt. Karla Pavlíka, na které i sám postavil tratě. V ženách vyhrála Barbora Vyhnálková (RIC) s náskokem 50 sekund před Kateřinou Mullis (DKP), třetí byla se ztrátou 1:17 min. Monika Rollier (PHK). Na trati mužů byl nejrychlejší Sebastian Šafka (KAM), který o 53 sekund porazil Ondřeje Pospíšila (DKP), čtyři sekundy za ním byl třetí Jakub Hledák (CHT).

OK Rakovník uspořádal další krátkou trať v Olešné u Rakovníka, ta se ale počítala jen do oblastních soutěží v Západočeské oblasti, proto byl i menší počet účastníků než v sobotu (necelých 250). Běželo se v bývalém vojenském prostoru, kde byly četné jámy a zákopy na mapě Na Kokrdech (autoři Milan Bílý a Jiří Vištejn), tratě opět postavili Petr Bílý a Tereza Šlajchrtová. V ženách byla nejrychlejší Ivana Lošťáková (LTP), druhá se ztrátou čtyři a půl minuty skončila Oldřiška Kábrtová (BOR), třetí byla Pavla Hulcová (KSH) s odstupem šesti minut ta vítězkou. Na trati mužů byli nejlepší dorostenci - vyhrála Ladislav Čepička (LPM) s náskokem dvě a půl minuty před Oldřichem Kohoutkem (BSO), osm sekund za ním byl třetí Jakub Bílý (LTP).

V Ještědské oblasti byla krátká trať, kterou uspořádal SOK TJ Turnov. Centrum bylo v Alšovicích (sál sokolovny), běželo se na mapě Dupanda 2016 (revize 9/2019) ve středně kopcovitém terénu s výskytem starých břidlicových lomů s vysokými skalními stěnami. Stavitelem tratí byl Martin Šritr, startovalo skoro sedm stovek závodníků. V ženách byla první Anna Štičková (SSU), která přesně o minutu porazila druhou Lucii Luštickou (TUR), třetí skončila Gabriela Hiršová (ZBM) se ztrátou 99 sekund za vítězkou. V mužích s přehledem vyhrál Pavel Kubát (PHK), druhý Matouš Fürst (DOK) měl ztrátu 2:43 min., třetí byl Daniel Wolf (TUR, +3:52).

Informace o všech závodech najdete v IS ORIS.

Rodinné štafety

V neděli se konal 27. ročník Rodinných štafet (neoficiální mistrovství ČR rodinných klanů). Startovala stovka štafet. Centrum závodu bylo v areálu sboru dobrovolných hasičů v Brumbárově u Kostelce nad Orlicí. Běželo se v proměnlivém, mírně zvlněním lese ("letecké pasáže" vysokého lesa s borůvčím; zavřené, mapově rozhodně ne snadné, světlezelené pasáže; několik hodně podmáčených údolí s kratšími prudkými svahy s relativním převýšením cca 20 - 25 m s řadou vodotečí, bažinek, vývratů apod..), kde bylo hodně borůvčí i trávy, ale žádné ostružiny. Všechny úseky měly v závěru o-bludiště, třetí úseky měly mapové překvapení (někde chyběly některé barvy). Vítězství suverénně obhájili Křivdovi, kteří v sestavě Martin, Lenka a Tomáš měli v cíli náskok pět a půl minuty před štafetami na druhém a třetím místě. Druzí doběhli Vandasovi (Adéla, Luděk, Daniel), těsně za nimi byli Roudní (Venda, Vašek, Martin), kteří vyhráli kategorii pořádajícího klubu LPU. Web závodu je tady.