Svět motorů

La Ligu vede Barcelona, Real selhal na Mallorce. Vaclík má čtvrtou nulu

Před středečním utkáním s pražskou Slavií v Lize mistrů si fotbalisté Barcelony připsali výhru 3:0 na hřišti Eibaru. Pod pátý soutěžní triumf za sebou se gólem podepsali útočné hvězdy Antoine Griezmann, Lionel Messi a Luis Suárez. Katalánský velkloklub se posunul do čela tabulky, neboť jeho rival Real s rozsáhlou marodkou poprvé v sezoně prohrál v Palmě de Mallorca. Dál se daří třetí Granadě, která udolala Osasunu 1:0 a má pouze o dva body méně. Jen o bod za ní je šestá Sevilla, která s Tomášem Vaclíkem v brance vyhrála 1:0 v Levante.

Fotbalisté FC Barcelona se radují z gólu
zdroj: REUTERS autor: Vincent West

Obhájce titulu vykročil za ziskem tří bodů ve 13. minutě, kdy si za obranu zaběhl Griezmann a únik přesně zakončil. Po necelé hodině přidal další gól Messi, jenž v desátém duelu proti Eibaru vylepšil svou bilanci o šestnáctou branku. Suárez následně po přihrávce argentinského útočníka uzavřel skóre v 66. minutě.

O vítězství senzačního nováčka španělské nejvyšší soutěže z Granady rozhodl ve 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Atlético neudrželo vedení

Atlético Madrid doma remizovalo s Valencií 1:1 a čeká v lize už tři utkání na vítězství. Celek ze španělské metropole vyslal během první půle jedenáct střel na branku a ve 36. minutě otevřel skóre po proměněné penaltě Diega Costy.

Deset minut před koncem se ale zranil Joao Felix, a protože trenér Diego Simeone už třikrát střídal, dohrávali jeho svěřenci v deseti. Přesilovku využil v 82. minutě hostující kapitán Dani Parejo, čímž stanovil konečný výsledek.

Real selhal v turistickém ráji

Mallorca se proti favorizovanému soupeři, který nepřiletěl kompletní kvůli velké marodce,  prosadila v sedmé minutě a vedení už udržela. První trefu v sezoně si připsal obstřelem na zadní tyč útočník Lago Junior. Real si mnoho velkých příležitostí nevypracoval, zápas navíc dohrával bez vyloučeného obránce Álvara Odriozoly. "Bílý balet" podlehl Mallorce po více než deseti letech a na vedoucí Barcelonu ztrácí jeden bod. Mallorca vyhrála podruhé za sebou a je čtrnáctá.

Jediný gól utkání v Levante, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střely, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.

Výsledky 9. kola španělské fotbalové ligy:

Granada - Pamplona 1:0 (38. Duarte), Eibar - FC Barcelona 0:3 (13. Griezmann, 58. Messi, 66. Suárez), Atlético Madrid - Valencie 1:1 (36. Costa z pen. - 82. Parejo), Mallorca - Real Madrid 1:0 (7. Lago Junior), Alavés - Vigo 2:0 (50. Magallan, 82. Pérez), San Sebastian - Betis Sevilla 3:1 (22. vlastní García, 36. Willian José, 58. Portu - 12. Loren), Espaňol Barcelona - Villarreal 0:1 (17. Ekambi), Bilbao - Valladolid 1:1 (33. Williams - 71. vlastní Martínez), FC Sevilla - Levante 1:0 (86. De Jong).