reklama

O kľúčových fenoménoch filmu

• Predstavte si, že idete z dobrého filmu vo vašom obľúbenom kine. Uvažujete nad tým, aké sú hlavné parametre filmu, ktorý ste videli? •

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 Už zajtra, vo štvrtok 17. októbra 2019, sa v Krpáčove začne 19. česko-slovenská filmologická konferencia. Podujatie potrvá do nedele 20. októbra 2019. 
 Na konferenciu, ktorá má názov

Obraz – Slovo – Zvuk

prijali pozvanie známi českí a slovenskí filmoví historici a teoretici z rôznych centier filmových štúdií ako v Slovenskej republike, tak i v Českej republike. 

• Plagát na 19. česko-slovenskú filmologickú konferenciu. •
• Plagát na 19. česko-slovenskú filmologickú konferenciu. • (zdroj: • Zdroj: Asociácia slovenských filmových klubov •)

 Konferencia nadväzuje na sériu pravidelných stretnutí, zameraných na odbornú reflexiu slovenského a českého filmu v širších spoločenských, politicko-ekonomických a kultúrnych súvislostiach. Jej tohtoročná téma Obraz – Slovo – Zvuk  sa dotýka kľúčových parametrov filmovej výpovede a jej cieľom je prieskum ich vzťahov z rôznych uhlov pohľadu na základe historických, teritoriálnych či autorských podmienok. 
 „Tento rok sme si zvolili širokú tému, venovanú najzákladnejším fenoménom filmového rozprávania: obrazu, slovu a zvuku. Téma oslovila široké spektrum odborníkov nielen z oblasti filmovej vedy, vďaka čomu vznikol jeden z najreprezentatívnejších konferenčných programov za ostatné roky. Prednášať do Krpáčova prídu nielen pravidelní, ale aj celkom noví účastníci, filmológovia, filozofi, literárni vedci, teoretici architektúry, filmári... - medzi inými Jan Bernard, Petr Mareš, Luboš Ptáček, Josef Fulka, Marian Zervan, Monika Mitášová či Tomáš Glanc, a dokonca aj znalci zo sveta reklamy, akým je Pavol Minár,“ hovorí Martin Kaňuch, šéfredaktor filmologického časopisu Kino-Ikon, jeden z organizátorov konferencie. 
 Konferencia je priestorom pre všeobecné úvahy, konkrétne interpretácie aj prípadové štúdie. Vo štvrtok 17. októbra ju otvorí prednáška estetika a teoretika filmu Petra Michaloviča s názvom Obraz, slovo, zvuk – harmónie a disharmónie. Prednáška je zameraná na analýzu komplikovaných vzťahov filmových zložiek. Počas štyroch dní na stretnutí svoje príspevky prednesie takmer tridsať odborníkov z Prahy, z Bratislavy a z Olomouca, ale i z Ríma či z Zürichu. Okrem čisto teoretických príspevkov sa autori v prednáškach dotýkajú aj konkrétnych filmov režisérov Andreja Tarkovského, Jana Švankmajera, ale i filmov Ostře sledované vlaky z roku 1966 od režiséra Jiřího Menzla, či filmu Postava k podpíraní z roku 1963 režisérov Pavla Juráčka a Jana Schmidta. S prednáškou, nazvanou William Burroughs mnohoúhelný, vystúpi český publicista a prekladateľ beatnickej literatúry Josef Rauvolf. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
• Záber z filmu Punk je hned! •
• Záber z filmu Punk je hned! • (zdroj: • Zdroj: Asociácia slovenských filmových klubov - www.asfk.sk •)

 Súčasťou podujatia bude i projekcia celovečerného koprodukčného slovensko-českého filmu Punk je hned! - drámy s príbehom drogovo závislého rebela bez príčiny, ktorý neustále naráža na všeobecne platné pravidlá. Film bide premietnutý v gescii filmologického časopisu Kino-Ikon a na konferencii sa za účasti jeho tvorcov, režiséra filmu Juraja Šlauku a autora hudby Davida Kollara, uskutoční aj diskusia o filme. Záznam z diskusie neskôr vyjde v druhom tohtoročnom čísle časopisu o filme a o pohyblivom obraze Kino-Ikon. 
 Projekt česko-slovenských filmologických konferencií vznikol v roku 1997 na Slovensku. Konferencie organizuje Asociácia slovenských filmových klubov v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom. Ich hlavným cieľom je vytvorenie priestoru pre dialóg a názorovú konfrontáciu a tiež kritická previerka aktuálneho stavu myslenia o filme u nás. Konferencie sa konajú každý druhý rok a ich výsledkom je vydanie zborníka s príspevkami ich účastníkov. Projekt podporuje slovenský Audiovizuálny fond. 
 Predstavte si, že pôjdete z vášho obľúbeného kina z dobrého filmu, ktorý sa vám páčil. Pokúste sa premýšľať nie nad tým, o čom bol film - ale nad tým, aký ten film bol. Skúste uvažovať nad filmom ako nad umeleckým dielom, pričom budete hodnotiť napríklad jeho obrazovú stránku, limitovanú prácou kameramana či kameramanov - a napokon zhodnotíte strih i zvuk filmu. Uvažujte nad trojicou hlavných fenoménov filmu: nad obrazom, nad slovom a nad zvukom v ňom. Určite napokon objavíte akoby 'celkom iný film,' než ten, ktorý ste videli - a predsa ten istý. Prajem vám pri tom príjemné aj zaujímavé zážitky mysle. 
  Asociácia slovenských filmových klubov --- link. 
  Slovenský filmový ústav --- link. 
  Časopis Kino-Ikon --- link. 
  Časopis film.sk --- link. 

Martin Droppa

Martin Droppa

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  816
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Novinár, reportér, fotoreportér s viac než 35-ročnou praxou: Liptov, SME, Hospodárske noviny, Formát, .týždeň; prevažne "na voľnej nohe." Mám rád literatúru, film, umenie, hudbu, prírodu, históriu II. svetovej vojny, objavovanie, Francúzsko, Poľsko a Sever. Som veľmi veľkým fanúšikom skupinyPink Floyd --- link.Na SMEblog blogujem od 2. 9. 2016.Žijem v Liptove.Kontakt: droppa.martin zavináč gmail.comMôj blog na webe Denníka N:Martin Droppa - Blog N --- link.Nájdete ma i v sieti Facebook:Martin Droppa --- link.Autor mojej profilovej fotografie:© Foto: Matúš Mydliar. Zoznam autorových rubrík:  fotografie ~ reportáž, žánrovéfilmy a kinematografiahudbafotografienezaradenévýtvarné umenieliteratúrasúkromnémoja poézianovinárske žánremoja próza

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu