Prvenství ve Strojařské desítce vybojovali Jihlavan Jakub Exner a zlínská Jana Žaludková

ZLÍN – Jakub Exner (PTEAM Jihlava) vyhrál v sobotu ve Zlíně 36. ročník Strojařské desítky. V obrátkovém silničním desetikilometrovém běhu mezi zlínským Majákem, Salaší a zpět, se blýskl časem 35:12. Druhý zlínský vytrvalec Svatopluk Janečka z týmu Ski Turist Velké Karlovice byl v cíli o jednadvacet sekund pomalejší, bronzovou pozici obsadil domácí atlet Andrej Višněvský (Sri Chinmoy Marathon Team Zlín, 35:54).

,,Strojařská desítka je jedním z mých oblíbených závodů. Navíc se koná blízko od mého bydliště,“ vysvětloval svoji účast na startu ve zlínské čtvrti U Majáku nejúspěšnější běžec ze Zlínského kraje ve výsledkové listině Svatopluk Janečka. Ten se bez problémů vypořádal s profilem trati. ,,Do obrátky v Salaši se běží z mírného kopce. Druhá polovina závodu je proto náročnější,“ nevadilo reprezentantovi týmu Ski Turist Velké Karlovice, který se od začátku pohyboval na čele. Do Salaše jsem byl vpředu společně s Exnerem, Višněvským a Filipem Vabrouškem. První z vedoucí skupiny odpadl Andrej Višněvský. Po něm v průběhu sedmého kilometru také Filip Vabroušek. O první příčce Exnera se pak rozhodlo v posledním kopci kilometr a půl před cílem, kdy se mi nepodařilo zachytit nástup Jihlavana,“ byl však i se ziskem druhého místa spokojený Svatopluk Janečka.

Z regionálních reprezentantů se ještě na Kudlově dařilo malenovickému Filipovi Vabrouškovi (Sykora running), který vybojoval za čas 36:55 pátou příčku. Zlínský Martin Hečko (Valachbajk Team, 37:28) skončil šestý, Zdeněk Lasák z Uherského Brodu v čase 37:56 sedmý, Petr Vabroušek (Titan Trilife Zlín, 38:24) osmý a Jan Kábela (SP Malenovice, 38:28) devátý.

Závod žen vyhrála zkušená Jana Žaludková ze Zlína, jež se prezentovala časem 42:59. Stříbrná byla věkem ještě juniorka Marta Klobásková (JAC Brno, 43:10), třetí místo brala Brňačka Magda Janková (43:28). Otrokovická Dagmar Vrajíková (44:27) doběhla čtvrtá, pátou pozici získala Mária Sýkorová (Sykora running, 44:31). ,,Vítězství mě hodně překvapilo. Na startu totiž byla favoritka Magda Janková a také Marta Klobásková začala závod velmi rychle. V poslední době totiž léčím bolavé nohy, protože mi pravděpodobně definitivně spadla klenba. Nicméně při závodu mě kupodivu nic nebolelo. Klobáskovou jsem předběhla už v průběhu prvního kilometru a pak jsem si na ni kontrolovala odstup až do cíle,“ informovala Jana Žaludková. Ta však ani po Strojařské desítce neodpočívala. ,Po ní jsem si doma dala kafe a hned jsem odjela na další odpolední závod do Napajedel,“ prozradila ještě Žaludková.

V letošní Strojařské desítce se na startu ve zlínské čtvrti U Majáku sešlo ve všech kategoriích 125 běžců a běžkyň. Tradiční zářijový závod v krajském městě byl letos zároveň mistrovstvím republiky ve veteránských kategoriích nad 35 let v běhu na 10 kilometrů. Z regionálních běžců v něm ve svých kategoriích české tituly získali Jan Kábela (SP Malenovice), Svatopluk Janečka (Ski Turist Velké Karlovice), otrokovický Vlastimil Bukovjan (KESBUK), Jana Žaludková ze Zlína, Dagmar Vrajíková z Otrokovic, kroměřížská Jana Škubalová a zlínská Anežka Janečková.

Dalším závodem zařazeným do celoročního seriálu Běhy Zlín bude v neděli 6. října Sri Chinmoy půlmaraton v Přílukách. Jeho start je u budovy Madal Bal v 10 hodin.

• Muži do 34 let: Andrej Višněvský (Sri Chinmoy Marathon Team Zlín) 35:54.
  • Muži M 35: Jakub Exner (PTEAM Jihlava) 35:12.
  • Muži M 40: Jan Kábela (SP Malenovice) 38:28.
  • Muži M 45: Svatopluk Janečka (Ski Turist Velké Karlovice) 35:33.
  • Muži M 50: Vít Malík (CEWC Borovany) 39:00.
  • Muži M 55: Vlastimil Bukovjan (KESBUK) 40:01.
  • Muži M 60: Alois Šatra (Tatran Velké Hydčice) 43:02.
  • Muži M 65: Miroslav Krupička (Jiskra Ústí nad Orlicí) 44:51.
  • Muži M 70: Jan Vodička (MK Radslavice) 57:44.
  • Muži M 80: Jiří Březina (SK Přerov) 1:16:25.