MENU
zdravy-zivot

Vyskúšali sme si za vás: Oplatí sa navštíviť kurz kváskovania?

Domáci chlebík
nebaľte do igelitu
a máte záruku, že
nesplesnivie.
Zdroj: Robo Hubač
Zdravý život

Vyskúšali sme si za vás: Oplatí sa navštíviť kurz kváskovania?

Vlastnoručne upečený chlebík možno nie je zdravší, no neobsahuje žiadne éčka, prevonia celý byt a všetci vás budú chváliť. Dobré, nie?

Chcete vedieť, čo sa dá naučiť na kurze kváskovania pod vedením skúsenej inštruktorky? Jednoznačne upiecť dobrý domáci chlebík, a ešte aj pár trikov navyše. Sama som si to vyskúšala.

Záujem o kváskovanie majú aj muži

Mladá inštruktorka, na Slovensku známa nadšenkyňa pre kváskovanie, nám rozdala zástery a energicky zahlásila: „Kváskovanie spája, tak si tykajme. Ja som Naty.“ V našom kurze boli hneď dvaja, pričom jeden priznal, že kváskujem už vyše pol roka a prišiel sa zdokonaliť. Druhý zase počul či čítal, že kváskový chlebík je zdravší. A na zdravie predsa nie je nikdy neskoro

Brezová voda pomôže s nádchou, trávením aj s impotenciou. S čím ešte?

Lepkavé miesenie treba vydržať

Keby som cesto pripravovala len podľa kuchárskej knihy, asi by som bola zúfalá. Navážili sme si múku i vodu, nasypali soľ a rascu, a potom nám Naty pridala do misky vopred pripravený materský kvások. Vznikla príšerne lepkavá zmes, ktorú som napriek úpornej snahe o miesenie nedokázala odstrániť z prstov. „Malo by byť hladké, lesklé a odliepať sa od stien misky. Čas miesenia závisí od jeho intenzity. Ja sama niekedy prídem domov z práce naštvaná a cesto vymiesim do dvoch minút alebo si v pokoji sadnem k seriálu a pomaly miesim,“ vysvetlila Naty, aby sme neboli nedočkaví. 

Hoci som sa na kurze cítila neobratne, naučila som sa kopu
kváskovacích grifov.Hoci som sa na kurze cítila neobratne, naučila som sa kopu
kváskovacích grifov.
Hoci som sa na kurze cítila neobratne, naučila som sa kopu kváskovacích grifov.
Zdroj: Robo Hubač

Hoci som sa na kurze cítila neobratne, naučila som sa kopu kváskovacích grifov. Foto: Robo Hubač

Celú FOTOGALÉRIU nájdete TU

Kvások rozmaznávajte

Ďalšie dve hodiny sme kde-tu preložili kysnúce cesto a Naty nám zatiaľ objasnila, ako sa starať o kvások, kedy mu „dávať papať, aby mal spokojné bruško“, ako ho uchovávať v chladničke, ako pripraviť materský kvások, miesiť a prekladať cesto, správne vyhriať rúru... Zaskočilo ma, keď som si spočítala, že cesta k hotovému chlebíku trvá dobrých 18 hodín

VIDEO: Večera podľa Gordona Ramseyho. Vykúzlite ju z bežných domácich zásob

Je to naozaj pochúťka 

Nakoniec sme vykysnuté cesto podľa Natiných inštrukcií opäť premiesili, vytvarovali do bochníčka a premiestnili do ošatky. „Asi o dve-tri hodiny, keď sa cesto zdvojnásobí a ošatka bude naplnená, ho vyklopte na plech a chlebík upečte,“ lúčila sa Naty, ktorá každému z nás pribalila téglik s kváskom. Hoci nie som vychýrená kuchárka, môžem potvrdiť, že chlebík sa perfektne podaril a v priebehu dvoch týždňov som upiekla ešte dva chrumkavé bochníky. Potom som však kvások asi nenakŕmila správne, lebo mi skysol a odobral sa do kváskového neba. Už sa však chystám zaobstarať si nový. Vlastný chlebík chutí naozaj akosi inak. Lepšie

Hmmm, toto je chuť detstva! Rady a tipy ako piecť s kváskom

V ošatke zdvojnásobí svoju veľkosť. Ak chcete upiecť až ráno čerstvý chlieb, ošatku dajte do chladničky, Tam kysne cesto pomaly aj 8 hodín. V ošatke zdvojnásobí svoju veľkosť. Ak chcete upiecť až ráno čerstvý chlieb, ošatku dajte do chladničky, Tam kysne cesto pomaly aj 8 hodín.
V ošatke zdvojnásobí svoju veľkosť. Ak chcete upiecť až ráno čerstvý chlieb, ošatku dajte do chladničky, Tam kysne cesto pomaly aj 8 hodín.
Zdroj: Robo Hubač

Pozor! Kváskový chlieb nerovná sa bezlepkový a rozhodne ho nemôžu jesť celiatici. Foto: Robo Hubač

Oplatí sa kváskovať?

  • + domáci chlebík obsahuje len vodu, múku a soľ, žiadnu chémiu
  • + probiotické baktérie počas kysnutia lepšie rozložia lepok a sacharidy, čím môže byť lepšie stráviteľný
  • + máte čerstvý chlieb, ktorý dlhšie vydrží a je menej náchylný na plesne
  • + chlieb upečený vlastnými rukami si budete viac vážiť a je menej pravdepodobné, že ho vyhodíte
  • – príprava zaberá viac času ako odskočenie do obchodu po hotový chlieb
  • – musíte sa o kvások priebežne starať 

RECEPT: Domáce kváskové žemle pre ľahké trávenie

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám plesne na nohách. Pomôžu mi kúpele v hypermangáne?

Mykózy, ľudovo nazývané plesne, sú najčastejším kožným problémom na nohách. Prispieva k tomu vhodné prostredie na množenie patogénov, ako vlhko, nevhodná obuv, užívanie liekov či strava. Prejavujú sa svrbením, suchou kožou, začervenaním, škvrnami, pľuzgie­rikmi, zápachom. Na liečbu sa používajú antimykotické masti, krémy alebo roztoky. Hypermangán alebo roztok manganistanu draselného je skôr podporná liečba alebo prevencia, má dezinfekčné a vysušujúce účinky. Vhodné je urobiť slaboružový roztok na kúpeľ nôh a následne aplikovať antimykotický krém. Ako prevenciu používajte dezinfekčné spreje na nohy aj do obuvi, bavlnené ponožky a vyhýbajte sa miestam, kde sa množeniu húb a kvasiniek darí, teda plavárňam, kúpaliskám alebo šatniam. Ak by sa problém opakoval alebo nezlepšoval, obráťte sa na svojho kožného lekára.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Po pôrode mi neustále treba na wc. Čo s tým mám robiť?

Ťažkosti, ktoré popisujete, môžu byť príznakom hyperaktívneho, teda dráždivého močového mechúra. Rozhodne treba navštíviť urológa, ktorý buď potvrdí túto diagnózu alebo nájde inú príčinu ťažkostí. Tých príčin, môže byť veľa,, ale najčastejšie je to práve hyperaktívny močový mechúr. Prejavuje sa častým močením, nutkaním na močenie, náhle vzniknutým, nepotlačiteľným nutkaním na močenie, močením v malých porciách, nočným močením. Po vyšetrení a vylúčení iných príčin je liečba medikamentózna. Na trhu je niekoľko liekov, ktoré upravujú tento stav a utlmujú zvýšenú aktivitu močového mechúra.     

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor