Kozák hattrickem zničil Karvinou, Komličenko v poslední minutě sestřelil Plzeň, Slavia vyzrála na Jablonec

Dvanácté kolo Fortuna ligy bylo rozehráno v Uherském Hradišti, domácí Slovácko porazilo Slovan Liberec 3:1. V sobotu si znovu zastřílel Baník a poměrem 4:0 zvítězila i Sparta. Hattrickem se o to postaral Libor Kozák. O den později Plzeň prohrála v Mladé Boleslavi 1:2. Slavia pak o pár hodin později dokázala zvítězit v Jablonci a Fortuna ligu tak vede o šest bodů.

O dělbě bodů přitom rozhodla první desetiminutovka. Už ve třetí minutě si vstřelil vlastní branku liberecký Matěj Hybš a na 2:0 zvýšil už v sedmé minutě Ondřej Šašinka. Liberec se nevzdal, zásluhou Baluty před přestávkou snížil, na další branku se ale nezmohl a před koncem naopak z kopačky Kalabišky inkasoval. Slovácko potvrdilo podzimní formu a svého souseda v tabulce porazilo 3:1.

Teplice dohrávaly duel v Opavě o devíti, přesto mají všechny body. Parádní formu potvrdil Jakub Mareš. Ten sice v první půli neproměnil dvě velké šance, čtyři minuty před koncem ale zužitkoval chyby domácího gólmana Fendricha.

Další famózní úvod za sebou má ostravský Baník. Tentokrát doma v první půli nasázel čtyři branky a Zlín tak byl bez šance. Poprvé v novém dresu se prosadil Rudolf Reiter, o další góly se postarali Dame Diop, Milan Jirásek a Martin Fillo.

V duelu mezi Příbramí a Olomoucí gól nepadl, to Sparta doma rozstřílela Karvinou stejně jako Baník Zlín. Hattrickem zazářil Libor Kozák, jenž tak během jednoho utkání o více než sto procent zlepšil svou střeleckou bilanci. Poslední slovo si poté vzal Kanga, jenž střelou k levé tyči propálil hostujícího Hrdličku počtvrté.

Plzeň se dostala v Mladé Boleslavi do vedení po půlhodině hry po přesné střele Kopice, mladoboleslavský tým ovšem zásluhou exkarvinského Lukáše Budínského po přestávce srovnal. Plzeň si vytvářela šance, rozhodující branka však padla na druhé straně. Po zbytečném faulu gólmana Aleše Hrušky se v poslední minutě chopil penalty Nikolaj Komličenko, jenž se narozdíl od svého kolegy Mešanoviče na Slavii nemýlil a vystřelil Mladé Boleslavi tři body.

Z posledního místa se odlepily České Budějovice. Ty doma porazily Klokany 3:2, zásluhu na tom měl hlavně útočník David Ledecký, jenž oslavil dva přesné zásahy. Domácí vedli 2:0, Klokani snížili na 2:1, Budějovice si však své dvoubrankové vedení vzaly zpět. Tým trenéra Martina Haška sice ještě zkorigoval skóre na 2:3, z jihu Čech si však body neodvezl.

Slavia se v duelu v Jablonci poprvé prosadila až v 70. minutě, kdy skóroval Tomáš Souček. Na jeho trefu brzy navázal Peter Olayinka a výsledek 2:0 byl pro sešívané ihned veselejší. Kolářova defenzíva už poté bez problémů udržela čisté konto a připisuje si další důležité body, Fortuna ligu díky zaváhání Plzně vede o pohodlných šest bodů.

Fortuna liga, 12. kolo:

Slovácko - Slovan Liberec 3:1 (2:1)

Branky: 2. Hybš (vl.), 9. Šašinka, 86. Kalabiška – 42. Baluta
Žluté karty: 54. Kadlec – 43. Potočný, 53. Karafiát, 56. Malinský, 62. Musa, 90+2. Fukala
Domácí: Trmal – Reinberk, Kadlec, Hofmann, Divíšek – Petržela (69. Kalabiška), Daníček, Navrátil (89. Krejčí), Havlík – Šašinka (80. Sadílek) – Zajíc, trenér: Svědík
Hosté: Nguyen – Fukala, Kačaraba, Mikula, Hybš – Karafiát, Breite (80. Mara) – Malinský (58. Pešek), Potočný (72. Kuchta), Baluta – Musa, trenér: Hoftych
Diváci: 3 863
Rozhodčí: Zelinka – Hájek, Horák

SFC Opava - FK Teplice 0:1 (0:0)

Branka: 86. J. Mareš
Žluté karty: 76. Jursa, 88. Hrabina – 26. Paradin, 64. P. Mareš
Červené karty: 72. Shejbal, 90. P. Mareš
Domácí: Fendrich – Hrabina, Simerský, Svozil, Žídek (C) – Jursa (89. Schaffartzik), Zavadil – Manzia (57. Zapalač), Šulc, Mondek – Dedič.
Hosté: Grigar – Paradin, Čmovš, Shejbal – Vondrášek, Kodeš, Kučera, P. Mareš, Hyčka – Jakub Řezníček (86. Jindráček), J. Mareš (C) (90+1. Vyhnal).
Diváci: 3 212
Rozhodčí: Berka – Flimmel, Vlček

