V Japonsku vyhrál Bottas, Mercedes slaví titul

Závod v Japonsku vyhrál Valtteri Bottas, druhý skončil Sebastian Vettel a na třetím místě se umístil Lewis Hamilton. Verstappen odstoupil ze závodu kvůli kolizi z prvního kola, kdy měl kontakt s Leclercem. Mercedes slaví titul konstruktérů.

Počasí na okruhu Suzuka – teplota tratě 40°C a teplota vzduchu 22°C. Rychlost větru 23,4 km/h.

Počet jednotlivých sad pneumatik, které měli jezdci k dispozici pro závod.

Strategie podle Pirelli.

Mercedes se mohl stát šampióny již v Suzuce – stačí získat o 14 bodů více než Ferrari.

Katastrofa pro Ferrari. Valtterimu Bottasovi se povedl start a dostal se na první místo.

Charles Leclerc měl kontakt Maxem Verstappenem a poškodil si přední křídlo.

Pořadí po prvním kole: Bottas, Vettel, Leclerc, Hamilton, Sainz, Norris.

Charles Leclerc měl původně zajet do boxů na konci druhého kola, nicméně se kus jeho křídla odlomil a pokračoval dále.

Incident mezi Verstappenem a Leclercem se nevyšetřoval.

Monačan nakonec v boxech na konci třetího kola – výměna předního křídla a nasadil středně tvrdé pneumatiky, propadl se na poslední místo.

Pořadí v 5. kole: Bottas, Vettel, Hamilton, Sainz, Albon, Gasly.

Max Verstappen si stěžoval na chování svého monopostu. Znovu se začal prošetřovat incident mezi Leclercem a Verstappenem. Sebastian Vettel by mohl mít problém – jeho auto se pohnulo ještě před zhasnutím červených světel.

Podezření se potvrdilo – Němec je vyšetřován pro ulitý start.

Charles Leclerc předjel Maxe Verstappena.

Pořadí v 10. kole: Bottas, Vettel, Hamilton, Sainz, Albon, Gasly.

Komisaři usoudili, že Sebastian Vettel neměl ulitý start.

Max Verstappen odstoupil ze závodu v 15. kole.

Pořadí v 15. kole: Bottas, Vettel, Hamilton, Sainz, Albon, Gasly.

Alexander Albon v boxech, propadl se na jedenácté místo a nasadil středně tvrdé pneumatiky.

Charles Leclerc se postupně probojoval závodním polem.

Na konci 16. kola zajel do boxů Sebastian Vettel, nasadil nejměkčí pneumatiky a vrátil se na čtvrtou pozici, nicméně byl to pomalý pitstop.

Valtteri Bottas reagoval o kolo později na německého pilota, nasadil středně tvrdé pneumatiky a vrátil se před Sebastiana Vettela.

Finský pilot dostal rádiem informaci, že má na to tlačit, protože byl na strategii dvou zastávek v boxech zatímco jeho týmový kolega Lewis Hamilton byl na jedné zastávce.

Pořadí ve 20. kole: Hamilton, Bottas, Vettel, Sainz, Ricciardo, Albon.

Alexander Albon předjel Daniela Ricciarda.

Na konci 21. kola zajel do boxů Lewis Hamilton, obul středně tvrdé pneumatiky a vrátil se na třetí místo.

Lewis Hamilton diskutoval se svým inženýrem, proč ztrácí deset sekund na Sebastiana Vettela. Britský pilot po dalších informací jen prohlásil: „Jsem ze hry o vítězství“.

Pořadí ve 25. kole: Bottas, Vettel, Hamilton, Sainz, Albon, Ricciardo.

Lewis Hamilton se dál dotazoval, proč nedostal nejtvrdší sadu pneumatik. Dostal odpověď, že by to byla velká neznámá.

Charles Leclerc v boxech, nasadil nejměkčí sadu pneumatik a propadl se na dvanáctou pozici.

Pořadí ve 30. kole: Bottas, Vettel, Hamilton, Albon, Sainz, Gasly.

Prozatím se vyčkávalo na druhou zastávku v boxech u prvních třech jezdců.

Sebastian Vettel ve 32. kole v boxech, nasadil středně tvrdé pneumatiky a vrátil se na třetí pozici.

Charles Leclerc se probojoval na šesté místo.

Alexander Albon ve 35. kole v boxech, obul nejměkčí sadu pneumatik a vrátil se na čtvrtou pozici.

Na konci 36.kola zajel do boxů Valtteri Bottas, nasadil nejměkčí sadu pneumatik a vrátil se na druhou pozici.

Lewis Hamilton se zeptal týmu, co má udělat, aby vyhrál závod. Odpověď prozatím nedostal. Jeho týmový kolega Valtteri Bottas se ptal na vývoj závodu, Mercedes si byl jistý, že Lewis Hamilton znovu ještě zastaví v boxech.

Pořadí ve 40. kole: Hamilton, Bottas, Vettel, Albon, Sainz, Leclerc.

Ve 43. kole zajel do boxů Lewis Hamilton, dostal nejměkčí sadu pneumatik a vrátil se na třetí pozici.

Pořadí ve 45. kole: Bottas, Vettel, Hamilton, Albon, Sainz a Leclerc.

Lewis Hamilton se dotáhl na Sebastiana Vettela.

Charles Leclerc v boxech ve 48. kole, vrátil se na šestou pozici a obul nejměkčí sadu pneumatik.

Pořadí v 50. kole: Bottas, Vettel, Hamilton, Albon, Sainz, Leclerc.

Sebastian Vettel prozatím odolával tlaku Lewise Hamiltona. Britský pilot byl doslova nalepený na zadním křídle Sebastiana Vettela.

V posledním kole havaroval Sergio Pérez ve druhé zatáčce. Žluté vlajky v prvním sektoru

Vítězem v Suzuce se stal Valtteri Bottas, druhý skončil Sebastian Vettel a na třetím místě se umístil Lewis Hamilton.

Na čtvrtém místě se umístil Alexander Albon. Pátý byl Carlos Sainz. Šestý skončil Charles Leclerc. Sedmou pozici vybojoval Daniel Ricciardo.

Pierre Gasly se umístil na osmém místě. Devátý byl Sergio Pérez, který získal body i přesto, že havaroval v posledním kole. První desítku uzavřel Nico Hülkenberg.

Max Verstappen po kolizi s Charlesem Leclercem v prvním kole odstoupil ze závodu. Nejrychlejší kolo závodu zajel Lewis Hamilton.

Mercedes může otevřít šampaňské, protože Stříbrné šípy získaly šestý titul konstruktérů v řadě a vyrovnaly rekord Ferrari z let 1999 – 2004.