Česko – Anglie 2:1. Úžasný skalp favorita! Při debutu rozhodl Ondrášek

Autor: iSport.cz, ČTK
0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Skvěle! Česká reprezentace porazila v kvalifikaci o EURO silnou Anglii 2:1 a upevnila si druhé místo ve skupině A. Hosté hned v páté minutě skórovali z penalty, na trefu Harryho Kanea však brzy odpověděl Jakub Brabec. Zápas v závěru rozhodl střídající Zdeněk Ondrášek, který za národní tým hrál vůbec poprvé v kariéře.

Český celek oplatil Anglii březnový historický debakl 0:5 z Wembley a připravil jí první bodovou ztrátu ve skupině. Albion v kvalifikacích prohrál po dlouhých 43 zápasech.

Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého bodově dotáhli soupeře v čele tabulky a před třetím Kosovem, které má k dobru pondělní zápas s Černou Horou, mají čtyřbodový náskok. Na šampionát postoupí první dva celky ze skupiny, o další čtyři místa se utká 16 týmů podle umístění v Lize národů.

V dalším zápase kvalifikace český celek 14. listopadu v Plzni přivítá Kosovo a skupinu zakončí o tři dny později v Bulharsku. V pondělí reprezentanti v Praze změří síly v přípravě se Severním Irskem.

Fotbalová asociace se před zápasem rozloučila se čtyřmi bývalými reprezentanty brankářem Čechem a hráči Plašilem, Lafatou a Kolářem , kteří nedávno ukončili kariéru. Všichni dostali pamětní obraz.

Český celek favorita překvapil a od úvodních minut byl aktivní. Skóre ale brzy otevřeli Angličané. Masopust ve vápně fauloval Sterlinga a Kane z penalty v páté minutě překonal Vaclíka . Kapitán Albionu se prosadil z pokutového kopu i v březnovém duelu ve Wembley.

Domácí inkasovaný gól nesrazil a za čtyři minuty bylo srovnáno. Coufalovu střelu ze strany ještě brankář Pickford vytáhl na roh, po něm ale Čelůstka prodloužil Janktův centr a Brabec zblízka dotlačil míč do sítě. Plzeňský stoper se v reprezentačním áčku trefil poprvé.

Češi ožili a ve zbytku první půle byli lepší. V 16. minutě po dalším rohu na zadní tyči v těžké pozici Schick nedokázal usměrnit balon do branky a chvíli před pauzou Masopustovi v dobré pozici nesedla střela.

Zdeněk Ondrášek vystřídal Patrika Schicka, o chvíli později se stal hrdinou zápasu

Angličané po pauze přidali a v 57. minutě Vaclík vypíchl Sterlingovi míč při pokusu o kličku. O dvě minuty později na druhé straně vytáhl Masopustův pokus pod břevno Pickford na roh.

V 62. minutě si Sancho zaběhl za českou obranu, ale nezpracoval míč. O tři minuty později Šilhavý stáhl ze hry útočníka Schicka a poslal na trávník Ondráška, který nastoupil k reprezentační premiéře.

Domácí i v druhé půli hrozili a Královo zakončení v 78. minutě Pickford s problémy vyrazil na roh. Tři minuty nato si zaběhl za obranu Kane a český celek zachránil Vaclík.

Reprezentanti ale nerezignovali na útok a v 85. minutě svůj výkon korunovali vítězným gólem. Masopust našel ve vápně Ondráška a ten ozdobil svou premiéru rozhodující brankou. Český nebo československý výběr porazil Anglii poprvé od roku 1975.

Domácí: 9. Brabec, 85. Ondrášek

Hosté: 5. Kane

Domácí: Vaclík – Coufal, Čelůstka, Brabec, Bořil – T. Souček, Král – Masopust (90. Zmrhal), Darida (C), Jankto (82. J. Kopic) – Schick (65. Ondrášek).

Hosté: Pickford – Trippier, M. Keane, Maguire, Rose – J. Henderson, Rice (88. T. Abraham), Mount (72. Barkley) – Sterling, Kane (C), Sancho (73. Rashford).

Karty

Domácí: Jankto

Hosté: Rose, Sterling, J. Henderson

Skomina – Praprotnik, Vukan (vš. Slovinsko)

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Los EURO 2024 Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 proběhne od 14. června do 14. července v Německu. Česká fotbalová reprezentace si zahraje skupiny F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.