Magazín EURO 2024

Portugalci splnili povinnost, ale skupině vévodí Ukrajinci a jsou bod od postupu na Euro

Kvalifikační skupinu, která zahrnuje i Portugalsko, zvládají na výbornou. Ukrajinští fotbalisté porazili Litvu 2:0 a chybí jim jediný bod k jistotě postupu na mistrovství Evropy 2020. Portugalci naopak ve skupině B dotahují a i díky jedné brance Cristiana Ronalda přehráli Lucembursko 3:0. Oba favorité se utkají v pondělí.

Portugalská hvězda Cristiano Ronaldo se prosadil proti Lucembursku

Ukrajina vyhrála díky dvěma gólům Ruslana Malinovského a výběr trenéra Andreje Ševčenka udržel neporazitelnost v kvalifikaci, kde v šesti kolech ztratil body jen remízou 0:0 v Portugalsku. A právě v odvetném zápase proti úřadujícím mistrům Evropy, kteří dnes doma vyhráli díky zásahům Bernarda Silvy, Cristiana Ronalda a Goncala Guedese, si budou moci zajistit účast na Euru.

Blízko k postupu na mistrovství jsou i ve skupině H Turecko s Francií. Turci díky gólu Cenka Tosuna z 90. minuty zdolali doma Albánii, zatímco aktuální světoví šampioni stejným výsledkem uspěli po penaltě Oliviera Girouda na Islandu. Oba celky mají na postupových místech shodně 18 bodů, třetí Island získal 12 bodů.

V dalším utkání skupiny H Andorra porazila 1:0 Moldavsko a na 57. pokus se dočkala prvního vítězství v kvalifikaci mistrovství Evropy. Domácím usnadnil cestu za prvními body Radu Ginasari, který v 55. minutě dostal druhou žlutou kartu. Početní výhodu poté využil Marc Vales a zaznamenal první gól Andorry v kvalifikaci.

Ve skupině A, ve které čeští fotbalisté výhrou 2:1 v pražském Edenu zaskočili zatím stoprocentní Anglii, se poslední dva celky tabulky Černá Hora a Bulharsko rozešly s bezbrankovou remízou. Pro oba týmy to znamenalo definitivní konec nadějí na postup z kvalifikace.