Denník N

M. Mignola: Lovec čarodějnic — Zatracen navěky (Comicsový denník 13/2019)

„Tehdy v létě přijel na návštěvu z paříže Hastingsův nejstarší syn. A to jen pár týdnů před tím, než to vraždění začalo. Při pitvě mu v žaludku našli zbytky syrového masa — a medailonek jednoho z pohřešovaných dětí.

Bylo jasné, že zemřu, nebo ještě něco horšího. Ale sir Hastings se rozhodl, že mě zachrání, ačkoliv pro něj bylo těžké přijmout, co byl jeho syn zač. A čeho se dopustil. Poskytl mi veškerou péči. Neváhal využít jakýchkoliv prostředků, aby mě zbavil hrozícího prokletí.

Toho léta jsem unikl příšernému osudu jen díky Hastingsovi, jeho lékařům, církvi a milosrdenství našeho Pána.“

Ako ma predchádzajúca Mignolova séria Baltimore bavila čoraz menej a menej, Lovec čarodějnic je jej presným opakom — čím ďalej, tým viac je to zaujímavejšie počteníčko. Asi to bude tým, že sa k tímu autorov pripojil nový scenárista John Arcudi, ktorý začal tvorcovi Hellboya vypomáhať už v sérii Ú.P.V.O. Aj tam to bolo príjemné prevetranie zabehnutých schém.

Opäť sa teda nachádzame v hororovo-mystických vodách. Sir Edward Grey, paranormálny vyšetrovateľ poverený samotnou kráľovnou, tentokrát cestuje ďaleko od Londýna — priamo na Divoký západ. Aj keď najprv prenasleduje obyčajného zločinca, čoskoro (samozrejme) narazí na mestečko plné tajomstiev a indiánskych duchov, ktorí unášajú jeho obyvateľov. No a to treba nejako vyriešiť, že?

Veľkým plusom comicsu je výtvarník John Severin — v čase tvorby už starý pán po deväťdesiatke, ci beky. Nikdy som o ňom nepočul, ale vraj bol v Amerike legendou starých westernových a vojnových comicsov. A jeho kresba naozaj úplne sedí s dejom a vytvára tú správnu atmošku — páni v dlhých plášťoch, kolty, bar s lietačkami, dostavníky. A do toho zopár magických bytostí, keďže sme stále v okultnej detektívke.

Túto dokonalú retro kresbu koloroval opäť Dave Steward — stále ho pripomínam, pretože je už dvorným vyfarbovačom celého mignolaversa, do ktorého patrí aj táto séria. Má to zaujímavý dôsledok —  jednotlivé série pôsobia zároveň jednotne, aj originálne. Kresliči sa menia, colorista ostáva. A to je krásne aj na Lovcovi čarodejníc — dostávate niečo nové, ale zároveň cítite, že nie ste stratení.

Chvíľu potom, čo comics vyšiel, Severin zomrel. Myslím, že to ale bola veľmi pekná bodka, za jeho kariérou. Nasledujúci (už tretí) diel dobrodružstiev sira Edwarda tak uvidíme opäť s novým výtvarníkom — čo vôbec nevnímam ako nevýhodu, práve naopak.

85 %

 

Teraz najčítanejšie

Jakub Lenart

Naivné mudrovania o knihách, komiksoch a kultúre.