Dohráno MOL Cup

Krize AC Milán pokračuje, Jankto se poprvé trefil za Sampdorii

V kariéře už zaznamenal řadu velkých úspěchů a teď si připsal další. Brankář Juventusu Gianluigi Buffon nastoupil do 903. zápasu na klubové úrovni, čímž vytvořil rekord mezi italskými hráči. Překonal Paola Maldiniho. Zápis do historie navíc ozdobil vychytanou nulou, jelikož turínský gigant v 6. kole Serie A porazil Spal 2:0. V čele ale zůstává Inter, který vyhrál na půdě Sampdorie Janov 3:1. Jedinou branku domácích dal Jakub Jankto. Dařilo se i Neapoli, jež zdolala Brescii 2:1. Naopak krizi potvrdil AC Milán. Doma padl s Fiorentinou 1:3. FC Turín neudržel o deseti bez vyloučeného hráče vedení v Parmě a prohrál 2:3.

Jakub Jankto se raduje z gólu v dresu Sampdorie Janov
zdroj: REUTERS autor: Jennifer Lorenzini

Neapol se dostala do vedení už ve 13. minutě, kdy si seběhl na Callejonovo přiťuknutí Mertens a potvrdil, že se mu v zápasech proti nováčkům italské ligy daří. Ve 20. takovém utkání zaznamenal 21. gól. Krátce před pauzou vstřelil nakonec rozhodující branku hlavou Manolas. V 67. minutě už jen snížil svým prvním gólem v novém klubu někdejší hráč Manchesteru City nebo obou milánských velkoklubů Mario Balotelli.

Neapol dál drží čtvrté místo v tabulce. Za hosty nastoupil v 68. minutě český obránce Aleš Matějů, ale prohře nezabránil, jeho spoluhráč Jaromír Zmrhal zůstal na lavičce.

Inter vyhrál na Sampdorii a v Serii A je dál stoprocentní

V základní sestavě Boloně se poprvé v sezoně objevil Ladislav Krejčí, ani jeho tým ale nebodoval a prohrál 0:1 na hřišti Udine. O výsledku rozhodl po Larsenově centru hlavou Stefano Okaka.

AC Milán prohloubil svou výsledkovou krizi, když nestačil doma na Fiorentinu 1:3 a v lize prohrál potřetí za sebou. Svěřenci trenéra Marca Giampaola jsou na 16. místě pouhý bod od sestupového pásma. Ze šesti zápasů čtyři prohráli, takhle špatný start zažili "rossoneri" naposledy před 81 lety.

V zápase proti Fiorentině doplatili na špatnou disciplínu. Za "fialky" otevřel skóre z penalty Erick Pulgar, který má v letošním roce z osmi pokutových kopů stoprocentní bilanci. V 55. minutě se navíc nechal vyloučit stoper "rossoneri" Mateo Musacchio a domácí dohrávali v deseti.

Druhou penaltu po změně stran neproměnil Federico Chiesa, to už ale Fiorentina vedla o dvě branky. Vzápětí navíc přidal třetí zásah Franck Ribéry. V závěru už jen zkorigoval skóre Rafael Leao.

Inter zůstává stoprocentní, Janktova trefa byla málo

V 6. kole uspěly oba římské kluby. Lazio si poradilo 4:0 s Janovem, který zůstává na sestupové pozici. Jedním gólem se na tom podílel útočník Ciro Immobile a s pěti brankami se dotáhl na čelo tabulky střelců Serie A. AS Řím porazil díky gólu Edina Džeka z 56. minuty nováčka Lecce.

Interu se povedl první poločas a během dvou minut se prosadili Stefano Sensi a Alexis Sánchez. Jenže chilský útočník hostující z Manchesteru United si vydařený výkon pokazil hned na začátku druhého poločasu, kdy byl vyloučen po druhé žluté kartě za simulování.

Sampdoria zareagovala v 55. minutě. Záložník Jankto snížil křížnou střelou a v lize skóroval poprvé od dubna 2018, kdy byl ještě v Udine. Oslabení hosté ale krátce nato přidali třetí branku po dorážce Roberta Gagliardiniho. Inter vyhrál prvních šest kol podruhé v historii a poprvé od ročníku 1966/67. Janovský tým po páté porážce v sezoně klesl na poslední pozici.

Buffon, jenž zahájil profesionální kariéru už v roce 1995, za mistrovský Juventus odchytal 658 soutěžních zápasů. Další starty přidal v dresech Parmy (220) a Paris St. Germain (25), odkud se před sezonou do Turína vrátil.

Spal během prvního poločasu několikrát zachránil Etrit Berisha. Neprůstřelnost albánského brankáře ve 45. minutě ukončil Miralem Pjanič, který se trefil přesně do horního růžku.

Gianluigi Buffon
zdroj: REUTERS autor: Massimo Pinca

Berisha držel tým z Ferrary i po změně stran, pojistku Juventusu však přidal v 78. minutě Cristiano Ronaldo hlavou po centru Paula Dybaly. Pro hvězdného Portugalce to byl třetí gól v aktuálním ročníku. Spal klesl na poslední místo.

Třetí místo si pojistilo Bergamo po vítězství 4:1 v Sassuolu. Atalanta vstřelila všechny čtyři góly už v úvodním poločase. Dvakrát se trefil kapitán Alejandro Gómez, po jedné brance přidali Robin Gosens a Duván Zapata. V 62. minutě Grégoire Defrel už pouze zmírnil domácí porážku.

Duel obratů v Parmě

Parma sice vedla v duelu s FC Turín už od 2. minuty po prvním ligovém gólu Švéda Dejana Kulusevského, ale hosté vývoj otočili. Nejprve o deset minut později Cristian Ansaldi vyrovnal a dvě minuty před koncem poločasu Andrea Belotti z penalty poslal hosty do vedení.

To už ale Turín hrál o deseti bez obránce Bremera, jenž byl po druhé žluté kartě vyloučen ve 29. minutě. Krátce poté navíc dostala Parma možnost pokutového kopu za ruku, ale Salvatore Sirigu penaltu Gervinhovi chytil. Domácí přesto do pauzy vyrovnali tvrdou střelou Andrease Corneliuse. Když se zdálo, že hosté v oslabení remízu ubrání, rozhodl v 88. minutě střídající Roberto Inglese po centru Gervinha o výhře Parmy.

Italská fotbalová liga - 6. kolo:

Juventus - Spal 2:0 (45. Pjanič, 78. Ronaldo), Sampdoria - Inter 1:3 (55. Jankto - 20. Sensi, 22. Sánchez, 61. Gagliardini), Sassuolo - Bergamo 1:4 (62. Defrel - 6. a 29. Gómez, 13. Gosens, 35. Zapata), Neapol - Brescia 2:1 (13. Mertens, 45.+4 Manolas - 67. Balotelli), Neapol - Brescia 2:1 (13. Mertens, 45.+4 Manolas - 67. Balotelli), Lazio Řím - FC Janov 4:0 (7. Milinkovič-Savič, 40. Radu, 59. Caicedo, 78. Immobile), Lecce - AS Řím 0:1 (56. Džeko), Udine - Boloňa 1:0 (27. Okaka), Cagliari - Hellas Verona 1:1 (29. Pedro - 66. Faraoni), AC Milán - Fiorentina 1:3 (80. Leao - 14. Pulgar z pen., 66. Castrovilli, 78. Ribéry), Parma - FC Turín 3:2 (2. Kulusevski, 45.+3 Cornelius, 88. Inglese - 12. Ansaldi, 43. Belotti z pen.)