Buly - debata expertů

Slovácko se udrželo na úspěšné vlně i v Karviné, skórovali Zajíc s Kalabiškou

O nečekanou pozici v nejlepší šestici nepřijdou fotbalisté Slovácka ani po třináctém kole. V Karviné sice dohrávali dvacet minut v oslabení po vyloučení Josefa Divíška, ale i přesto se prosadil Jan Kalabiška a rozhodl o výhře hostujícího celku 2:0. Během úvodního dějství rozvlnil síť také kanonýr Tomáš Zajíc.

Fotbalisté Slovácka se radují z gólu
zdroj: ČTK autor: Kamaryt Michal

Domácí nastoupili bez útočníka Petráně, který pykal za vyloučení na Spartě, zato se stoperem Dreksou, jenž se po dlouhodobém zranění doposud rozehrával za rezervu.

A začali aktivně. Po nahrávce od Ba Louy se snažil hlavičkovat Lingr, ale balon k brankáři Trmalovi ani nedoletěl. Hosté ze Slovácka zahrozili vzápětí prostřednictvím Zajíce. Ve 13. minutě si naběhl na míč za obranu po standardce domácí Ba Loua, nicméně hlavou se neprosadil. Hned poté neuspěl v dobré pozici ani Ndefe, jehož střela letěla nad.

Produktivnější bylo naopak Slovácko. Ve 26. minutě vyhrál Ondřej Šašinka vzdušný souboj a Zajíc propálil brankáře Hrdličku. Dal svůj čtvrtý gól v ligové sezoně a třetí venku.

Bulharský útočník Karviné Petkov mohl okamžitě odpovědět, ale při zakončení podklouzl a jeho střela byla nepřesná. Domácí se snažili o srovnání, Rundičova rána z 30 metrů však Trmala nepřekvapila. Slovácko naopak mohlo pět minut před pauzou svůj náskok navýšit, ale Hrdlička tentokrát proti Zajícovi skvěle zasáhl a vytáhl jeho hlavičku na roh.

Rošáda v sestavě nepomohla

V poločase udělal domácí trenér Straka hned dvě změny  Smrž nahradil Janečka a Petkova pak Jakub Šašinka, kterého na trávníku čekal bratrský souboj s mladším sourozencem Ondřejem v barvách Slovácka.

Karviná se okamžitě vrhla do útočení a právě Jakub Šašinka v 56. minutě nedal velkou šanci, když z malého vápna zamířil mimo. Domácí tlačili, jenže obrana Slovácka pracovala dobře. Hlavička Bukaty byla nepřesná, Janečkův pokus také.

Od 70. minuty hráli Slezané přesilovku poté, co dostal druhou žlutou kartu Divíška, ale početní výhoda se jim vůbec nepovedla. V 79. minutě se totiž někdejší karvinský hráč Kalabiška uvolnil a povedenou táhlou střelou k zadní tyči zvýšil.

O minutu později nepropálil domácí Lingr obranu Slovácka a střela Bukaty šla vedle. Karviná dohrávala v křeči a ještě mohla jednou inkasovat, Navrátil ovšem trefil jen Hrdličku.

MFK Karviná - 1. FC Slovácko 0:2 (0:1)

Branky: 25. Zajíc, 79. Kalabiška. Rozhodčí: Rejžek - Blažej, Melichar. ŽK: Petkov, J. Šašinka, Lingr - Kadlec, O. Šašinka, Divíšek, Daníček. ČK: 70. Divíšek. Diváci: 3608.

Karviná: Hrdlička - Ndefe, Dreksa, Rundič, Čonka (81. Vukadinovič) - Smrž (46. Janečka), Hanousek - Ba Loua, Bukata, Lingr - Petkov (46. J. Šašinka). Trenér: Straka.

Slovácko: Trmal - Reinberk, Hofmann, Kadlec, Divíšek - Havlík, Daníček - Petržela (72. Šimko), O. Šašinka (63. Kalabiška), Navrátil - Zajíc (87. Krejčí). Trenér: Svědík.

František Straka (trenér Karviné): "Slovácko vyhrálo zaslouženě. Bylo z nich cítit, že jsou jistější na balonu. To naše prokletí vstupního gólu trvá. Jsme absolutně neefektivní, pak se dostáváme do křeče. Hráči cítili, že to nebylo dobré. V kabině si k tomu každý něco řekl. Tlačili jsme, ale bez důrazu. Nervozita byla znát, třeba i naivita při prvním gólu. Tam musí přijít faul i za cenu žluté karty. Pozitivem je aspoň to, že Dreksa vydržel celých devadesát minut. Vaříme z vody, zkomplikovali jsme si to. Víme to, ale jedeme dál."

Martin Svědík (trenér Slovácka): "Po počátečním oťukávání jsme byli aktivní, měli jsme dvě slušné šance. Zajíc na zadní tyči a Reinberk, nicméně do vedení jsme i tak šli. I když pak soupeř znervózněl, my jsme nepracovali dobře, protože jsme kazili. Přitom se nabízely dobré prostory pro šance či navýšení náskoku. To jsme ale nedokázali, místo toho jsme dělali fauly na naší půlce. Karviná hrozila ze standardek, pak se i ve druhé půli dostávala k odraženým balonům, nicméně soustavný tlak neměla. Ke konci jsme naopak my měli brejky."