Baník Ostrava - Fastav Zlín 4:0 (4:0)

Branky: 20. Diop, 25. Jirásek (Reiter), 31. Reiter (Jirásek), 41. Fillo
Žluté karty: 76. Pokorný
Domácí: Budinský – Fillo, J. Pokorný, Stronati, Fleišman (C) – Reiter (83. Lalkovič), Jirásek, R. Hrubý, Kuzmanović – Diop (73. Kaloč), Smola (67. Holzer).
Hosté: Rakovan – Fantiš, P. Buchta, Cedidla, Bartošák – Mašek, Folprecht, Jiráček (C) (80. Nečas) – Matejov, Wágner (63. Železník), Čanturišvili (66. Džafić).
Diváci: 6 073
Rozhodčí: Machálek – Moláček, Vaňkát

Příbram - Sigma Olomouc 0:0 (0:0)

Žluté karty: 9. Jan Rezek, 65. Tregler,, 82. Soldát– 57. Houska|
Domácí: Kočí – Tregler, Kodr, Kingue, Cmiljanović – Nový (90+1. Polidar), Soldát, Jan Rezek (C), Ma. Zeman – Alvir, Michal Škoda (73. Stuparevič).
Hosté: Reichl – Zahradníček (88. Kerbr), Beneš (C), Jemelka, Vepřek – Houska – Pilař, P. González (90+3. Texl), Plšek, Falta – Nešpor (81. Greššák).
Diváci: 1 860
Rozhodčí: Julínek - Podaný, Šimáček

Sparta Praha - MFK Karviná 4:0 (1:0)

Branky: 14. Kozák (Hložek), 51. Kozák (M. Hašek), 59. Kozák (Hložek), 85. Kanga (Tetteh)
Žluté karty: 31. Hancko, 45+2. Kanga, 48. Sáček, 90. M. Hašek – 12. Rundić, 44. Petráň, 58. Marek Hanousek
Červená karta: 61. Petráň
Domácí: Heča – Sáček, Hancko, Lischka, M. Frýdek (C) – Graiciar (74. Plavšić), Trávník, Kanga, M. Hašek, Hložek (80. Vindheim) – Kozák (69. Tetteh).
Hosté: Hrdlička – Ndefe (46. Putyera), Kouřil, Rundić (C), Čonka – Lingr (88. Jan Moravec), Smrž, Marek Hanousek, Ba Loua – Petkov (80. Bukata), Petráň.
Diváci: 7 181
Rozhodčí: Franěk – Vlasjuk, Koval

Mladá Boleslav - Viktoria Plzeň 2:1 (0:1)

Branky: 48. Budínský, 90+2. Komličenko (pen.) – 29. Kopic
Žluté karty: 36. Matějovský, 45. Komličenko, 83. Pudil – 46. Krmenčík, 68. Kalvach, 90+2. Chorý
Domácí: Stejskal – Ja. Klíma, Tatajev, Pudil, Křapka – Budínský (86. Hašek), Hubínek, Matějovský, Fulnek (57. Ji. Klíma) – Komličenko, Mešanović (68. Ladra), trenér: Weber
Hosté: Hruška – Řezník, Hejda, Brabec, Hloušek – Kalvach, Procházka – Kopic, Hořava (90+4. Beauguel), Kovařík (61. Kayamba) – Krmenčík (79. Chorý), trenér: Vrba
Diváci: 4 215
Rozhodčí: Lerch – Kubr, Dobrovolný

Dynamo České Budějovice - Bohemians 1905 3:2 (1:0)

Branky: 18. a 82. Ledecký, 51. Schranz – 68. Bartek, 86. Rada
Žluté karty:  35. Javorek, 90+3. Křížek – 11. Ugwu, 58. Podaný
Domácí: Křížek – Čolić, Havel, Sivok, Novák – Čavoš, Havelka (27. Kulhánek) – Schranz (90. Helešic), Javorek, Brandner (76. Mršić) – Ledecký, trenér: Horejš
Hosté: Fryšták – Havel, Hůlka, Pokorný, Bartek – Jindřišek, Rada – Záviška (87. Köstl), Vaníček (46. Podaný), Vodháněl – Ugwu (46. Nečas), trenér: Hašek
Diváci: 4 292
Rozhodčí: Ginzel – Kříž, Melichar

Jablonec - Slavia Praha 0:2 (0:0)

Branky: 70. Souček, 73. Olayinka
Žluté karty: 18. Kubista, 81. Doležal – 24. Stanciu, 60. Bořil
Domácí: Hrubý – Holík, Plechatý, Břečka, Krob – Kratochvíl (87. Velich), Kubista (62. Hämäläinen), Hübschman, Považanec (76. Chramosta), Jovović – Doležal, trenér: Rada
Hosté: Kolář – Coufal, Kúdela, Frydrych, Bořil – Masopust (63. Provod), Hušbauer, Souček, Stanciu (83. Hora), Olayinka – Tecl (68. Škoda), trenér: Trpišovský
Diváci: 4 863
Rozhodčí: Proske - Kotík, Dresler