Magazín EURO 2024

Liverpool udolal ve šlágru Chelsea, Manchester City zesměšnil Watford osmi brankami

Šesté utkání, šesté vítězství. Fotbalisté Liverpoolu vyhráli v 6. kole Premier League na hřišti Chelsea 2:1 a udrželi stoprocentní bilanci. Obhájci titulu z Manchesteru City také nezaváhali, když doma deklasovali Watford 8:0 i díky hattricku Bernarda Silvy. Prohrál naopak Manchester United, konkrétně 0:2 na West Hamu. Nezdar kousal i Tottenham, který padl na King Power Stadium s Leicesterem, a Arsenal i v oslabení otočil zápas s Aston Villou.

Trent Alexander-Arnold z Liverpoolu střílí gól na stadionu Chelsea
zdroj: REUTERS autor: Eddie Keogh

O góly Liverpoolu se už v prvním poločase postarali Trent Alexander-Arnold z přímého kopu a Roberto Firmino. Za Chelsea snížil po přestávce jen N'golo Kanté. Hosté tak stejně jako před rokem vyhráli i šestý zápas v novém ročníku Premier League, což se jim ve dvou sezonách po sobě podařilo jako prvnímu klubu v historii.

"Ale vůbec nic to neznamená. Vyhráli jsme jen pár utkání, žádnou trofej zatím nemáme," zdůraznil trenér Jürgen Klopp. "Z pohledu předvedeného výkonu jsme byli lepším týmem. Proto nám také fanoušci po závěrečném hvizdu zatleskali," řekl kouč soupeře Frank Lampard.

Arsenal se radoval navzdory dlouhému oslabení

Arsenal neprožil dobrý první poločas, když od 20. minuty prohrával a navíc chvíli před přestávkou přišel o vyloučeného Ainsleyho Maintlanda-Milese. "Kanonýrům" se po pauze podařilo vyrovnat zásluhou pokutového kopu Nicolase Pepeho, ale Aston Villa si po 89 sekundách vzala vedení zpět.

Domácí však v 81. minutě znovu srovnali trefou Caluma Chamberse a tři minuty nato rozhodl o zisku plného počtu bodů Pierre-Emerick Aubameyang. Arsenal se díky gabonskému útočníkovi dočkal prvního vítězství po třech střetnutích, v nichž získal pouze dva body.

"Když se hrálo jedenáct na jedenáct, ztráceli jsme spoustu míčů a zápas vůbec neměli pod kontrolou," uvedl trenér AFC Unai Emery. "Ve druhé půli jsme se do utkání dostali hlavou, ale především srdcem. Týmový duch byl neuvěřitelný a takhle musíme pokračovat," dodal.

Fotbalisté Manchesteru City se radují z gólu v Premier League
zdroj: REUTERS autor: Jason Cairnduff

"Citizens" předváděli od samého úvodu ofenzivní podívanou. Víceméně po rozehrávce si na centr Kevina De Bruyneho naskočil David Silva a mezi 7. a 18. minutou skórovalo kvarteto Sergio Agüero, Riyad Mahréz, Bernardo Silva, Nicolás Otamendi.

Domácí se pak na čas odmlčeli, ale ani ve druhém poločase nepolevili v tlaku a pětadvacetiletý Portugalec Bernardo Silva měl už po hodině hry na kontě premiérový hattrick v kariéře. Konečný výsledek uzavřel pět minut před koncem De Bruyne. Pro obě mužstva znamená skóre 8:0 klubový rekord.

Pellegrini prožil na lavičce povedené jubileum

Manchester United se na Olympijském stadionu v Londýně vůbec nedostal do hry a od 44. minuty prohrával po gólu Andrije Jarmolenka. Hosté se nezlepšili ani po přestávce a o šanci alespoň na remízu přišli v 84. minutě po povedeném přímém kopu Aarona Cresswella.

"Jsem velmi zklamaný. Tohle byl duel, který jsme mohli vyhrát," komentoval kouč United Ole Gunnar Solskjaer. "Klíčové momenty byly proti nám. Soupeř dal pěkné góly, my jsme v rozhodujících chvílích selhali. A přesně tohle rozhodlo," dodal.

Trenér Manuel Pellegrini tak oslavil 50. zápas na lavičce West Hamu cenným vítězstvím a jeho tým na čtvrté příčce tabulky ztrácí pouhé dva body na druhý Manchester City.

V hlavní roli VAR a Maddison

Nově zavedený videorozhodčí neuznal Leicesteru i Tottenhamu jeden gól. Poprvé upřel trefu v 17. minutě domácím. Skóre i proto otevřel po půlhodině hostující Harry Kane, který zužitkoval přihrávku Son Hung-mina a přehodil v pádu vybíhajícího brankáře Kaspera Schmeichela.

Kasper Schmeichel z Leicesteru se raduje z vítězství nad Tottenhamem
zdroj: REUTERS autor: David Klein

"Kohouti" mohli zdvojnásobit vedení po přestávce, ale zásah Serge Auriera odvolal v 65. minutě kvůli milimetrovému ofsajdu znovu VAR. Domácí tak dostali možnost k vyrovnání, jež krátce nato zařídil Ricardo Pereira. Obrat dokonal Maddison, když vystřelil z 25 metrů na zadní tyč a Paulo Gazzaniga se natahoval marně.

Tottenham utrpěl již druhou porážku od začátku ligového ročníku, poprvé se musel sklonit před soupeřem před necelým měsícem s Newcastlem. Naopak Leicester uspěl potřetí z posledních čtyř zápasů.

Anglická fotbalová liga - 6. kolo:

Southampton - Bournemouth 1:3 (53. Ward-Prowse z pen. - 10. Aké, 35. H. Wilson, 90. C. Wilson), Leicester - Tottenham 2:1 (70. Pereira, 86. Maddison - 29. Kane), Burnley - Norwich 2:0 (10. a 14. Wood), Everton - Sheffield United 0:2 (39. vlastní Mina, 79. Mousset), Manchester City - Watford 8:0 (15., 49. a 61. B. Silva, 6. z pen. a 18. Agüero, 1. D. Silva, 13. Mahréz, 85. De Bruyne), Newcastle - Brighton 0:0, Crystal Palace - Wolverhampton 1:1 (46. vlastní Dendoncker - 90.+5 Jota), West Ham United - Manchester United 2:0 (44. Jarmolenko, 84. Cresswell), Arsenal - Aston Villa 3:2 (59. Pepe z pen., 81. Chambers, 84. Aubameyang - 20. McGinn, 60. Wesley), Chelsea - Liverpool 1:2 (71. Kanté - 14. Alexander-Arnold, 30. Firmino).