MENU
zdravy-zivot

Kedy to telo myslí vážne? 10 príznakov, ktoré nesmiete podceniť!

Bolieva vás hlava alebo máte dlhodobo vyššiu teplotu?
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Kedy to telo myslí vážne? 10 príznakov, ktoré nesmiete podceniť!

Viete, kedy je čas utekať k lekárovi? Niektoré symptómy nemôžete jednoducho ignorovať. Ktoré problémy s dýchaním či vylučovaním, nesmiete zľahčovať?

Zmeny v duševnom stave 

Akákoľvek dezorientácia, zmätené myslenie, halucinácie alebo nečakané a náhle agresívne správanie si vyžadujú okamžitú lekársku pomoc. Zmätená a nesústredená myseľ môže byť výsledkom chronického nervového vyčerpania, depresie, ale aj nízkeho krvného tlaku a málokrvnosti. Signalizuje aj problémy so srdcovým rytmom. Smrteľná úzkosť sa objavuje pri infarkte alebo pri astmatickom záchvate. Ospalosť v kombinácii so zmätenosťou môže naznačovať zlyhanie pečene.  
 

Smútok bez príčiny.Smútok bez príčiny.
Smútok bez príčiny.
Zdroj: Shutterstock

Možné príčiny:

  • diabetes,
  • negatívne reakcie na nové lieky,
  • infekcie,
  • poranenia hlavy,
  • mozgová mŕtvica,
  • demencia,
  • psychotické zrútenie.

Lapáte po dychu? 

Ak ste zdravý dospelý človek, ktorý nemá problémy s dýchaním, no zrazu lapáte dych, niečo nie je v poriadku. Môže ísť o náhle zvýšenie krvného tlaku, ale aj o infarkt alebo o alergickú reakciu. Ak nemáte zápal priedušiek alebo pľúc, môže sa dýchavičnosťou prejaviť i začínajúca astma. Problémy s dýchaním však môže vyvolať i obyčajné vdýchnutie dymu, niektorej chemickej látky alebo koncentrovaného parfumu.

Z čoho kašlete?Z čoho kašlete?
Z čoho kašlete?
Zdroj: Shutterstock


Možné príčiny:

  • astma,
  • vdýchnutie cudzieho predmetu,
  • čierny kašeľ,
  • úzkosť,
  • záchvaty paniky,
  • srdcové problémy,
  • krvná zrazenina v pľúcach,
  • rakovina pľúc alebo pľúc.

Keď dieťa niečo vdýchne

V prípade, že dych začne lapať vaše malé dieťa a vy máte podozrenie, že niečo vdýchlo, musíte konať. Prvým príznakom, keď dieťaťu zabehne, je vždy kašeľ, dusenie, najskôr sčervenenie, potom zmodrenie. Ak máte astmu a všimnete si, že váš potomok lapá dych pri studenom vzduchu alebo pri námahe, je najlepšie jeho stav sledovať s pediatrom.

Prvá pomoc, keď dieťa niečo vdýchlo

Malé dieťa:„Ak  dieťa nemá hlas, ticho kašle, modrie, znamená to, že cudzie teleso upchalo dýchacie cesty a dieťa nemôže dýchať,“ vysvetľuje pediatrička MUDr. Iveta Kostelníková.

Dieťa ihneď otočte na brucho dole hlavou, oprite si ho o predlaktie ľavej ruky a pravou ho silne opakovane udrite medzi lopatky, kým cudzie teleso nevypadne. Prípadne začnite resuscitovať, aspoň vdýchnutým vzduchom sa tak pokúste cudzím telesom pohnúť. Dieťa musí ísť okamžite do nemocnice.

Dýchavičnosťou sa môže prejaviť i začínajúca astma. Dýchavičnosťou sa môže prejaviť i začínajúca astma. 
Dýchavičnosťou sa môže prejaviť i začínajúca astma. 
Zdroj: Shutterstock


Dýchavičnosťou sa môže prejaviť i začínajúca astma. Foto: Shutterstock

Väčšie dieťa: Ak sa vám nepodarí vyprovokovať kašeľ, postavte sa za dieťa, mierne ho predkloňte, aby vykašlané cudzie teleso nezapadlo späť do dýchacích ciest. Predklonený hrudník mu jednou rukou pridržte a päťkrát ho udrite hranou dlane medzi lopatky.

Nepomáha? Skúste Heimlichov manéver


Postavte sa za dieťa, obe ruky mu oblapením priložte na hornú časť brucha. Nakloňte ho dopredu, ruky zovrite do pästí a udrite nimi do brucha a smerom nahor, opäť päťkrát. Ak sa stále dusí, striedajte údery medzi lopatky so stláčaním brucha.

Nezabudnite volať záchrannú zdravotnú službu a riadiť sa ďalšími pokynmi operačného strediska záchrannej zdravotnej služby.

Kedy to telo myslí vážne?

Čítajte na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Trojročného syna bolieva ucho. Čo to môže byť, je to vážne?

Bolesť ucha je jeden z najčastejších symptómov u detí. Bolesť uší môže byť primárna, kedy je patológia ušného pôvodu (oblasť vonkajšieho, stredného či vnútorného ucha) a sekundárna, tzv. prenesená bolesť, kde musíme pátrať po prípadnom zdroji bolesti napr. stomatologického charakteru. Najčastejšou príčinou je zápalový proces a infekcia. V detskom veku sú časté poruchy sluchovej trubice. Sluchová trubica je samostatný orgán, ktorý spája nosohltan a stredoušnú dutinu. Sluchová trubica má tri funkcie - ventilačnú, drenážnu a ochrannú. Porucha ktorejkoľvek z nich môže spôsobiť jej patológiu. Detský pacient má odlišné anatomické pomery sluchovej trubice od dospelého človeka. Až u 40 % detí sa vyskytuje porucha sluchovej trubice. Vo väčšine prípadov sa nemusí jednať o nič vážne. Avšak pri pretrvávaní bolesti ucha, prípadne pridružení ďalších príznakov ako je zvýšená teplota, zhoršenie sluchu, výtok z ucha, závraty a podobne, je potrebné dôkladné otoskopické a ďalšie vyšetrenia.

čítať viac

Po noci mám vždy hrubý biely povlak na jazyku. Čo s tým?

Biely povlak na jazyku môže mať via­cero príčin. Môže to byť príznak prob­lému s trávením, oslabenej imunity pri prechladnutí alebo zápal v ústnej dutine, nedostatok B vitamínov alebo železa, nežiaduci účinok pri užívaní niektorých liekov, hlavne antibiotík, pri fajčení alebo cukrovke. Najčastejšie je to však prejav kvasinkovej infekcie na jazyku.

Na začiatok liečby je vhodné použiť škrabku na jazyk, ktorá odstraňuje biely povlak z jazyka, znížiť príjem cukru a použiť probiotické pastilky, ktoré pomáhajú osídliť ústnu dutinu správnymi baktériami. Taktiež môžete používať dezinfekčný alebo protizápalový sprej do ústnej dutiny a začať užívať vitamíny B skupiny, ktoré majú pozitívny vplyv na sliznice. Ak by problém pretrvával, poraďte sa so svojím lekárom.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor